انواع بیمه ماشین در ایران

با انواع بیمه ماشین در ایران آشنا شوید

بیمه ماشین به مانند چتری است که توسط آن می‌توانید از خود و اموالتان در برابر حوادث گوناگون مانند تصادف محافظت کنید. در تمام کشورهای دنیا بیمه‌ای به نام بیمه خودرو وجود دارد که وظیفه آن جبران خسارت‌های مالی و جانی اشخاص و یا وسایل آسیب دیده در لحظه حادثه هستند. قوانین بیمه ممکن است که در همه کشورها یکسان نباشد، اما تمامی آنها خسارت‌های مربوط به ماشین‌ها را پوشش می‌دهند. در کشور ما نیز این بیمه در انواع مختلف و پوشش‌های متفاوت ارائه می‌شود. به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله از مجله بیمه مرکوری انواع بیمه ماشین در ایران و پوشش‌های مربوط به آنها را بررسی کنیم. برای آشنایی بیشتر با بیمه‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

انواع بیمه ماشین در ایران

1. بیمه شخص ثالث

مهمترین نوع از انواع بیمه ماشین در ایران بیمه شخص ثالث است که خسارت وارد به تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی زیان دیده در حادثه به غیر از راننده را جبران می‌کند. در واقع شخص ثالث فردی است که در صحنه تصادف، به غیر از راننده مقصر، آسیب دیده باشد. بیمه شخص ثالث جزو بیمه‌های اجباری در کشور ما محسوب می‌شود و اگر راننده‌ای بیمه نداشته باشد در صورتی که دچار زیان جانی یا مالی شود نمی‌تواند از طریق بیمه آنها را جبران کند. به طور کلی این نوع بیمه به دو پوشش جداگانه تقسیم بندی می‌شود. یکی از آنها پوشش جانی و دیگری پوشش مالی است.

پوشش‌های جانی خسارت‌هایی که بر اثر فوت و نقص عضو به شخص ثالث وارد شده باشد را جبران می‌کند، در صورتی که پوشش های مالی خسارت هایی که به خودرو و اموال افراد زیان‌دیده وارد شده باشد را جبران می‌کند. از آنجایی که این نوع بیمه در کشور ما اجباری است اگر بیمه گذار در تمدید آن تاخیر داشته باشد تا زمانی که به تمدید بیمه نامه خودرو اقدام کنند روزانه مبلغی به عنوان جریمه به بیمه نامه او اضافه می‌شود. قیمت این بیمه نامه هر ساله بر اساس مبلغ دیه‌ای که از سوی قوه قضاییه به بیمه مرکزی اعلام می‌شود محاسبه شده و به عواملی مانند تخفیف‌هایی که از سوی شرکت بیمه اعلام می‌شود، و جریمه دیرکرد بستگی دارد.

قوانین جدید بیمه شخص ثالث

تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم اگر بیمه گذار در تمدید بیمه نامه خود تاخیر داشته باشد مبلغی به عنوان جریمه دیرکرد روزانه به حق بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود و قیمت آن را افزایش می‌دهد. عامل دیگر تخفیف عدم خسارت است که اگر بیمه گذار در طول سال‌هایی که ماشین خود را بیمه کرده، دچار خسارت نشده باشد این تخفیف به عنوان تشویقی از سوی شرکت بیمه به او تعلق می‌گیرد و باعث می‌شود که قیمت بیمه شخص ثالث کاهش یابد.

2. بیمه حوادث راننده

یکی دیگر از انواع بیمه ماشین در ایران بیمه حوادث راننده است که به صورت مکمل در کنار بیمه شخص ثالث برای جبران خسارت‌هایی که به راننده مقصر وارد می‌شود ارائه می‌شود. در سال‌های قبل بیمه حوادث راننده اجباری نبود اما چند سالی است که طبق قوانین جدید، این نوع بیمه نامه نیز اجباری بوده و همراه با پوشش‌های بیمه شخص ثالث خریداری می‌شود.

قوانین جدیدی که هر ساله برای بیمه نامه‌ها اعلام می‌شود، باعث می‌شود که نقص‌ها و کمبودهایی که در سال قبل وجود داشت در سال جدید جبران شود. برای مثال در سال‌های قبل راننده‌ای که در حادثه رانندگی مقصر شناخته می‌شد برای آنکه می‌توانست از بیمه حوادث راننده استفاده کند باید یا راننده فوت می‌کرد و یا دچار نقص عضو دائمی می‌شد؛ اما در سال‌های بعد این قانون تغییر پیدا کرد.

3. بیمه بدنه

بیمه بدنه که جزو بیمه‌های اختیاری محسوب می‌شود یکی دیگر از انواع بیمه ماشین در ایران است که خسارت های وارد شده به بدنه ماشین را جبران می‌کند. علت به وجود آمدن این بیمه نامه افزایش قیمت خودروها و قطعات آنها است. بنابراین بیمه بدنه می‌تواند تا سقف مشخصی و بسته به مدل خودرو تا حد زیادی خسارت‌های وارد شده به آن را جبران کند. بیمه بدنه در دو پوشش اصلی و فرعی به بیمه‌گذار ارائه می‌شود.

پوشش های اصلی شامل هر گونه خسارتی است که ناشی از برخورد خودرو با جسم متحرک و یا ثابت باشد. همچنین خسارتی که به باطری و لاستیک خودروها وارد شود تا ۵۰ درصد ارزش اولیه آن به بیمه گذار قابل پرداخت است. اما پوشش‌های اضافی از گستردگی بیشتری نسبت به پوشش اصلی برخوردار هستند و اگر بیمه‌گذار قصد خرید یکی از آنها را داشته باشد باید مبلغی اضافی بر نرخ بیمه بدنه به شرکت بیمه‌گر پرداخت کند.

جدول فسخ بیمه بدنه

یکی از این پوشش‌ها مربوط به زمانی است که خودروی مورد نظر در جایی متوقف باشد و وسایل جانبی و قطعات آن دزدیده شود. در این شرایط بیمه‌گذار می‌تواند از پوشش “سرقت درجای قطعات خودرو” برای جبران خسارت وارده به خودروی خود استفاده کند. حال اگر شیشه‌های خودرو در اثر انبساط و انقباض هوا شکسته شود از طریق پوشش شکست شیشه قابل جبران است. به همین ترتیب پوشش نوسانات قیمت، پوشش بلایای طبیعی، پوشش رنگ و مواد شیمیایی، پوشش ایاب و ذهاب، پوشش ترانزیت و بسیاری پوشش‌های دیگر که در هر یک از شرکت‌های بیمه متفاوت است.

قیمت بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه نیز بسته به پوشش‌هایی که بیمه گذار انتخاب می‌کند ممکن است متفاوت باشد. برای مثال بیمه گذاری که فقط یکی از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه را انتخاب کرده باشد نسبت به فردی که قصد خرید همه پوشش‌های اضافی قابل جبران از طریق بیمه بدنه را داشته باشد بایستی حق بیمه کمتری را پرداخت کند.

استثنائات بیمه بدنه

پوشش‌های بیمه بدنه همه حوادث را پوشش نمی‌دهند و از استثنائاتی برخوردار هستند. برای مثال اگر خودروی شما در اثر جنگ، شورش و یا انفجارهای هسته‌ای آسیب ببیند تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. همچنین اگر در اثر مصرف مواد و مشروبات الکلی در هنگام رانندگی خودرو دچار آسیب شود، این خسارت نیز از سوی شرکت بیمه جبران نمی‌شود. اما به طور کلی با توجه به مزایای که بیمه بدنه دارد و سطح پوشش‌هایی که در اختیار بیمه‌گذار قرار می‌دهد می‌توان از استثنائات آن چشم پوشی کرد.

جمع بندی

ما در این مقاله انواع بیمه خودرو در ایران را بررسی کردیم. از آنجایی که  بازار خودروی ایران همیشه تحت عواملی چون افزایش قیمت دلار و ممنوعیت واردات خودرو قرار دارد به همین دلیل قیمت خودرو، قطعات آن و به تبع هزینه تعمیر آن افزایش می یابد. به همین دلیل توصیه می‌شود که دارندگان خودرو علاوه بر بیمه شخص ثالث و حوادث راننده بیمه بدنه را نیز خریداری کنند تا در زمان حادثه بتوانند خسارت‌های احتمالی را با ضرر کمتر جبران کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با قوانین، میزان قیمت انواع بیمه و عوامل موثر بر آنها دیگر مقاله‌های ما را از قسمت مجله بیمه مرکوری مطالعه کنید. ممنون که با ما تا پایان این مطلب همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست