با بیمه بدنه کوثر آشنا شوید

آیا از مزایای بیمه بدنه کوثر اطلاع دارید؟ بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث یک بیمه اختیاری است که توسط شرکت‌های بیمه گذار به درخواست فرد بیمه‌گر صادر می‌شود. مبلغ دریافتی و تخفیفات مربوط به آن برای هر شرکت ممکن است متفاوت باشد. به همین منظور ما در این مقاله از مجله مرکوری قصد داریم به طور اختصاصی به بررسی بیمه بدنه کوثر بپردازیم تا اگر قصد خرید این بیمه نامه را دارید با آشنایی کامل اقدام کنید. پس ادامه مطلب را دنبال کنید.

 بیمه بدنه چیست؟

همانطور که به آن اشاره کردیم بیمه بدنه نوعی بیمه‌نامه اختیاری برای خودرو است که دارندگان وسیله نقلیه با استفاده از آن، خودروهای خود را در برابر حوادثی که بیمه شخص ثالث آن‌ها را پوشش نمی‌دهد، بیمه می‌کنند. با توجه به افزایش ارزش خودروها در چند سال اخیر و بالا بودن هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات، برخورداری از بیمه بدنه به نفع فرد خسارت دیده در حوادث رانندگی است.

به یاد داشته باشید که بیمه شخص ثالث تنها خسارات جانی و مالی وارد شده به افراد زیان دیده را جبران می‌کند و هیچ مسئولیتی در قبال جبران خسارت خودروی آسیب دیده ندارد. به همین دلیل است که لزوم خرید بیمه بدنه اهمیت پیدا می‌کند. از جمله مواردی که بیمه شخص ثالث آن‌ها را پوشش نمی‌دهد عبارتند از:

۱. در تصادفاتی که شما مقصر حادثه باشید نمی‌توانید از بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای خودروی خود استفاده کنید.

۲. اگر خودرو شما سرقت و یا دچار آتش سوزی، سقوط و واژگونی شود

۳. زمانی که خودرو پارک شده شما، دچار تصادف می‌شود و شما نمی‌دانید مقصر این حادثه چه کسی است.

۴. زمانی که خودروی شما گرفتار بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان و… شود و یا خودرو و یا لوازم جانبی آن به سرقت برود.

با توجه به موارد گفته شده خرید بیمه بدنه با آنکه اختیاری است، اما عقلانی و الزامی است.

بیمه بدنه کوثر

شرکت بیمه کوثر جزو شرکت‌های تازه تأسیس است که در سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرد. در این شرکت انواع بیمه‌نامه‌ها ارائه می‌شود که بیمه بدنه کوثر یکی از آن‌ها بوده و تحت شرایط و مزایای مناسبی به افراد دارای خودرو خدماتی را ارائه می‌دهد. اما این شرکت چه تعریفی از بیمه بدنه کوثر دارد؟

تعریف بیمه‌ بدنه از دید بیمه کوثر

در بیمه‌نامه بدنه خودرو، شرکت بیمه‌گر در چارچوب مقررات مصوب شورای‌ عالی بیمه، متعهد می‌شود که خسارت‌های وارد بر وسیله نقلیه بیمه ‌شده را چنانچه ناشی از حوادث مختلف تحت پوشش، از قبیل سرقت، آتش‌سوزی، انفجار، تصادف، سقوط، واژگونی و به ‌طور کلی برخورد اتومبیل به هر جسم ثابت یا متحرک، یا برخورد جسم دیگری با خودروی بیمه ‌شده باشد جبران کند.

در بیمه بدنه کوثر، خسارت‌های جزئی و كلی وارد شده به وسیله نقلیه بیمه‌ شده، اعم از دستمزد تعمیرکار، تعمیر و ارزش قطعه‌های تعویضی با توجه به شرایط بیمه‌نامه، به قیمت روز حادثه پرداخت می‌شود. علاوه بر این‌ها، بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق ‌بیمه اضافی و مطابق با شرایط و مقررات مندرج در بیمه‌نامه، اتومبیل را در مقابل خطرهای دیگری همچون «سرقت درجای قطعه‌های اصلی و اضافی»، «خطرهای ناشی از بلایای طبیعی»، «خسارت ناشی از شكست شیشه به‌ تنهایی»، «خسارت ناشی از مواد اسیدی و شیمیایی» و «غرامت استفاده نکردن از وسیله نقلیه در طول مدت تعمیر» بیمه کند.

اصطلاحات مورد استفاده در بیمه بدنه

قبل از اینکه وارد مباحث تخصصی‌تر شویم با یک سری اصطلاح رایج در بیمه بدنه کوثر آشنا شوید:

بیمه‌گر: منظور از اصطلاح بیمه‌گر شرکت بیمه‌ای است که مشخصات آن در بیمه نامه شما ثبت شده و به ازای دریافت حق بیمه، جبران خسارات احتمالی را برعهده دارد.

بیمه گذار: شخصی است حقیقی یا حقوقی که مالک بیمه نامه است و یا مسئولیت حفظ بیمه‌نامه را از طرف مالک دارد.

ذینفع: شخصی است که بنا به درخواست بیمه گذار نام او در این بیمه‌نامه ثبت می‌شود و در صورت رخ دادن حادثه تمام یا بخشی از خسارت به او پرداخت می‌شود.

حق بیمه: مبلغی است که در بیمه‌نامه مشخص شده و بیمه گذار موظف است در زمان خرید بیمه‌نامه تمام یا بخشی از آن را، که در بیمه‌نامه مشخص می‌شود به شرکت بیمه پرداخت کند.

موضوع بیمه: وسیله نقلیه زمینی است که مشخصات آن در بیمه‌نامه آمده است.

فرانشیز: بخشی از هر خسارت است که به عهده بیمه‌گذار بوده و میزان آن در بیمه‌نامه مشخص ‌می‌شود.

مدت اعتبار بیمه‌نامه: مدت بیمه‌نامه‌ها معمولاً یک ساله است اما شروع و پایان مدت اعتبار ‌آن در ‌بیمه‌نامه تعیین می‌شود.

مزایای بیمه بدنه کوثر

همه شرکت‌های ارائه دهنده بیمه‌نامه مزایای مختلفی دارند که از شرکت‌های دیگر مستثنا است. مهم‌ترین مزیتی که یک شرکت بیمه را می‌تواند از دیگر شرکت‌ها متمایز کند دارا بودن پوشش‌های مختلف است که در حوادث با پرداخت خسارت، بیمه گذار را حمایت کند. شرکت بیمه بدنه کوثر نیز دارای پوشش‌های مختلفی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اما از دیگر مزایای شرکت بیمه کوثر می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • تخفیف‌های مختلف برای خرید بیمه
 • ساده کردن روند ارزیابی و پرداخت خسارت
 • دارا بودن مراکز پرداخت سیار
 • خرید بیمه به صورت آنلاین
 • دارا بودن بیمه‌ بدنه کوتاه مدت و سفری

بیمه کوثر در کل کشور دارای نزدیک به ۸۰ مرکز پرداخت خسارت است که سیار بوده و کارشناس خسارت در محل وقوع حادثه حضور پیدا کرده و ارزیابی خسارت را انجام می‌دهد.

پوشش‌های بیمه بدنه کوثر

بیمه نامه بدنه کوثر به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می‌شود که در هزینه پرداخت حق بیمه تأثیرگذار است. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه کوثر به طور ثابت در بیمه‌نامه وجود دارد، اما پوشش‌های فرعی یا اضافی در بیمه‌نامه وجود ندارد. به عبارت دیگر بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی از آن‌ها بهره‌مند شود و خسارت بیشتری از بیمه دریافت می‌کند.

 • پوشش‌های اصلی

خسارات ناشی از حوادث ( به صورت کلی و جزئی):

– خسارت‌های ناشی از واژگونی و سقوط خودروی شما، حتی اگر ثابت شود مقصر خود شما بوده‌اید.

– خسارت‌هایی که در اثر برخورد خودروی بیمه شده با جسمی متحرک و یا ثابت رخ دهد. یا اجسام متحرک به خودروی شما برخورد کنند، حتی اگر شما مقصر باشید.

– خسارت‌هایی که در زمان انتقال به خودروی بیمه شده وارد می‌شود.

سرقت کلی:

اگر خودروی بیمه شده به سرقت برود و یا در اثر دزدی به آن صدمه‌ای وارد شود (حتی لوازم جانبی آن) تحت پوشش بیمه قرار داشته و بیمه، خسارت آن را می‌پردازد.

آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار (آصا):

خسارت‌هایی که در اثر آتش سوزی، صاعقه، و یا انفجار به خودروی بیمه شده ( و یا لوازم یدکی آن) وارد شود تحت پوشش بیمه، خسارت آن پرداخت می‌شود.

نرخ درصد تعهدات پوشش‌های اصلی بیمه بدنه کوثر در جدول زیر آورده شده است:

 • پوشش‌های فرعی (اضافی)

شکست شیشه:

شکسته شدن شیشه به تنهایی اگر به طور طبیعی و بدون برخورد اشیاء خارجی به آن باشد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. برای مثال در خودروهایی که در اثر سرد و گرم شدن هوا شیشه خودرو شکسته می‌شود، از سوی بیمه قابل جبران است.

سرقت قطعات خودرو:

یکی از حوادثی که در سال‌های اخیر بسیار اتفاق می‌افتد، سرقت قطعات خودروها (رینگ، لاستیک، پنل و…) است. برای جبران این خسارت می‌توان از طریق این بیمه‌نامه اقدام کنید.

بلایای طبیعی:

جبران خسارت‌هایی ناشی از سیل، زلزله و هر نوع بالای طبیعی دیگری از طریق این بیمه‌نامه ممکن است. اگر در مناطق محل زندگی شما این بلایا زیاد اتفاق می‌افتد حتماً این پوشش را به بیمه بدنه خود اضافه کنید.

پاشیده شدن مواد شیمیایی:

گاهی اوقات رنگ بدنه خودرو بر اثر ریختن روغن ترمز و یا پاشیده شدن رنگ و … دچار آسیب می‌شود که می‌توان با استفاده از پوشش‌های اضافی بیمه بدنه کوثر اینگونه خسارات را جبران کرد.

نکته/ این پوشش نسبت به دیگر پوشش‌ها ارزان‌تر بوده و اکثر بیمه‌گذاران آن را در بیمه‌نامه خود دارند.

ایاب و ذهاب:

اگر در اثر خطرات اصلی برای خودروی شما اتفاقی بیافتد که دیگر نتوانید از آن استفاده کنید (مانند آتش سوزی) شرکت بیمه به صورت روزانه مبلغی را به عنوان ایاب و ذهاب برای رفت و آمدهای شما پرداخت می‌کند.

نوسانات قیمت:

امروزه با وجود نوسانات قیمتی که در سال‌های اخیر در بازار خودرو وجود دارد، داشتن این پوشش را از الزامات بیمه بدنه می‌کند. علت داشتن این پوشش را می‌توان به این دلیل دانست که ارزش خودروی بیمه شده معیار پرداخت خسارت در بیمه‌نامه‌‎های بدنه می‌باشد. در صورت داشتن این پوشش اگر خسارتی در زمان تغییر قیمت خودرو اتفاق بیافتد مبلغ خسارت به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار محاسبه و پرداخت می‌شود.

استهلاک:

در هیچکدام از پوشش‌های گفته شده جبران خسارت ناشی از استهلاک خودرو از طرف شرکت بیمه کوثر به شما تعلیق نمی‌گیرد، مگر آنکه هنگام خرید بیمه پوشش استهلاک را نیز خریداری کنید.

حذف فرانشیز:

پرداخت همه پوشش‌های بیمه گفته شده در بیمه‌نامه دارای فرانشیز است. شما می‌توانید برای آنکه در خسارات بیمه بدنه کوثر فرانشیزی پرداخت نکنید می‌توانید پوشش حذف فرانشیز را به بیمه‌نامه خود اضافه کنید.

ترانزیت:

افرادی که به همراه خودرو خود به کشورهای خارجی سفر می‌کنند بهتر است که این ویژگی از پوشش‌های بیمه بدنه کوثر را خریداری کنند. تا در صورت خسارت در خارج از کشور بتوانید آن را جبران کنید.

نرخ درصد جبران هر یک از موارد بالا را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید:

بیمه بدنه کوثر

 • خسارت‌هایی که تحت پوسش بیمه بدنه کوثر نیست

– خسارات ناشی از انفجارهای هسته‌ای

– خسارت‌هایی که  در اثر جنگ و شورش و یا اعتصاب و حمله وارد می‌شود.

– خسارات عمدی که توسط بیمه گذار، ذینفع و یا خود راننده به خودرو وارد شود.

– خسارت‌هایی که در اثر مصرف برخی از مواد از جمله مواد مخدر و یا حتی مشروبات الکلی اتفاق بیافتد.

– خسارت‌هایی که در حوادثی از قبیل فرار از پلیس به خودرو وارد شود، البته اگر در زمان فرار بدون اجازه مالک خودرو اتفاق بیافتد، می‌تواند از پوشش بیمه بدنه کوثر استفاده کند.

– خساراتی که در اثر رانندگی بدون گواهینامه، رانندگی با گواهینامه نامرتبط و یا گواهینامه باطل شده باشد، بیمه بدنه این خسارات را پوشش  نمی‌دهد.

– همه خساراتی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه به خودرو وارد شود، جبران خسارات بر اساس بیمه‌نامه‌های مربوط به خودروهای بکسل و اصول و مقررات ایمنی آن‌ها پرداخت می‌شود.

– خسارت‌هایی که در اثر حمل تعداد مسافر و یا بار بیشتر از ظرفیت به خودرو وارد شود.

نحوه خرید بیمه‌ بدنه کوثر

خرید حضوری:

دارندگان خودرو و سایر وسایل نقلیه زمینی با مراجعه به نمایندگان و کارگزاران در سراسر کشور می‌توانند، پس از ارائه‌ اسناد لازم از جمله کارت ماشین، بیمه‌نامه قبلی (درصورت وجود) و مدارک شناسایی خود، درخواست صدور بیمه‌ بدنه را با پرکردن فرم مربوطه در اختیار واحد صدور قرار دهند. کارشناسان صدور پس از بازدید از خودرو، بیمه‌نامه را مطابق با درخواست بیمه‌گذار و در چارچوب مقررات بیمه‌ای، صادر و اصل برگه بیمه‌نامه را به او تحویل می‌دهند.

خرید آنلاین:

شما همچنین می‌توانید برای خرید آنلاین بیمه‌ بدنه کوثر از طریق اپلیکیشن مرکوری اقدام کنید.  این اپلیکیشن به شما این امکان را می‌دهد که بدون مراجعه حضوری، و تنها با ارسال تصاویر خودرو و مدارک آن، در هر مکان و زمانی از شبانه روز بیمه ‌بدنه بخرید و یا آن را تمدید کنید. از جمله ویژگی‌های خرید آنلاین با استفاده از اپلیکیشن مرکوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سریع‌ترین زمان ممکن در صدور بیمه‌نامه
 • صدور انواع بیمه بدنه در تعداد روزهای معین (از یک روز تا چند ماه و یا حتی سالیانه)
 • خرید بیمه بدنه فقط در هنگام سفر

مدارک لازم برای پرداخت خسارت بیمه بدنه کوثر

 • اصل بیمه‌ بدنه وسیله نقلیه بهمراه الحاقیه‌های احتمالی
 • اصل تصویر یا اطلاعات بیمه‌نامه شخص ‌ثالث وسیله نقلیه بیمه‌ شده
 • اصل گواهینامه راننده مقصر حادثه (اگر خسارت ناشی از تصادف باشد)
 • اصل کارت و سند مالکیت خودرو
 • اصل کارت ملی بیمه‌گذار و راننده خودرو
 • ارائه کروکی سازشی یا غیرسازشی

نکته/ به یاد داشته باشید که اگر کروکی به‌ صورت غیرسازشی کشیده شده باشد، باید تصویر گزارش مقامات انتظامی در محل حادثه، عوامل گشت در محل و صورت‌ جلسه توضیحات کروکی با تصویر برگه‌های بازجویی در نیروی انتظامی و مراجع قضایی ارائه شود.

 • اصل فاکتور هزینه‌های حمل و نقل وسیله نقلیه در صورت غیرقابل حرکت بودن خودروی خسارت‌ دیده
 • اصل فاکتور رسمی قیمت لوازم خودرو در صورت نیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست