انواع بیمه خودرو

انواع بیمه خودرو و موارد تحت پوشش آنها

در این مقاله از مجله بیمه مرکوری با ما همراه باشید تا به بررسی انواع بیمه خودرو بپردازیم.

انواع بیمه خودرو در ایران

1. بیمه شخص ثالث

یکی از انواع بیمه خودرو که اجباری بوده و همه افراد دارنده وسیله نقلیه موظف هستند که آن را تهیه کنند بیمه شخص ثالث است. طبق این بیمه نامه هرگونه خسارت مالی و جانی که به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی وارد شود بر عهده این بیمه است. همچنین بیمه شخص ثالث به دلیل اینکه جزو بیمه‌های اجباری محسوب می‌شود نداشتن آن عواقب جبران ناپذیری را برای راننده و وسیله نقلیه به همراه دارد. شخص ثالث منظور فردی است که در هنگام حادثه رانندگی زیان جانی یا مالی دیده باشد. در این قانون فرد راننده شخص ثالث محسوب نشده و شرکت بیمه تعهدی در برابر خسارت جانی راننده از این طریق ندارد. از جمله مواردی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند عبارتند از:

پوشش جانی: منظور از پوشش جانی در این نوع بیمه غرامت فوت و نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی است.

پوشش مالی: منظور از این پوشش نیز جبران خسارت‌های مالی است که در حادثه رانندگی به خودرو و یا اموال افراد زیادی دیده وارد شده باشد.

نرخ بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه شخص ثالث بر اساس دیه یک فرد بالغ در ماه‌های حرام محاسبه شده و هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه گر ابلاغ می‌شود. مبلغ دیه نیز در ابتدای هر سال توسط قوه قضاییه محاسبه می‌گردد. این مبلغ در سال 1400 برای ماه‌های غیرحرام ۴۸۰ میلیون و برای ماه‌های حرام ۶۴۰ میلیون اعلام شده است. سقف پوشش مالی به اندازه مبلغ دیه در ماه حرام و حداقل پوشش جانی به اندازه یک چهلم مبلغ دیه در ماه حرام است.

محاسبه بیمه شخص ثالث

در محاسبه انواع بیمه خودرو عواملی تاثیرگذار هستند که در محاسبه بیمه شخص ثالث نیز همین طور است. از جمله عواملی که می‌توانند بر این بیمه نامه تاثیر گذارند عبارتند از:

  • حق بیمه پایه

همانطور که گفتیم بیمه مرکزی هر سال حداقل و حداکثر حق بیمه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرده و بر اساس میزان دیه تعیین می‌شود.

  • تخفیف عدم خسارت

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر انواع بیمه خودرو تخفیف عدم خسارت است. بدین معنی که اگر بیمه گذار در طی اعتبار بیمه نامه دچار خسارت نشده باشد می‌تواند از این تخفیف برای کاهش دادن حق بیمه استفاده کند. در قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیفات عدم خسارت به جای هشت سال در ۱۵ سال اعمال می‌شود.

  • جریمه دیرکرد

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر نرخ انواع بیمه خودرو جریمه دیرکرد بیمه نامه است. به این صورت که اگر بیمه گذار در تمدید بیمه نامه خود تاخیر داشته باشد جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه شده و مبلغ آن به حق بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود. حداکثر میزانی که برای جریمه دیرکرد از بیمه گذار گرفته می‌شود ۳۶۵ روز بوده و در صورت بیشتر بودن تعداد روزهای جریمه دیرکرد به اندازه همان یک سال محاسبه می‌شود.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث می‌توان به کاربری خودرو، میزان پوشش بیمه نامه، تخفیف شرکت بیمه، مدت اعتبار بیمه نامه، و سال ساخت خودرو اشاره کرد.

2. بیمه حوادث راننده

همانطور که گفتیم راننده مقصر نمی‌تواند از طریق بیمه شخص ثالث خسارتی دریافت کند. در سال‎‌های قبل بیمه حوادث نوعی بیمه جدا از بیمه شخص ثالث بود و فرد بیمه گذار باید برای برخورداری از آن بیمه‌ای جدا به عنوان بیمه حوادث راننده دریافت می‌کرد. اما چند سالی است که طبق قوانین جدید این نوع بیمه که از انواع بیمه خودرو اجباری محسوب می‌شود جزوی از پوشش های بیمه شخص ثالث محسوب شده و دیگر نیازی نیست که بیمه حوادث راننده به صورت مجزا خریداری شود.

در صورتی که در سال‌های قبل فقط غرامت فوت و نقص عضو راننده مقصر در حین حادثه به او و یا بازماندگان پرداخت می‌شد. به عبارت دیگر راننده مقصر تنها در صورتی می‌توانست از بیمه حوادث راننده استفاده کند که یا فوت می‌کرد و یا دچار نقص عضو دائمی می‌شد. اما در قوانین جدید انواع بیمه خودرو پوشش‌های بیمه به نفع بیمه گذار است.

3. بیمه بدنه

بیمه بدنه نیز یکی دیگر از انواع بیمه خودرو محسوب می‌شود که اجباری نبوده و در آن خسارت‌های وارد شده بر خودرو جبران می‌شود. این نوع بیمه نامه به دلیل مزایای زیادی که دارد معمولاً اکثر افراد دارای خودرو آن را خریداری می‌کنند. بیمه بدنه دو نوع پوشش اصلی و اضافی را پوشش می‌دهد که عبارتند از:

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه

منظور از پوشش‌های اصلی خسارت‌هایی است که به صورت عادی در جبران خسارات این نوع بیمه قرار دارند و نیاز به خرید پوشش‌های اضافی نیست. پوشش‌های اصلی شامل موارد زیر هستند:

سرقت کلی خودرو
  • هرگونه حادثه ناشی از برخورد خودرو با جسم ثابت و یا متحرک
  • خسارت‌هایی که در جریان انتقال خودرو و یا نجات آن وارد شده باشد.
  • خسارات باتری و لاستیک خودرو نیز تا ۵۰ درصد قیمت نو توسط این نوع از انواع بیمه خودرو قابل پرداخت است.

پوشش‌های اضافی

شرکت‌های بیمه در کنار ارائه پوشش‌های اصلی یکسری پوشش‌های اضافی نیز در زمان خرید انواع بیمه خودرو به فرد بیمه گذار پیشنهاد می‌دهند که بیمه گذار بایستی بابت انتخاب هر یک از آنها مبلغی اضافی پرداخت کند. از جمله پوشش‌های اضافی این بیمه نامه عبارتند از:

پوشش سرقت درجای قطعات خودرو

اگر خودروی بیمه شده در جایی که متوقف است وسایل جانبی و یا قطعات آن دزدیده شوند بیمه گذار می‌تواند از این پوشش برای جبران آن استفاده کنند.

پوشش شکست شیشه

اگر شیشه خودرو بر اثر گرم و سرد شدن هوا شکسته شود، جبران می شود.

پوشش نوسانات قیمت

در هنگام خرید بیمه نامه ارزش واقعی خودرو در بیمه نام ثبت می‌شود. به همین دلیل اگر در زمان حادثه رانندگی ارزش خودرو افزایش یافته باشد طبق قیمت درج شده در بیمه نامه می‌توانید از جبران خسارتی به ارزش روز استفاده کنید.

پوشش بلایای طبیعی

در این پوشش اگر به دلیل هر یک از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و .. به خودرو آسیبی برسد توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.

پوشش رنگ و مواد شیمیایی

با استفاده از این پوشش همه خسارت‌های ناشی از پاشیده شدن رنگ یا مواد شیمیایی بر روی خودرو تحت پوشش قرار می‌گیرد.

پوشش ایاب و ذهاب

اگر خودروی آسیب دیده قابل استفاده نباشد راننده خودرو می‌تواند از طریق این پوشش مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب از شرکت بیمه دریافت کند.

دیگر پوشش‌های این نوع از انواع بیمه خودرو شامل پوشش ترانزیت، حذف فرانشیز، کشیدن میخ بر روی بدنه خودرو و هزینه توقف خودروهای بارکش و اتوکار است.

نرخ بیمه بدنه

نرخ بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث ثابت نبوده و به ارزش خودرو و پوشش های اضافی انتخابی از سوی بیمه گذار بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست