از-کجا-بیمه-شخص-ثالث-بخریم؟

از کجا بیمه شخص ثالث بخریم؟

بیمه شخص ثالث جزو آن دسته از بیمه های پرطرفدار در بازار بیمه ایران است که داشتن آن اجباری بوده و رانندگانی که بیمه شخص ثالث تهیه نکنند در صورت رخ دادن حادثه عواقب جبران ناپذیری برایشان در پی خواهد داد. منظور از شخص ثالث در این نوع بیمه همه افرادی هستند که در حادثه رانندگی توسط راننده مقصر زیان دیده باشند. در واقع بیمه شخص ثالث همه خسارت های جانی و مالی این افراد را تا سقف تعهدات خود جبران می‌کند. همچنین در صورتی که راننده مقصر دچار آسیب بدنی شود با استفاده از بیمه حوادث راننده می تواند خسارت به وجود آمده را جبران کند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که از کجا بیمه شخص ثالث بخریم تا از مزایای بیشتری بهره‌مند شویم. با ما همراه شوید.

خسارت های تحت پوشش بیمه شخص ثالث

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که از کجا بیمه شخص ثالث بخریم که ارزان تر باشد. در جواب به این سوال باید بدانید که نرخ بیمه شخص ثالث با توجه به تعهدات و پوشش ها و تخفیفاتی که به آن تعلق می گیرد ممکن است متغیر باشد. همانطور که می دانید تعهدات بیمه شخص ثالث در دو دسته پوشش های مالی و جانی قرار دارد. پوشش های جانی شامل همه خسارت ها و آسیب های بدنی هستند که به اشخاص ثالث وارد می شود.

این خسارت‌ها شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه درمان افراد زیان دیده است. اما پوشش های مالی خسارت های وارد به خودروی آسیب دیده و اموال افراد زیان‌دیده به غیر از راننده را تا سقفی که در بیمه نامه درج شده است جبران می کند. حداقل پوشش مالی در سال ۹۹ معادل با ۱۱ میلیون ریال بوده است، که همه افراد بیمه گذار می توانند با پرداخت حق بیمه بیشتر این نرخ را افزایش دهند. این یکی از دلایلی است که ممکن است حق بیمه یک فرد با فرد دیگر متفاوت باشد.

سقف افزایش حق بیمه در شرکت های مختلف متفاوت است، اما حداقل آن بین ۳۰۰ میلیون ریال تا نصف دیه یک مرد مسلمان در ماه غیر حرام است.

بیمه حوادث راننده

بیمه شخص ثالث به تنهایی خسارت‌های وارد شده به راننده را جبران نمی کند، اما طبق قانونی که به تازگی وضع شد خسارات وارد به راننده در جریان حادثه از طریق بیمه حوادث راننده به صورت مکمل در کنار بیمه شخص ثالث برای فرد بیمه گر صادر می‌شود که قابل جبران است. اما از کجا بیمه شخص ثالث بخریم که بیمه حوادث راننده نیز برایمان صادر شود ؟ همانطور که گفته شد بیمه حوادث نوعی پوشش اجباری برای بیمه شخص ثالث است، پس شما هر کدام از شرکت های بیمه ای را که انتخاب کنید بیمه حوادث راننده را نیز صادر می کنند.

از کجا بیمه شخص ثالث بخریم؟

به طور کلی در خرید بیمه شخص ثالث و انتخاب یک شرکت بیمه خوب رتبه‌بندی آن شرکت که توسط پژوهشکده بیمه منتشر می شود بسیار اهمیت دارد. نکته مهم دیگری که در انتخاب شرکت بیمه اهمیت دارد تعداد مراکز پرداخت خسارت آن شرکت است. به عبارت دیگر هر چه تعداد مراکز پرداخت خسارت یک شرکت بیمه بیشتر باشد رضایت مشتری نسبت به آن شرکت بیشتر بوده و از لحاظ رسیدگی به امور مشتریان محبوب تر خواهد بود. بنابراین ما نیز برای انتخاب این که از کجا بیمه شخص ثالث بخریم باید دو فاکتور مهم یعنی رتبه بندی شرکت بیمه گر و تعداد مراکز پرداخت خسارت آن را در نظر بگیریم.

قوانین موجود در بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه شخص ثالث

صدور بیمه شخص ثالث المثنی ندارد. بنابراین اگر فرد بیمه گر بخواهد هرگونه تغییری در مفاد بیمه نامه ایجاد کند و یا اصلاح و ویرایش در آن ایجاد کند باید از طریق صدور الحاقیه اقدام کند. پس اگر نیاز دارید که تعهد مالی خودتان را افزایش دهید و یا در مشخصات خود اصلاحاتی را انجام دهید حتماً باید الحاقیه تهیه کنید.

بیمه شخص ثالث برای رانندگان سابقه‌دار

در قانون جدید بیمه شخص ثالث نرخ این بیمه برای رانندگان با نمره منفی بالا و سابقه تخلفات رانندگی زیاد با سایر افراد فرق می‌کند. قطعاً این افراد باید حق بیمه بیشتری نسبت به افراد کم تخلف بپردازند زیرا ریسک خسارت این افراد بیشتر است.

برخورد قانون جدید بیمه شخص ثالث با متقلبان

در قانون جدید بیمه شخص ثالث درصورتی‌که فردی با صحنه‌سازی و تقلب اقدام به دریافت خسارت از بیمه کند، به حبس تعزیری محکوم می‌شود و باید دو برابر مبلغ خسارت دریافت شده از بیمه را پرداخت کند. در این قانون راننده مقصر حادثه تحت هیچ شرایطی زندانی نمی‌شود.

رانندگان متخلف و پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث درصورتی‌که راننده مقصر به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی باعث بروز حادثه شده باشد، باید بخشی از خسارت وارد شده را پرداخت کند.

جریمه برای شرکت‌های بیمه

این قانون برای شرکت‌های بیمه هم در شرایطی جریمه در نظر گرفته است. اگر مدارک بیمه‌گزار کامل باشد و دادگاه رأی مبنی بر دریافت خسارت به نفع بیمه‌گزار داده باشد، درصورتی‌که شرکت بیمه در پرداخت خسارت تأخیر کند باید جریمه بپردازد.

تغییرات بیمه حوادث راننده

در قانون جدید بیمه شخص ثالث به راننده مقصر هم توجه شده است. در این قانون خسارات جانی راننده مقصر مطابق بیمه‌نامه پرداخت می‌شود، درصورتی‌که در قانون قدیم فقط فوت و نقص عضو تحت پوشش بیمه حوادث راننده قرار می‌گرفت.

خسارت شرکت‌های بیمه از ارگان‌های مقصر

درصورتی‌که حادثه رخ داده به علت خرابی راه، نبود علائم راهنمایی و رانندگی و … باشد، شرکت بیمه می‌تواند نسبت به دریافت خسارت از ارگان مربوطه اقدام کند. میزان خسارت طبق رأی دادگاه اعلام می‌شود.

 تمدید بیمه شخص ثالث

با توجه به تفاوت قیمت ها در شرکت های بیمه برای تمدید از کجا بیمه شخص ثالث بخریم؟ گاهی ممکن است فرد بیمه گر به دلیل عدم رضایت از نحوه رسیدگی شرکت بیمه یا تفاوت قیمت تمدید بیمه شخص ثالث با شرکت دیگر را دارد. در این صورت شما می توانید هر شرکتی که که از لحاظ سرویس و قیمت مناسب تر است را انتخاب کنید. زیرا روند تمامی مدارک برای تمدید بیمه نامه از طریق شرکت قبلی انجام شود یکسان است.

اگر تا به حال بیمه شخص ثالث را از شرکت های دیگر خریداری می‌کردید و حال قصد دارید که برای تمدید بیمه نامه خود از بیمه مرکوری استفاده کنید، به راحتی می توانید از طریق اپلیکیشن مرکوری تمدید بیمه نامه خود را با ارائه مدارک همیشگی انجام دهید. به یاد داشته باشید که در بیمه مرکوری اگر فرد دارای تخفیف عدم خسارت باشد در هنگام تمدید بیمه نامه این تخفیف ها از بین نمی رود.

 اصالت بیمه نامه

از کجا بیمه شخص ثالث بخریم و مطمئن باشیم که بیمه نامه ما دارای اصالت است؟ شما از هر شرکتی که بیمه شخص ثالث خریداری کنید می توانید برای بررسی اصالت آن با مراجعه به سایت بیمه مرکزی و سامانه سنهاب و با وارد کردن شماره بیمه نامه خود از اصالت آن اطمینان حاصل کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد استعلام و بررسی اصالت بیمه نامه از این طریق، می توانید مقاله ما درباره روش های استعلام بیمه خودرو را مطالعه کنید.

بیمه شخص ثالث اقساطی

خیلی از افراد از ما می‌پرسند که از کجا بیمه شخص ثالث بخریم تا بتوانیم حق بیمه را به صورت اقساطی پرداخت کنیم؟ خرید قسطی بیمه شخص ثالث در واقع به این منظور اضافه شده است که کسانی که امکان پرداخت یکجای حق بیمه را ندارند بتوانند به صورت قسطی بیمه شخص ثالث را خریداری کنند. برای این منظور می توانید به سایت شرکت بیمه مورد نظر خود مراجعه کرده و بیمه شخص ثالث را به صورت قسطی بخرید.

بیمه-شخص-ثالث-چیست؟

پس از انتخاب و زمان ثبت سفارش تعداد و مبلغ اقساط به شما نشان داده می شود. بدین ترتیب هزینه پیش پرداخت بیمه شخص ثالث در ابتدا باید از طریق درگاه پرداختی بانک پرداخت شود و باقی مانده آن به صورت چک صیاد در فاصله های زمانی مشخص شده از زمان خرید بیمه بایستی به حساب شرکت بیمه واریز شود. به عبارت دیگر تاریخ اولین چک باید یک ماه بعد از خرید و تاریخ چک های بعدی به همین صورت برای ماه های بعدی صادر شود.

زمان مناسب برای تمدید بیمه شخص ثالث چه زمانی است

طبق قانون بیمه نامه شما از ساعت ۱۲ بامداد شروع بیمه نامه تا ساعت ۲۴ تاریخ انقضا بیمه نامه اعتبار دارد. بهترین زمان برای تمدید بیمه نامه بین چهار روز تا یک هفته زودتر از تاریخ سررسید انقضای بیمه نامه است. اگر در این فاصله برای خودروی شما حادثه ای پیش بیاید در این حالت با توجه به اینکه بیمه‌نامه جدید از تاریخ انقضای بیمه نامه قبلی شروع شده است، جبران خسارت فعلی تحت پوشش بیمه نامه قبلی قرار دارد. در این حالت با مراجعه به نمایندگی شرکت بیمه گر مورد نظر پس از صدور الحاقیه یک کسر تخفیفات بیمه نامه قبلی خود را می توانید دریافت کنید.

 کاهش جریمه دیرکرد

از آن جایی که بیمه شخص ثالث نوعی بیمه اجباری است و داشتن آن برای همه وسایل نقلیه موتوری الزامی است در صورتیکه بیمه نامه به موقع تمدید نشود بیمه نامه شما به صورت روزانه جریمه دیرکرد تعلق می گیرد. پس از کجا بیمه شخص ثالث بخریم که بتوانیم جریمه دیرکرد خود را کاهش دهیم؟ در این باره همه شرکت‌های بیمه به یک شکل عمل می کنند. توجه داشته باشید که جرایم دیرکرد به هیچ‌عنوان به دلیل فراموشکاری تعطیلات و یا وضعیت مالی فرد بیمه گر بخشوده نمی شود.

خرید بیمه شخص ثالث

در گذشته خرید بیمه شخص ثالث معمولاً از طریق دفاتر نمایندگی انجام می شد. از جمله معایب این روش زمان بر بودن فرآیند صدور بیمه نامه و نداشتن امکان مقایسه قیمت و پوشش‌های بیمه از شرکت‌های بیمه مختلف بود. اما امروزه که همه چیز به سمت الکترونیکی شدن پیش می رود صنعت بیمه نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس با استفاده از خرید آنلاین از کجا بیمه شخص ثالث بخریم؟

همه شما عزیزان می توانید با استفاده از اپلیکیشن بیمه مرکوری بیمه شخص ثالث را خریداری کنید. این اپلیکیشن این امکان را به شما می دهد که بدون محدودیت مکان و زمان در هر ساعتی از شبانه روز و در هر شهری از ایران که قرار دارید خرید بیمه را انجام دهید و در کمترین زمان ممکن بیمه نامه برای شما صادر شود. سرعت صدور بالا و صرفه جویی در زمان و هزینه رفت و آمد از جمله مزایای خرید اینترنتی در بیمه هوشمند مرکوری است. ممنون که با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست