سفر و گردشگری

سفر و گردشگری چیست؟

سفر و گردشگری چیست؟

در فرهنگ لغت معین سفر به معنای خارج شدن از شهر خود و به محل دیگر رفتن بیان شده است. هم چنین سفر به معنای پیمودن مسافت و راهی که از مکانی به مکانی دور طی می‌شود، آمده است. برای سفر و مسافرت فواید متعددی ذکر شده است که در ادامه به چند مورد اشاره مختصری می‌شود.

سفر و گردشگری چیست؟

  • موجب رفع استرس می‌شود

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد حتی یک روز تفریح و به حاشیه شهر رفتن در آخر هفته، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کاهش هورمون استرس و حتی به پایین آورن فشار خود کمک زیادی می‌کند. پس به مسافرت بروید تا استرستان کم شود.

  • استراحت دادن به قلب

تحقیقات علمی نشان از آن دارد که قلب انسان هم در اثر مسافرت کم‌تر مبتلا به بیماری‌ها و حملات قلبی می‌شود. در واقع دو بار مسافرت در سال خطر این بیماری‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

  • نزدیک‌تر شدن به خانواده

مسافرت و دور شدن از زندگی شهری و استرس‌های آن سبب می‌شود که حس مثبتی در افراد ایجاد شود و حس صمیمیت و کنار هم بودن را بین اعضای خانواده تقویت کند که حتی پس از خاتمه مسافرت هم ادامه پیدا می‌کند.

  • باهوش‌تر و باانگیزه‌تر شدن در محل کار

مسافرت می‌تواند وقفه‌ای مسرت‌بخش برای فرد باشد که سبب می‌شود در محل کار بهتر و باانگیزه‌تر عمل کند و تصمیمات عاقلانه‌تری بگیرد. دلیل آن این است که بر طبق تحقیقات استرس تاثیر منفی بر روی اعصاب می‌گذارد.

  • بانشاط‌تر شدن

نتایج تحقیقی نشان داده است که خانم‌هایی که یک یا دو بار در سال به مسافرت می‌روند سطح فشار روانی و افسردگی در میان آنان کم‌تر از سایرین بوده است. حتی برنامه‌ریزی برای سفر هم روحیه نشاط و سرزندگی را تقویت می‌کند.

گردشگری (توریسم) چیست؟

گردشگری یا توریسم  واژه‌ای فرانسوی است که از ریشه “تور” گرفته شده است. تور در زبان فرانسوی به معنای حرکت دورانی (چرخش)؛ عمل پیمودن؛ طی کردن پیرامون؛ سیرکردن و گردش نمودن بیان شده است. توریسم به طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. در بعضی از منابع گفته  شده است که توریست‌ها افرادی هستند که سفرشان کمتر از ۲۴ ساعت و بیشتر از یک سال نباشد. متیسون(۱۹۸۲) گردشگری را به این صورت تعریف کرده است: گردشگری به حرکت موقت مردم به خارج از محل کار و زندگیشان و فعالیت‌هایی که در طول اقامت در آن مقصد انجام خواهند داد و همچنین امکاناتی که شرایطی را ایجاد می‌کند تا به خواسته‌هایشان برسند، اطلاق می‌شود. سازمان جهانی گردشگری (unwto) گردشگری را پدیده‎ای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تلقی می‌کند که منجر به مسافرت افراد به کشورها یا مکان‌هایی خارج از محیط معمول زندگی آن‌ها می‌شود. دلایل مختلفی برای این مسافرت وجود دارد که می‌تواند به دلایل شخصی و یا برای اهداف تجاری و حرفه ای و یا سایر دلایل باشد. اکثر توریست‌ها بیش از هر چیز به آب‌وهوا ، فرهنگ یا طبیعت و چشم‌اندازهای طبیعی مقصد خود علاقمند هستند. در این میان، ثروتمندان همواره نواحی دوردست را برای سفر انتخاب می‌کنند. که این امر برای یک منظور خاص همانند مشاهده ساختمان‌ها و ابنیه معروف، آثار هنری هنرمندان، فراگیری زبان‌های جدید و چشیدن طعم غذاهای مختلف، در نظر گرفته می‌شود. ماهیت بین رشته‌ای بودن اصطلاح گردشگری و پیشرفت‌هایی که هر روزه در سبک و کیفیت زندگی مردم روی می دهد، مقید ماندن به یک تعریف ثابت و مشخص از گردشگری را دشوار می‌کند و از همین روست که بارها تعاریف مختلفی از سوی صاحب‌نظران برای آن ارائه شده است. تعریف آکادمیک آن هر چه باشد، گردشگری یک فرایند است که در جریان مسافرت رخ می‌دهد؛ و شامل کسب اطلاعات، برنامه‌ریزی و تدارک در مبدا سفر، انجام سفر به مقصد و اقامت در آن، خرید کردن، تعامل میزبان و میهمان، بازگشت به مبدا سفر و مرور خاطرات سفر با خود و دیگران می‌شود. در این فرآیند، مجموعه‌ای از تعاملات و فعالیت‌ها بین گردشگران، ارائه‌دهندگان خدمات و محصولات گردشگری، برنامه‌ریزان و میزبانان روی می‌دهد.

گردشگری، امروزه به عنوان یک صنعت تلقی می‌شود و اهمیت بسیار زیادی در میان مردم جهان دارد و نقش پررنگی در رشد و شکوفایی اقتصادی کشورها ایفا می‌کند. از زمان ورود یک گردشگر به یک کشور، او برای تهیه غذا و محل اقامت، رفت‌وآمد، تفریح و گشت‌وگذار، خرید کالا و سوغاتی، مشاهده جاذبه‌ها باید هزینه پرداخت کند. این هزینه‌ها با وارد ساختن ارز به کشور میزبان، به رونق اقتصادی آن کمک می‌کند. هر چه تعداد گردشگران بیشتری به کشوری وارد شوند، مشاغل بیشتری ایجاد می‌شود و این مساله برای کشورهایی که جمعیت جوان و جویای کار زیای دارند، بسیار با اهمیت است.

گردشگری با امنیت سیاسی و اقتصادی کشور میزبان رابطه بسیار نزدیکی دارد و اقامت گردشگران بسیار در یک کشور، حاکی از وجود امنیت در آن کشور است. رونق گردشگری در میان کشورهای همسایه، آرامش و ثبات منطقه‌ای به همراه دارد و در یک فرآیند کلی‌تر به امنیت و ثبات تمام جهان منجر می‌شود. گردشگری از جنبه فرهنگی و اجتماعی نیز مهم است. زیرا جوامع و کشورهای میزبان می‌توانند از طریق گردشگران به ترویج زبان، فرهنگ و رسوم اجتماعی‌شان بپردازند.

انواع گردشگری

انواع گردشگری

گردشگری توده‌ای

این گردشگری شامل شمار زیادی از افراد در گروه‌های بزرگ سازمان یافته است که مقصدشان مکان‌های توریستی خاص می باشد. این یک روش و فعالیت اجتماعی مرسوم است که برنامه روزانه آن توسط سازمان گردشگری تعیین می‌شود. خرید سوغات و بازدید از اماکن مذهبی، پارک‌های تفریحی، قایق‌رانی و تردد در شهر از جمله برنامه‌های روزانه گردشگران است.

گردشگری کسب‌وکار

این نوع گردشگری برای انجام معاملات تجاری، حضور در جلسات تجاری، کارگاه‌ها یا کنفرانس‌ها در نظر گرفته می‌شود. موضوع گردشگری کسب‌وکار عمدتا مشاغل حرفه‌ای است.

گردشگری لذت‌بخش

این گردشگری برای بهبود سلامت جسمی و روحی انجام می‌شود. برای مثال تعطیلات در مرکز یوگا یا توانبخشی شامل این گونه گردشگری است.

گردشگری در طبیعت

این نوع گردشگری در طبیعت و نواحی بکر و بی‌نظیر اتفاق می افتد. هدف اصلی از آن، کسب تجربه و لذت بردن از طبیعت مانند مزارع و حیات وحش است. اکوتوریسم بخشی از گردشگری طبیعت است.

گردشگری فرهنگی

هدف از این نوع گردشگری درک تاریخ محلی، آداب‌ و رسوم و فرهنگ محلی است.

گردشگری اجتماعی

شامل تورهایی است که در میان بستگان، دوستان  و آشنایان و … انجام می‌شود.

گردشگری تفریحی

این گردشگری در واقع مسافرت برای دور شدن از زندگی روزمره است و اغلب برای لذت بردن و تفریح انجام    می‌شود.

گردشگری فعال

در این نوع گردشگری هدف مشخصی از قبیل کوهنوردی، جهان‌گردی، یادگیری هنرهای محلی و یا زبان‌های محلی وجود دارد.

گردشگری ورزشی

برای شرکت در برخی رویدادهای ورزشی و مشاهده مسابقات ورزشی از قبیل بازی‌های المپیک، جام جهانی فوتبال و … انجام می‌شود.

گردشگری مذهبی

این گردشگری با هدف بازدید از اماکن و شهرهای مذهبی همانند شهر مکه در عربستان،  معبد طلایی در هندوستان و … انجام می‌شود.

گردشگری پزشکی یا سلامت

این گردشگری با هدف بهبود سلامتی انسان‌ها انجام می‌شود. علاوه بر آن شامل بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی و …  نیز می‌شود.

گردشگری ماجراجویی

این گردشگری به منظور فعالیت‌های پرماجرا همانند سنگ‌نوردی،پریدن از ارتفاع زیاد، موج سواری و … انجام می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *