روش‌های-استعلام-بیمه-خودرو

روش‌ های استعلام بیمه خودرو

آیا برایتان پیش آمده است که خودرویی بخرید و ندانید بیمه‌نامه‌اش معتبر است یا نه؟ در همچنین شرایطی که به اعتبار و زمان بیمه‌نامه خود شک دارید به راحتی می‌توانید از یکی از روش‌های استعلام بیمه استفاده کنید. در این مقاله از مجله بیمه هوشمند مرکوری شما را با انواع روش‌های استعلام بیمه خودرو آشنا می‌کنیم تا خیلی سریع و راحت بتوانید بیمه‌نامه خود را بررسی کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انواع بیمه‌نامه خودرو

شرکت‌های بیمه‌گذار برای جبران زیان‌های وارد به خودرو در حوادث مختلف ۲ نوع پوشش بیمه را برای دارندگان خودرو ارائه می‌دهند که عبارتند از:

۱. بیمه شخص ثالث

در قانون بیمه شخص ثالث همه افرادی که دارنده وسیله تقلیه موتوری زمینی هستند بایستی خسارات وارد بر اشخاص ثالث را که در اثر حوادث وسایل نقلیه رخ می‌دهد را جبران کنند. برای جبران این خسارت‌ها راننده موظف است وسیله نقلیه خود را بیمه کند.

نکته/ اگر بیمه نامه خود را به هر دلیلی گم کردید و زمان بیمه نامه خود را نمی‌دانید، می‌تواند با استفاده از استعلام بیمه خودرو، اطلاعات مورد نظر خود را مشاهده کنید.

به طور کلی بیمه شخص ثالث در ۳ پوشش مختلف ارائه می‌شود:

 • تعهدات مالی

هر نوع جبران خسارت مالی که شامل هزینه‌های تعمیر، تعویض، و یا استعلام قیمت که به اموال شخص ثالث وارد می‌شود، برعهده بیمه مربوطه است. منظور از شخص ثالث افرادی هستند که به دلیل حوادث وسایل نقلیه دچار زیان مالی یا جانی به استثنا راننده مسبب حادثه شود.

حداقل مبلغ دیه که در ابتدای هر سال اعلام می‌گردد‌، معادل دیه یک مرد مسلمان و در بخش خسارت مالی حداقل 2.5 درصد تعهدات بدنی می‌باشد.

 • تعهدات جانی

منظور از تعهدات جانی این است که شرکت بیمه مربوطه موظف است هر نوع دیه ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی (کلی، جزئی، موقت یا دائم) یا دیه فوت شخص ثالث را بپردازد. بنابر قوانین مشمول، هزینه معالجه نیز جزو تعهدات بیمه است.

 • تعهدات جانی به راننده مقصر

همانطور که گفته شد همه سرنشینان خودرو غیر از راننده مسبب حادثه شخص ثالث نامیده شده و تحت پوشش بیمه شخص ثالث هستند. به عبارتی دیگر راننده مقصر نمی‌تواند از مزایای بیمه شخص ثالث استفاده کند. به همین دلیل اگر در جریان حادثه راننده مقصر نیز دچار نقص عضو یا فوت شود با سقفی کمتر از سقف پوشش افراد خسارت دیده ، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد.

۲. بیمه بدنه

بیمه بدنه یکی از بیمه‌های غیر اجباری برای خودرو است که پس از بیمه شخص ثالث نزد رانندگان از اهمیت بالایی برخوردار است. پوشش‌های بیمه بدنه شامل دو دسته خطرات اصلی و خطرات فرعی است که از بین این دو، خریداری پوشش خطرات اصلی اجباری است.

نکته/ به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از تقلب در صدور بیمه نامه‌ها ابتدا به شرکت‌های بیمه معتبر مراجعه کرده و سپس استعلام بیمه خودرو خود را از سامانه بیمه مرکزی بررسی کنید.

اما منظور از خطرات اصلی و فرعی بیمه بدنه چیست؟

خطرات اصلی بیمه بدنه

خطرات اصلی شامل موارد زیر می‌شود:

– اگر خودروی شما دچار حوادثی از قبیل تصادف، واژگونی، برخورد با جسم ساکن یا متحرک و…شود، جبران خسارت آن جزو خطرات اصلی بیمه بدنه قرار می‌گیرد.

– اگر خودروی شما در محل پارک به طور کلی سرقت شود، بیمه بدنه خطرات اصلی به آن تعلق می‌گیرد.

– آتش سوزی نیز یکی دیگر از خطرات اصلی بروز حادثه است که بیمه بدنه به آن تعلق می‌گیرد.

خطرات فرعی بیمه بدنه

خطرات فرعی شامل مواردی چون سرقت لوازم جانبی خودرو، هزینه رفت و آمد، هزینه مربوط به توقف، بلایای طبیعی، پاشیدن مواد شیمیایی، حذف استهلاک، شکسته شدن شیشه، ترانزیت و نوسانات قیمت بازار می‌شود.

نحوه استعلام بیمه خودرو

با توجه به زیاد شدن سایت‌های نامعتبر، بهترین و اصلی‌ترین روش برای استعلام بیمه خودرو از طریق سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی است. با استفاده از این سایت شما می‌توانید از ۳ روش استعلام بیمه نامه خود را دریافت کنید.

برای استعلام بیمه‌نامه خودروی خود در قدم اول به سایت بیمه مرکزی مراجعه کرده و وارد بخش «سامانه استعلام بیمه‌نامه‌های وسایل نقلیه موتوری» شوید. سپس از طریق یکی از روش‌های زیر از بیمه نامه خود استعلام بگیرید.

۱. استعلام بیمه بر اساس شماره بیمه نامه

 استعلام بیمه خودرو

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، با استفاده از این روش می‌توانید شماره بیمه نامه‌ای که برروی بیمه نامه شما درج شده است را به همراه نام شرکت بیمه، تلفن همراه و کد ملی بیمه گذار در سایت وارد کرده و استعلام بیمه نامه خود را دریافت کنید.

۲. استعلام بیمه براساس کد یکتا بیمه نامه

این روش برای افرادی که کد یکتای بیمه نامه خود را در دسترس دارند بسیار ساده و آسان خواهد بود. زیرا این روش به نسبت روش‌های دیگر اطلاعات کمتری درخواست می‌کند. برای استعلام بیمه خودرو از روش کد یکتا با مراجعه به بیمه‌ نامه خود می‌توانید کد یکتای درج شده در آن را در قسمت مشخص شده در تصویر وارد کنید و از صحت اطلاعات وارد شده باخبر شوید.

ممکن است بسیاری از افراد از کد یکتای بیمه نامه خود اطلاعی نداشته باشند و این روش مناسبی برای استعلام صحت بیمه نامه آن‌ها نباشد. این افراد می‌توانند از دو روش دیگر برای استعلام بیمه خودرو خود اقدام کنند.

نکته/ همه بیمه‌ها از سال ۱۳۹۷ به بعد دارای کد یکتا هستند.

۳. استعلام بیمه نامه از طریق پیامک

 استعلام بیمه خودرو

همه دارندگان خودرو می‌توانند برای استعلام اعتبار بیمه نامه خود پیامکی را با فرمت‌های زیر به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ ارسال کنند و منتظر دریافت استعلام آن باشند.

فرمت پیامک :

۱*کد ملی بیمه گذار*شماره بیمه نامه چاپ شده

مثال :۱*۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰*۹۱/۰۱/۰۰۲/۰۰۰۱۲۳

فرمت پیامک (روش دوم) :

۲*کد ملی بیمه گذار*کد یکتای بیمه‌نامه.

مثال:  ۲*۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰*۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰

استعلام بیمه خودرو و سوابق آن

افرادی که قصد دارند علاوه بر بررسی اصالت بیمه نامه خودروی خود، بیمه‌های صادر شده به نام خودشان را نیز مشاهده کنند می‌توانند به روش زیر عمل کنند:

در صفحه اصلی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و در میز خدمات الکترونیک، گزینه پاسخ به استعلام سوابق بیمه خودرو را انتخاب کنید و وارد صفحه زیر شوید:

 استعلام بیمه خودرو

در این صفحه می‌توانید یکی از گزینه‌های ثبت استعلام جدید و یا پیگیری استعلام را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه ثبت استعلام جدید وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید با وارد کردن اطلاعات شخصی خود استعلام سوابق بیمه‌ای چندین ساله خود اعم از بیمه ثالث، بیمه بدنه، و یا هر دو نوع بیمه رو را از بیمه مرکزی دریافت کنید.

اطلاعاتی که از شما درخواست خواهد شد شامل:

 • رشته بیمه‌ای
 • کد ملی
 • سال تولد
 • شماره تلفن، شماره موبایل
 • استان، شهر

با وارد کردن این اطلاعات همه بیمه نامه‌های شخص ثالث و بدنه‌ای که به نام شما در شرکت‌های بیمه مختلف صادر شده است، به همراه رشته بیمه‌ای نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید به راحتی از همه آن‌ها باخبر شوید.

با وارد کردن اطلاعات مورد درخواست در سامانه بیمه مرکزی یا (سنهاب) کد تأییدیه ثبت استعلام شما به شماره همراه وارد شده ارسال می‌شود.

متن پیامک تأیید همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید برای شما ارسال خواهد شد:

پس از وارد کردن کد تأییدیه، روی گزینه (مرحله بعد) کلیک کنید. اگر ثبت استعلام شما موفقیت آمیز باشد در قسمت تأییدیه نهایی متن زیر برایتان نمایش داده خواهد شد.

نتیجه استعلام برای شما به شکل تصویر زیر نمایش داده می‌شود. در این گزارش اطلاعات زیر را می‌توانید بررسی کنید:

 استعلام بیمه خودرو

 • اطلاعات بیمه‌ای بیمه‌گذار
 • اطلاعاتی مثل شماره بیمه‌نامه
 • تاریخ شروع و انقضای بیمه‌نامه
 • نامه‌های ثبت شده به نام شما در شرکت‌های بیمه
 • انواع بیمه‌نامه‌ها (بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه)
 • نام شرکت بیمه
 • وضعیت دریافت خسارت

نکته/ در تمامی روش‌های گفته شده شما فقط می‌توانید اطلاعات مربوط به یک بیمه نامه را مشاهده کنید.

آیا استعلام بیمه با پلاک ماشین امکان پذیر است؟

این را به یاد داشته باشید که استعلام بیمه بر اساس شماره پلاک ماشین از طریق سایت بیمه مرکزی امکان پذیر نیست. شما باید اطلاعات کامل خود و شماره بیمه نامه خودروی خود را داشته باشد تا بتوانید از طریق سایت بیمه مرکزی استعلام بیمه نامه را انجام دهید. این قابلیت فقط برای نمایندگان و کارگزاران در دسترس است. این افراد می‌توانند از طریق دسترسی سنهابی که  بیمه مرکزی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، و با استفاده از شماره پلاک،  استعلام بیمه نامه‌هایی که برروی پلاک مورد نظرشان قرار دارد را مشاهده کنند.

صدور و استعلام بیمه خودرو از طریق بیمه مرکوری

بیمه مرکوری یا بیمه هوشمند سفر، یک محصول بیمه‌ای جدید و هوشمند است که متناسب با مسیری که برای سفر انتخاب می‌کنید بیمه بدنه خودرو صادر می‌کند. برای مثال اگر شما بخواهید در تعطیلات عید به شمال یا جنوب سفر کنید می‌توانید در اپلیکیشن مرکوری، مبدأ و مقصد خود را مشخص کنید. تصویر گواهینامه و کارت ماشین شما با دیتایی که از API می‌گیرید دریافت می‌شود و می‌تواند اطلاعات و سوابق رانندگی و تصادف‌های شما را مشخص کند. اطلاعات ماشین شما را نیز از اسکن کارت ماشین دریافت می‌کند. در نهایت با توجه به اطلاعات مسیر، راننده و ماشین، بیمه نامه برای مدت درخواستی صادر می شود.

مرکوری طرحی برای سفرهای کوتاه مدت است که نرخ بیمه نامه در آن بر اساس مبدأ و مقصد سفر، و نوع خودرو تعیین می‌شود

در اپلیکیشن مرکوری اطلاعات خودرو چگونه ثبت می‌شود؟

برای صدور بیمه نامه، به ارزش ریالی، سال ساخت، مدل و برخی دیگر از اطلاعات خودرو نیاز است که باید به صورت دستی در برنامه وارد شود. از طرفی دیگر چون تصویر کارت ماشین نیز دریافت می‌شود، سوابق رانندگی نیز نشان داده می‌شود. برای اطلاعات مسیر نیز، جاده‌ها بر اساس ضریب سختی و حتی شرایط جوی بررسی می‌شوند. برای مثال جاده چالوس از جاده یزد پرهزینه‌تر است. زیرا این جاده به نسبت جاده‌های دیگر بسیار خطرناک‌تر است. در نهایت ما در بیمه مرکوری، با یک فرمول هوشمند توانسته‌ایم این ضرایب را که در نرخ بیمه‌نامه تأثیرگذار است محاسبه و در اعلام نرخ بیمه ویژه هر فرد اعمال کنیم.

بیمه بدنه مرکوری به دو بخش کلی کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. در بیمه‌های بلند مدت بیمه بدنه به صورت سالیانه صادر می‌شود. اما در بخش بیمه‌های کوتاه مدت به صورت مسافتی، هفتگی و ماهانه قابل صدور است. به عبارت دیگر بیمه کوتاه مدت مناسب افرادی است که تردد زیادی با خودروی خود ندارند. این افراد دیگر نیازی به خرید سالانه بیمه بدنه خودرو ندارند و می‌توانند براساس مسافت طی شده یا برای یک مسیر مشخص خودرو خود را بیمه کنند. اگر بیمه نامه شما تمام شده است و برای یک سفر ضروری احتیاج به بیمه بدنه دارید، می‌توانید با استفاده از بیمه بدنه کوتاه مدت مرکوری بدون نیاز به مراجعه حضوری برای مدت زمان سفرتان بیمه بدنه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست