افزایش بیمه شخص ثالث

نرخ حق بیمه و افزایش بیمه شخص ثالث

پس از وضع شدن قانون بیمه شخص ثالث، به همراه آن آیین‌نامه‌ای برای تعرفه این بیمه‌نامه و انواع خودرو ابلاغ شد. در سال‌های اول این تعرفه براساس قدرت موتور خودروهایی بود که مالکان آنها قصد خرید بیمه شخص ثالث را داشتند. اما رفته رفته پس از گذشت چند سال این معیار جای خودش را به مواردی چون میزان دیه و تعداد سیلندر خودرو داد. میزان حق بیمه که با دیه در ماه‌های غیر حرام محاسبه می‌شود، هر ساله از سوی بیمه مرکزی افزایش می‌یابد. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری با ما همراه باشید تا نرخ حق بیمه و عوامل موثر بر افزایش بیمه شخص ثالث را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

افزایش بیمه شخص ثالث

همان طور که گفته شد حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان بالغ در ماه‌های حرام محاسبه می‌شود. مبلغ دیه نیز هر ساله از سوی قوه قضاییه اعلام می‌شود و بیمه مرکزی نرخ حق بیمه شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه‌گر اعلام می‌کند. با این تفاسیر می‌توان گفت که طبق این قانون در سال ۱۴۰۰ با افزایش بیمه شخص ثالث روبرو بوده‌ایم، زیرا مبلغ دیه اعلام شده از سوی قوه قضاییه در ماه‌های عادی و غیرحرام ۴۴۰ میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته با افزایش ۴۵.۵ درصدی همراه بوده است.

بدین‌ ترتیب مبلغ دیه در ماه‌های حرام ۶۴۰ میلیون تومان است. منظور از ماه‌های حرام در قوانین بیمه نامه، ماه‌های ذی‌القعده، ذی الحجه، محرم و رجب هستند که اگر در یکی از این چهار ماه حادثه رانندگی منجر به فوت شخصی شود، میزان دیه آن شخص برحسب مبالغ گفته شده تعیین می‌شود. بر همین اساس حداقل و حداکثر نرخ بیمه شخص ثالث با توجه به مبلغ دیه و تعداد سیلندر خودروی فرد بیمه گذار از سوی بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه گر اعلام می‌شود. منظور از حداقل و حداکثر پوشش‌های مالی در بیمه شخص ثالث چیست؟

حداقل پوشش این نوع بیمه با افزایش بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ به مبلغ یک چهارم دیه ماه حرام که معادل ۱۶ میلیون تومان است تعیین می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که برای دریافت این میزان حق بایستی فرد بیمه گذار و خودروی او شرایط زیر را داشته باشند:

 1. خسارتی که به خودرو وارد شده است میزان سقف آن حدود ۱۶ میلیون تومان باشد.
 2. در حادثه تصادف فرد یا افرادی دچار خسارت جانی نشده باشند.
 3. هر دو طرف حادثه گواهینامه داشته باشند.
 4. حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث در دو صورت تعیین می‌شود:

تعهدات مالی:

افزایش بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد به همین دلیل بیمه گذاران می‌‌توانند با پرداخت حق بیمه بیشتر پوشش‌های مورد نیاز خود را نیز افزایش دهند.

تعهدات جانی:

حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث با مبلغ دیه در ماه حرام برابر است.

نرخ بیمه شخص ثالث

با توجه به اینکه نرخ دیه در سال ۱۴۰۰ ساعت چیزی حدود ۴۵ درصد بیشتر از سال قبل بوده است، نرخ بیمه شخص ثالث بدین ترتیب محاسبه می‌شود:

 • تعرفه حق آمبولانس، وسایل نقلیه حمل خون و ماشین‌های آتش نشانی مانند دیگر خودروهای مشابه محاسبه می‌شوند.
 • الحاقیه‌هایی که به منظور افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث صورت گرفته بود دیگر اعتباری ندارند. که بدین ترتیب در صورتی که فرد بیمه گذار در ابتدای سال جدید بیمه نامه گرفته باشد نیازی به گرفتن الحاقیه نیز ندارد.
 • طبق قانون افزایش قیمت بیمه شخص ثالث سابقه رانندگی پرخطر و نمره‌های منفی در تعیین حق بیمه تاثیر دارند.
 • دیگر مانند گذشته قیمت خودرو معیاری برای تعیین حق بیمه نیست. بلکه افزایش بیمه شخص ثالث به کاربری خودرو و تعداد سیلندر آن بستگی دارد.

حق بیمه شخص ثالث بر اساس کاربری خودرو

 1. برای خودروهای با کاربری تاکسی، آژانس و مسافربری درون شهری در سال 1400، 10 درصد افزایش داشته است.
 2. و برای خودروهایی با کاربری مسافربری برون شهری ۲۰ درصد افزایش یافته است.

حق بیمه شخص ثالث بر اساس نوع سیلندر

 • برای خودروهای با کمتر از ۴ سیلندر ۱.۹ میلیون تومان
 • برای خودروهای پیکان سمند و پراید ۲.۲ میلیون تومان
 • برای سایر خودروهای چهار سیلندر ۲.۶ میلیون تومان
 • و برای خودروهای با بیش از چهار سیلندر ۳.۰۱ میلیون تومان

نکته/ خودروهایی که حداقل ۱۵ سال از سال ساخت آنها گذشته باشد به ازای هر سال ضریب کهنگی شامل ۲ درصد افزایش بیمه شخص ثالث و نرخ آن می‌شوند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

همانطور که در مقاله‌های قبل در مورد تخفیف بیمه بدنه صحبت کردیم و می‌دانیم که میزان تخفیف عدم خسارت می‌تواند در مبلغ بیمه شخص ثالث تاثیر گذار باشد، جریمه دیرکرد آن نیز باعث افزایش بیمه شخص ثالث می‌شود. از آن جایی که بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان خودرو  برخلاف بیمه بدنه، بیمه‌ای اجباری است، در صورتیکه وقفه‌ای در تمدید آن از سوی شخص بیمه گذار ایجاد شود، نرخ حق بیمه شخص ثالث به صورت روز شمار افزوده می‌شود. این مبلغ برای خودروهای مختلف متفاوت است.

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به ازای هر روز برابر است با حق بیمه کامل بدون تخفیف یک سال خودرو تقسیم بر ۳۶۵ روز سال. علاوه بر این بیمه گذار مجبور است به ازای هر روز دیرکرد جریمه‌ای را پرداخت کند که برای خودروهای مختلف به شرح زیر است:

 • برای خودروهای تیپ پژو و سمند روزانه به مبلغ ۲۹۰۰ تومان
 • خودروهای تیپ پراید و پیکان روزانه به مبلغ ۲۴۷۰ تومان
 • برای خودروهای بارکش تا یک تن روزانه به مبلغ ۲۵۵۰ تومان
 • و برای خودروهای بارکش تا ۳ تن روزانه به مبلغ ۳۷۵۰ تومان است.

مدت اعتبار بیمه نامه

مدت اعتبار بیمه نامه نیز یکی دیگر از عواملی است که بر افزایش بیمه شخص ثالث تاثیر گذار است. چراکه برخی از شرکت‌های بیمه این بیمه نامه را به صورت روز شمار نیز ارائه می دهند. به دلیل اینکه ارائه این نوع بیمه‌های کوتاه مدت برای شرکت‌های بیمه گر ریسک بیشتری را به همراه دارند، قیمت بیشتری نیز داشته و باعث افزایش نرخ قیمت بیمه شخص ثالث می‌شود. به همین دلیل معمولاً توصیه می‌شود که افراد بیمه گذار بیمه شخص ثالث را به صورت سالیانه خریداری کنند، چراکه نسبت به بیمه‌های کوتاه مدت صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

ایده به وجود آمدن بیمه های شخص ثالث کوتاه مدت از جایی شروع شد که مسئله فروش خودرو پس از چند ماه مطرح شد. بر اساس این طرح فردی که قصد دارد خودروی خود را طی چند ماه به فروش برساند، بیمه شخص ثالث سالیانه در واقع نوعی هزینه اضافی را برای فرد بیمه گذار در بر خواهد داشت. به همین علت بیمه شخص کوتاه مدت ارائه شد.

در این مقاله از مجله بیمه مرکوری سعی کردیم شما را با عوامل افزایش بیمه شخص ثالث آشنا کنیم برای آشنایی و دانش بیشتر در مورد مسائل مختلف موجود در انواع بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌توانید مقاله‌های دیگر ما را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست