از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه

عواملی که باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه می شود

یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیمه بدنه میزان تخفیفی است که یک راننده می‌تواند از بیمه نامه خود دریافت کنند. این تخفیف ها از سوی شرکت‌های بیمه در هنگام محاسبه بیمه بدنه برای خریداران لحاظ می شود. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم تا انواع تخفیف های بیمه بدنه را بررسی کرده و به عواملی که باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه می‌شود بپردازیم. با ما همراه باشید.

تخفیف‌های بیمه بدنه

برخی از شرکت‌های بیمه برروی تمامی بیمه نامه ها تخفیف هایی را اعمال می کنند که این تخفیف ها به شرح زیر هستند:

 • تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه
 • تخفیف خودروهای صفر کیلومتر
 • تخفیف خودروهای وارداتی
 • تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 • تخفیف دارندگان بیمه عمر
 • تخفیف دارندگان بیمه شخص ثالث
 • تخفیف خرید نقدی بیمه بدنه
 • تخفیف مناطق آزاد
 • تخفیف های گروهی بیمه بدنه
 • تخفیف های مناسبتی
 • و …

تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه

اگر خودروی بیمه شده در مدت زمانی که تحت پوشش بیمه بدنه است هیچگونه خسارتی بر آن وارد نشود، هنگام تمدید بیمه نامه تخفیفی تحت عنوان تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه به میزان حق بیمه اعمال می شود. اعمال کردن تخفیفات به میزان حق بیمه از سوی شرکت‌های بیمه گر باعث کاهش قیمت بیمه بدنه می‌‌شود. درصد این تخفیف براساس سال‌های عدم خسارت به صورت زیر است.

تخفیفات مربوط به پرداخت نقدی

در اکثر شرکت ها ۱۰% تخفیف برای افرادی که حق بیمه خود را به صورت یکجا و نقدی پرداخت می کنند در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر اگر شما هزینه پرداخت یک جای حق بیمه را نداشته باشید و از پرداخت اقساطی استفاده کنید، باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه می شوید.

تخفیفات مربوط به خودروی صفر کیلومتر

خودروی صفر در شرکت‌های بیمه تعریف های گوناگونی دارد. برای مثال برخی از شرکت‌ها خودرویی را که مستقیما از کارخانه خریداری شود خودروی صفر می گویند. و برخی دیگر خودروهایی را که کارکردشان از ۵۰۰ کیلومتر کمتر باشد خودروی صفر می گویند. بنابراین دریافت تخفیف بیمه بدنه خودروی صفر کیلومتر بستگی به شرکتی که شما بیمه بدنه خودرو از آن خریداری کرده باشید دارد. زیرا ملاک هر یک از شرکت ها برای تعیین خودروی صفر کیلومتر متفاوت است. از جمله مواردی که شرکت‌های مختلف از آن به عنوان تعیین خودروی صفر استفاده می‌کنند، به شرح زیر است:

 • مدت زمانی که از پلاک کردن خودرو گذشته باشد
 • مدت زمانی که از شماره‌گذاری خودرو گذشته باشد
 • مدت زمانی که از تولید خودرو گذشته باشد
 • مقدار کیلومتر کارکرد خودرو

برای مثال ممکن است در شرکت بیمه ای که مدت زمان پلاک کردن خودرو  و سال‌های تولید آن ملاکی برای تعیین خودروی صفر باشد، اگر بیش از سه ماه از مدت زمان پلاک کردن خودرو یا بیشتر از یک سال از زمان تولید آن گذشته باشد خودروی صفر محسوب نشده و باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه شود؛ حتی اگر کارکرد آن کمتر از ۵۰۰ کیلومتر باشد.

 تخفیفات مربوط به خودروهای وارداتی

اگر خودروی شما از جمله خودروهای وارداتی و لوکس باشد می‌توانید در هنگام خرید بیمه بدنه از تخفیفاتی که برای خودروهای وارداتی اعمال می شود استفاده کنید. این تخفیف نیز در شرکت‌های مختلف شرایط گوناگونی داشته و نسبت به تعداد سالهایی که از ساخت خودرو  نگذشته باشد اعمال می شود. برای مثال در یکی از شرکت های بیمه این تخفیف برای خودروهایی که از سال ساخت آنها ۴ سال میلادی نگذشته باشد اعمال می شود. به عبارت دیگر اگر سال ساخت خودروی شما بیشتر از چهار سال باشد؛ باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه می شود.

تخفیفات مربوط به دارندگان تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

بعضی از شرکت‌های بیمه تخفیفاتی را برای بیمه گذارانی که دارای تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث هستند قائل می شوند و در هنگام خرید و یا تمدید بیمه بدنه آن را اعمال می کنند. به عبارت دیگر، اگر شما در طول مدت اعتبار بیمه بدنه خود دچار حادثه‌ای نشده باشید که مجبور به استفاده از بیمه شخص ثالث شده باشید و تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شما تعلق گرفته باشد، می‌توانید از آن برای تخفیف بیمه بدنه نیز استفاده کنید. میزان این تخفیف به تعداد سال‌هایی که شما دارای تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث باشید بستگی دارد. شرایط و درصد تخفیف ارائه شده نیز در همه شرکت‌های بیمه یکسان نبوده و حتی ممکن است برخی از شرکت‌های بیمه این تخفیف را برای مشتریان خود ارائه ندهند.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث از شرکت‌های بیمه نه تنها باعث از بین رفتن تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث می شود، بلکه باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه نیز می‌شود.

تخفیفات مربوط به دارندگان بیمه عمر

برخی از شرکت‌های بیمه هنگام خرید بیمه به آن دسته از مشتریانی که قبلاً بیمه عمر، و بیمه شخص ثالث خود را از همان شرکت خریداری کرده‌اند تخفیفی تحت عنوان تخفیف دارندگان بیمه عمر به آنها تعلق می گیرد. بنابراین شما می‌توانید برای دریافت تخفیفات بیمه بدنه، بیمه عمر خود را نیز از همان شرکت بیمه بدنه خریداری کنید.

تخفیفات مربوط به مناطق آزاد

برخی از شرکت‌های بیمه برای خودروهایی که در مناطق آزاد تردد دارند تخفیفاتی را تحت عنوان تخفیف بیمه بدنه برای مناطق آزاد در هنگام خرید بیمه بدنه اعمال می کنند.

تخفیفات مربوط به گروه‌های خاص

گروه های مانند اعضای هیئت علمی دانشگاه ها ایثارگران و .. می‌توانند از سوی برخی از شرکت‌های بیمه تخفیفاتی را تحت عنوان تخفیف های گروهی دریافت کنند.

تخفیفات مربوط به مناسبت‌ها

بسیاری از شرکت های بیمه برای مناسبت های مختلفی از جمله اعیاد مختلف یا روزهای خاصی مثل روز بیمه، برای افرادی که برای خرید و یا تمدید بیمه بدنه به آنها مراجعه می کنند تخفیفاتی را در نظر می گیرند.

آیا تخفیفات بیمه بدنه در خارج از کشور هم اعمال می‌شود؟

مطابق قانون پوشش هایی که تحت قرارداد بیمه بدنه برای خودروی بیمه شده ذکر می‌شود، تنها مربوط به خسارت‌هایی است که در محدوده جغرافیایی کشور ایران رخ می‌دهند. بنابراین می توان گفت همانطور که خسارت‌های وارده در خارج از کشور خودروی بیمه شده را تحت پوشش قرار نمی دهد، از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه را نیز شامل می شود.

نحوه تعیین مقدار خسارت بیمه بدنه

خسارت‌های کلی

اگر خودروی شما به سرقت برود و  تا ۶۰ روز پیدا نشود یا به علت حوادث دیگری که خودروی شما تحت پوشش بیمه بدنه است طوری آسیب ببیند که هزینه تعمیر و تعویض بخش‌های زیان دیده بیش از ۷۵ درصد قیمت روز خودرو شود، از سوی شرکت بیمه خودرو به کلی از بین رفته محسوب می‌شود. بنابراین نه تنها خسارتی از سوی شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود، بلکه باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه نیز می‌شود.

نکات مهم:

 • ملاک محاسبه خسارت در خسارت‌های کلی، ارزش خودرو در روز حادثه و حداکثر تا حق بیمه پرداختی از سوی بیمه گذار است.
 • در حوادث رانندگی منجر به خسارت‌های کلی پس از پرداخت خسارت قرارداد بیمه نیز تمام می‌شود و اگر قرارداد بیمه نامه بیشتر از یک سال باشد حق بیمه سال‌های بعد نیز به بیمه گذار برگردانده خواهد شد.
 • قبل از پرداخت خسارت‌هایی که مربوط به سرقت کلی خودرو است، بایستی سند مالکیت وسیله نقلیه ای که قرارداد بیمه به نام آن است به شرکت بیمه‌گر منتقل شود.
 • اگر تا یک سال بعد از پرداخت خسارت خودروی مفقود شده پیدا شود، شرکت بیمه موظف است طبق قوانین تعیین شده خودرو را به فروش برساند و سهم بیمه‌گذار را از مبلغ فروش با توجه به مبالغ کسر شده پرداخت کند.

خسارت‌های جزئی

تعیین خسارت‌های جزئی شامل دستمزد و قیمت روز لوازم تعویضی بعد از کسر استهلاک فرانشیز و همچنین اضافه کردن هزینه نجات و حمل است.

شرایط انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید

در صورتی که شما پس از فروش خودروی خود قصد خرید خودرو جدیدی را داشته باشید، می‌توانید بیمه نامه بدنه و تخفیف‌های عدم خسارت آن را به خودروی جدیدتان منتقل کنید. در این شرایط دو حالت به وجود می آید:

1. بیمه نامه قبلی اعتبار داشته باشد

در این حالت شرکت بیمه موظف است حق بیمه را که شما تا آن تاریخ پرداخت کرده‌اید، از مجموع مبالغ حق بیمه کم کند و باقی مانده آن را به شما باز گرداند. سپس بیمه نامه جدید برای آن صادر کند، که تخفیف های عدم خسارت نیز به این بیمه نامه منتقل می شود.

۲. بیمه نامه قبلی منقضی شده باشد

در این حالت نیز می توانید با ارائه مدارک مورد نیاز پس از انتقال تخفیف‌های عدم خسارت برای خودروی جدید خود، بیمه بدنه تهیه کنید. اما توجه داشته باشید که بعد از فروش خودرو یا انقضای بیمه نامه بدنه فقط تا شش ماه برای انتقال سوابق یا تخفیفات بیمه بدنه خود فرصت دارید. در غیر این صورت باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه می‌شوید.

شرایط انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه

اگر به طور واضح بخواهیم این موضوع را شرح دهیم باید بگوییم که بیمه بدنه در واقع بیمه ای است که مربوط به خود راننده می شود، نه خودروی راننده. به همین دلیل هم شرکت های بیمه برای آنکه افراد را به رانندگی کم خطر تشویق کنند، تخفیف‌های عدم خسارت را ارائه می دهند تا رانندگانی که در مدت زمان بیمه بدنه، دچار خسارتی نشده باشند حق بیمه کمتری را پرداخت کند. اما انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه شرایط متفاوتی دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم:

انتقال بیمه با تخفیف، تنها در صورتی امکان پذیر است که خودروی قبلی و خودروی جدید هر دو در یک دسته بندی بوده و کاربری یکسانی داشته باشند. این بدین معنی است که شما نمی توانید تخفیف عدم خسارت یک خودروی سواری را به موتورسیکلت انتقال دهید.

دسته بندی وسایل نقلیه شامل موارد زیر می شود:

 • سواری
 • موتور سیکلت
 • بارکش
 • اتوکار

بنابراین اگر هر دو خودروی مورد نظر شما در یک گروه قرار نداشته باشند امکان انتقال تخفیف عدم خسارت وجود نداشته و باعث از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه می‌شود. این تخفیف تنها قابل انتقال به خانواده درجه اول بیمه‌گذار می‌شود و نمی توان آن را به افراد دیگر انتقال داد. برای مثال اگر شما پس از فروش خودروی خود دیگر تصمیم به خرید خودروی جدیدی نداشته باشید، می توانید برای جلوگیری از، از بین رفتن تخفیف بیمه بدنه آن را به یکی از افراد درجه اول خانواده خود مانند پدر، مادر، همسر و فرزندان انتقال دهید.

نکته/ به یاد داشته باشید که شرایط انتقال دادن بیمه بدنه ممکن است در شرکت‌های مختلف متفاوت باشد. به همین دلیل بهتر است اطلاعات مورد نیاز خود را، درباره این شرایط، به صورت دقیق از شرکت بیمه مورد نظر خود دریافت کنید.

تخفیف بیمه بدنه کوثر

بیمه کوثر چند سالی است که در بازار بیمه کشور فعالیت داشته و بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو را تحت شرایط مناسبی ارائه می دهد. از جمله مزایای بیمه بدنه کوثر تخفیف های مختلفی است که برای مشتریان خود ارائه می دهد. شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از  میزان تخفیفی که این شرکت در هر حوزه ارائه می دهد  را در بخش تخفیفات بیمه بدنه مرکوری مطالعه کنید. بیمه مرکوری به عنوان بخش خدمات آنلاین بیمه کوثر فعالیت دارد و افراد می توانند برای خرید آنلاین انواع بیمه‌ها به خصوص بیمه های کوتاه مدت از طریق اپلیکشن مرکوری اقدام کنند.

سهامداران شرکت بیمه کوثر

ترکیب سهامداران و میزان سهم هر کدام از سهام کل شرکت بیمه کوثر به ترتیب زیر است:

 • مسلح نيروهای بازنشستگان توانمندسازی موسسه:  19.77 درصد
 • صندوق بیمه عمر پرسنل آجا: 14.71 درصد
 • صندوق بیمه عمر پرسنل سپاه: 14.71 درصد
 • صندوق بیمه عمر پرسنل ناجا: 14.71 درصد
 • شرکت خدمات بیمه ای سهند مشاور (سهامی خاص): 9.79 درصد
 • شرکت سرمایه گذرای الماس حکمت ایرانیان (سهامی خاص): 9.47 درصد
 • موسسه فرهنگی خدماتي ثامن الائمه (سهامی خاص): 5.83 درصد
 • شركت آينده سازان فردای كوثر (سهامی خاص): 3.58 درصد

آدرس شعب بیمه کوثر

آدرس شعب بیمه کوثر برای مراجعه حضوری به شرح زیر است:

شعبه تهران-مرکز و تهران-شمال: تهران، اقدسیه بلوار ارتش، محله اراج، خیابان ولیعصر، کوچه مژده غربی، پلاک 22

شعبه باجه پرداخت خسارت جنوب: تهران ، آیت الله سعیدی، جنب مترو نعمت آباد ، پلاک 676

شعبه تهران-اوستا: خیابان آزادی، خیابان اوستا، نبش خیابان کلهر

شعبه باجه خسارت درمان نمایشگاه بین الملل: تهران ، خیابان سئول ، ورودی شرقی نمایشگاه بین الملل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست