خودرو مناسب رانندگی چگونه است؟

خودرو مناسب رانندگی چگونه است؟

اغلب مردم با فرا رسیدن تعطیلات و مناسبت‌ها، بار سفر را بسته و مقصدی را برای خود انتخاب کرده و راهی مسافرت می‌شوند. که در این میان برخی با هواپیما، برخی با قطار و بسیاری نیز از طریق زمینی و با استفاده از خودرو شخصی یا اتوبوس و … عازم مقصد خود می‌شوند. خودرو شخصی وسیله‌ای است که بیشترین حجم جمعیت توسط آن جابجا می‌شود و نقش مهمی در مسافرت‌های بین شهری دارد. هر چند این وسیله دارای کاربردهای زیادی برای راحتی در سفر است اما متاسفانه بیشترین میزان تصادفات، تلفات و مصدومین جاده‌ای را نیز به خود اختصاص داده است. آمار تصادفات و حوادث جاده‌ای در کشور بسیار بالاست و ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین نرخ سوانح جاده ای را در دنیا داراست. علاوه بر این‌، ترافیک‌های سنگین ، قفل شدن حرکت خودروها و عبور و مرور کند در اثر ورود تعداد بی‌شماری از خودروها به سطح جاده‌ها در هنگام تعطیلات از جمله پیامدهای آن می‌باشد؛ که در کنار استاندارد نبودن جاده‌ها، ناکافی بودن علائم هشداردهنده راهنمایی و رانندگی و  و نبود ظرفیت کافی برای حجم زیاد وسایل نقلیه، گاه شاهد یک‌طرفه شدن مسیرهای عبور و مرور و حتی بسته‌شدن جاده‌ها می شویم که همه ما به شنیدن اخبار این چنین از رسانه‌ها عادت کرده‌ایم. یکی از عوامل مهمی که سبب به وجود آمدن معضلات زیاد در بخش حمل و نقل و مسافرت در کشور می‌شود؛ نبود فرهنگ صحیح، اشتباهات مکرر و عادات نادرست افراد در استفاده از وسایل نقلیه اعم از تخلف و توجه نکردن به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، عدم استراحت کافی، عدم معاینه فنی خودرو، نداشتن بیمه نامه معتبر اعم از بیمه بدنه و شخص ثالث و سایر موارد که سبب ایجاد سوانح بسیار و معضلات متعدد در حمل و نقل جاده ای در کشور شده است.

خودرو مناسب رانندگی چگونه است؟

در این مقاله نکات مهمی که در مورد خودرو مناسب رانندگی سفر باید رعایت کنیم را مورد بررسی قرار داده ایم تا  با رعایت این نکات همواره سفری ایمن و به دور از خطر را تجربه کنیم.

  • چک کردن و معاینه فنی خودور: باید پیش از حرکت و ترجیحا یک هفته قبل از مسافرت، خودرو خود را به نزدیک‌ترین مکانیکی و یا مرکز معاینه فنی برده و از ایمنی و درست کار کردن قطعات و بخش‌های مختلف خودرو اطمینان حاصل کرد. البته در سراسر نقاط کشور مراکز معاینه فنی نیز مستقر هستند که در هنگام نیاز و ضرورت می توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

• چک کردن و معاینه فنی خودور

  • کنترل تایرها: نخست باید دقت کنید که لاستیک‌ها کهنه و فرسوده نباشند و اگر نیاز به تعویض دارند و یا ممکن است در حین سفر نیاز به تعویض پیدا کنند، سریعا اقدام کنید. در وهله بعد باید باد لاستیک‌ها را کنترل کنید که استاندارد باشند و کم و زیاد نباشند. علاوه بر این، داشتن چرخ و لاستیک یدک در خودرو را به هیچ وجه فراموش نکنید. و نیاز است از سالم بودن لاستیک یدک آگاهی پیدا کنید و هم این که ابزارهای لازم برای تعویض چرخ و لاستیک را در خودروی خود به همراه داشته باشید.
  • کنترل چراغ‌ها: باید تمام چراغ‌های خودرو اعم از جلو، ترمز، دنده عقب، نوربالا و پایین و راهنماها را با دقت زیاد چک کنید که دچار شکستگی یا ترک نباشند و به خوبی روشن و خاموش شوند؛ و یا اگر نیاز به تعویض دارند فورا نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.
  • کنترل سیستم خنک‌کننده: هنگامی که موتور خودروتان کار نمی‌کند و سرد است، میزان آب رادیاتور را کنترل کنید و مطمئن شوید که باک ذخیره آب رادیاتور نیز کاملا پر است.
  • چک کردن برف پاک‌کن‌ها و شیشه‌شوی: موردی که غالبا از سوی رانندگان به فراموشی سپرده می شود، پر کردن محفظه شیشه‌شوی است. پس فورا آن را پر کنید. مورد بعدی برف پاک‌کن‌ها هست که نیاز است از سالم بودن و کار کردن آن‌ها اطمینان پیدا کنید. اگر سالم هستند با دستمال آن‌ها را تمیز کنید. اگر معیوب هستند حتما آن‌ها را تعمیر و یا تعویض نمایید.
  • کنترل تسمه‌ها: یکی از موارد مهم دیگر تسمه‌های خودرو است که حتما نیاز است پیش از سفر آن‌ها را چک کنید و میزان صافی آن‌ها را کنترل کنید. اگر صاف یا پاره و فرسوده شده‌اند در اسرع وقت آن را تعویض نمایید.
  • روغن: اگر از زمان تعویض روغن موتور خودرویتان، مدت زمان زیادی می‌گذرد و مثلا با آن هزار کیلومتر را رانندگی کرده‌اید، توصیه می‌شود که پیش از مسافرت آن را تعویض نمایید تا با خیال راحت به سفر بروید. روغن را هم می‌توانید خودتان در منزل تعویض نمایید و هم این که به نزدیک‌ترین تعویض روغنی مراجعه کرده و نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. به همراه داشتن چند لیتر روغن موتور در خودرو هم کار مفیدی محسوب می‌شود. علاوه بر روغن موتور، چک کردن روغن هیدرولیک فرمان، روغن گیربکس، روغن ترمز و آب باتری نیز ضرورت دارد تا به ترتیب از سفت شدن فرمان، سخت شدن گیربکس، نقص ایمنی و اختلال در سیستم برق رسانی خودرو جلوگیری شود.
  • علاوه بر موارد بالا، فهرستی از سایر قطعات و اجزای خودرو مناسب رانندگی همانند فیلتر هوا، ترمزها، دنده و کلاج، صندلی ها، سیستم دزدگیر و … را یادداشت کنید و در فرصت مناسب پیش از سفر به تک‌تک آن‌ها سر بزنید و از سالم و یا معیوب بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. زیرا در صورت معیوب بودن حتی کوچکترین و کم‌اهمیت‌ترین قطعه، چه بسا خودروی شما نتواند نیاز شما را به یک وسیله مطمئن برآورده سازد و راحتی و آسودگی شما را در سفر در پی داشته باشد.
  • در پایان یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید همواره پیش از حرکت چه مسافرت طولانی و چه درون شهری و کوتاه، آن را رعایت کنید و سفری به دور از دغدغه و نگرانی داشته باشید، بیمه بودن خودرو از لحاظ بیمه بدنه و شخص ثالث است. طبق قوانین بیمه‌ای کشور، بیمه شخص ثالث حالت اجباری و بیمه بدنه حالت اختیاری دارد و هر کدام  تابع قوانین و مقررات خاص خود می باشد. لذا یکی از کارهایی که پیش از سفر باید آن را انجام داد کنترل بیمه‌نامه و مدت اعتبار آن است. اگر اعتبار آن تمام شده است، به یکی از نمایندگی‌های معتبر بیمه‌ای مراجعه کرده و نسبت به تمدید بیمه نامه خود اقدام کنید. زیرا در صورت وقوع حوادث و سوانح احتمالی در صورت نداشتن بیمه‌نامه معتبر، کلیه خسارت‌ها و هزینه‎های جانی و مالی متوجه شخص راننده خواهد بود. علاوه بر بیمه‌نامه، داشتن اصل کارت مالکیت وسیله نقلیه، اصل یا کپی سند وسیله نقلیه و نیز گواهینامه دارای مدت اعتبار از جمله مدارک ضروری است که در هر بار رانندگی باید در خودرو به همراه خود داشته باشید. پس چه بهتر که پیش از سفر این موارد را هم بدان توجه کنیم تا مسافرت ایمن، آسوده و با خیال راحتی را تجربه کنیم که همیشه در یاد و خاطرمان باقی بماند.

مسافرت ایمن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *