استهلاک در بیمه بدنه چیست؟

منظور از استهلاک در بیمه بدنه چیست؟

در صنعت بیمه خودرو قوانینی وجود دارد که تا با آنها برخورد نکنید و در شرایط حادثه قرار نگیرید به آنها پی نخواهید برد. یکی از این قوانین، قانون استهلاک در بیمه بدنه خودرو است که براساس آن خودروهایی که بیشتر از 4 سال از سال ساخت آنها گذشته باشد، می‌توانند هزینه ای را به عنوان هزینه استهلاک در حوادث رانندگی دریافت کنند. این موضوع چیزی است که معمولاً از سوی شرکت‌های بیمه گر در مورد آنها صحبت نمی‌شود. به همین دلیل در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم به این موضوع بپردازیم که منظور از استهلاک در بیمه بدنه چیست. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

استهلاک در بیمه بدنه چیست؟

منظور از استهلاک در بیمه بدنه مربوط به قطعاتی از خودرو است که به صورت مصرفی بر روی آن نصب می‌شوند و دارای طول عمر محدودی هستند. این قطعات اگر در زمان حادثه و تصادفات دچار خسارت شوند از سوی شرکت بیمه برای جبران آن مبلغی به عنوان خسارت به صورت کامل به فرد بیمه گذار پرداخت نمی‌شود. از جمله قطعاتی که پرداخت آنها به صورت کامل انجام نمی‌شود، باتری و لاستیک هستند که تنها ۵۰ درصد از مبلغ فابریک آن به بیمه گذار پرداخت می‌شود.

طبق قانون استهلاک در بیمه بدنه هزینه استهلاک قطعات تعویضی پس از از ۵ سال از سال ساخت خودرو پرداخت شده و مبلغ آن به ازای هر سال تنها ۵ درصد است. اما اگر سال ساخت خودرو بیشتر از ۵ سال باشد این استهلاک تا ۲۵ درصد محاسبه شده و شامل قطعات تعویضی به جز شیشه‌ها و یا شیشه چراغ‌ها می‌شود. بر این اساس برای خودروهایی که سن بیش از چهار سال دارند تنها استهلاک قطعات کم می‌شود. برای مثال اگر چراغ خودرویی که از سال ساخت آن بیش از پنج سال می‌گذرد در تصادف آسیب ببیند بیمه هزینه استهلاک آن را از سقف تعهدات خود کم می‌کند.

نکته/ در این قانون هزینه‌های اجرت مانند صافکاری، نقاشی و … به بیمه گذار پرداخت نمی‌شود.

چه قطعاتی شامل این قانون می‌شوند؟

  • کارشناسی که برای تعیین مقدار خسارت به محل وقوع حادثه عازم می‌شود معمولاً نوع قطعه‌هایی که در خودرو جزو قطعات مستهلک به شمار می‌روند را به خوبی می‌شناسند.
  • اگر از نظر کارشناس بیمه مشخص شود در صورت رخ ندادن حادثه نیز قطعه مورد نظر بایستی تعویض میشد، آن قطعه مستهلک به شمار می‌رود.

اما اگر بیمه گذار قصد داشته باشد که در صورت قرار گرفتن در چنین شرایطی این مبلغ به طور کامل به او پرداخت شود اقدامات لازم برای دریافت مبلغ استهلاک در بیمه بدنه چیست؟

پوشش حذف استهلاک در بیمه بدنه

در بیمه بدنه ۲ نوع پوشش اصلی و اضافی وجود دارند که پوشش های اضافی در صورت درخواست فرد بیمه گذار به بیمه بدنه فرد اضافه شده و مبلغ جداگانه را باید بابت آن پرداخت کند، که پوشش حذف استهلاک در این دسته قرار دارد.

تکلیف فرد بیمه گذار در پوشش حذف استهلاک در بیمه بدنه چیست؟ فرد بیمه گذار با انتخاب پوشش حذف استهلاک می‌تواند خسارات مربوط به آن را از این طریق تحت پوشش قرار دهد. همانطور که می‌دانید در حالت معمولی شرکت بیمه فقط خسارت‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد که ناشی از حوادث باشند و کاهش ارزش خودرو را پوشش نمی‌دهند اما با انتخاب پوشش حذف استهلاک در بیمه بدنه اگر خودرو در اثر حوادثی مانند پاشیده شدن مواد شیمیایی خسارت ببیند، بیمه‌گر موظف است علاوه بر پرداخت خسارت تا سقف تعهدات موجود در بیمه نامه، افت قیمت خودرو را نیز پرداخت کند.

به این نکته توجه داشته باشید که در پوشش حذف استهلاک باتری و لاستیک خودرو شامل پرداخت خسارت نمی‌شوند.

منظور از اصل غرامت در استهلاک بیمه بدنه چیست؟

در بیمه بدنه خودرو، اصلی به نام اصل غرامت وجود دارد که بر اساس آن پرداخت خسارت به بیمه گذار باید به گونه‌ای باشد که شرایط اموال بیمه شده پس از حادثه بهتر از قبل از پرداخت خسارت نباشد.

تفاوت پوشش فرانشیز و استهلاک

منظور از فرانشیز در بیمه بدنه مبلغی از خسارت است که باید توسط بیمه‌گذار پرداخت شود. برای مثال اگر شما فرانشیز پوشش شکست شیشه را در بیمه نامه خود ثبت کرده باشید، در صورت خسارت به شیشه خودروی شما و شکستن آن میبایست مبلغی از هزینه تعمیر آن را بیمه‌گر و باقی مبلغ را شما خودتان بپردازید. در صورتی که در پوشش استهلاک شما مشمول پرداخت مبلغی نبوده و تنها بیمه‌گر بایستی برای جبران خسارت هزینه‌های مربوطه را بپردازد.

دریافت اطلاعات و خرید بیمه بدنه

با آنکه بسیاری از شرکت های بیمه گر درباره قانون استهلاک در بیمه بدنه صحبتی به میان نمی‌آورند، اما کارشناسان ما در بیمه مرکوری در خدمت شما عزیزان هستند تا به شما در این زمینه کمک کرده و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند. برای دریافت مشاوره از کارشناسان ما می‌توانید از طریق تماس با ما و برای خرید انواع بیمه بدنه از طریق اپلیکیشن بیمه مرکوری اقدام کنید. ممنون که با ما تا پایان این مطلب همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست