استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن

استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن

حتماً همه افرادی که دارای خودرو هستند به این موضوع فکر کرده‌اند که اگر روزی با خودرویی تصادف کنند بیمه بدنه آنها تا چه میزانی تعهدات مالی را قبول کرده و خسارت وارده را پرداخت می‌کند. یا در یک تصادف برای دریافت خسارت بیمه بدنه چه شرایطی وجود دارد؟ در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم به طور کامل به موضوعات مربوط به این زمینه بپردازیم و شرایط استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن را بررسی کنیم.

دریافت خسارت بیمه بدنه در حوادث رانندگی

شرکت‌های بیمه موظف هستند که در 4 حالت هزینه خسارت وارد شده به خودرو بیمه گذار را در حوادث رانندگی تحت پوشش قرار دهند:

1. استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن

در صورتی که در حادثه تصادف رانندگی بیمه گذار نه تنها مقصر نباشد بلکه زیان هم دیده باشد، بیمه شخص ثالث راننده مقصر باید خسارت وارد شده به خودروی راننده زیان دیده را پرداخت کند. به عبارت دیگر استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن بر عهده راننده مقصر است. در این شرایط ممکن است که پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر، از خسارتی که به خودرو راننده زیان دیده وارد شده است کمتر باشد که در این مورد دو حالت پیش می آید:

حالت اول:

در حالت اول خسارت وارد شده به خودروی زیان دیده ممکن است که بیشتر از سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد، و خودروی زیان دیده بیمه بدنه داشته باشد. این مورد را با مثالی برای درک بهتر شما ذکر می‌کنیم:

فرض کنید که در یک حادثه رانندگی خودروی زیان دیده حدود ۱۵ میلیون تومان خسارت دیده باشد اما پوشش بیمه شخص ثالث خودروی مقصر تنها ۱۰ میلیون تومان باشد. بنابراین برای دریافت ۵ میلیون تومان باقیمانده خسارت برای استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن، خودروی زیان دیده می‌تواند از پوشش بیمه بدنه خود استفاده کرده و شرکت بیمه این مبلغ را به صورت اقساطی از راننده مقصر دریافت خواهد کرد.

نکته/ در چنین شرایطی بیشتر رانندگان مقصر نگران هستند که در صورت رخ دادن همچین اتفاقی تخفیفات بیمه بدنه خود را از دست بدهند. اما خبر خوب این است که این اتفاق رخ نخواهد داد و شرکت بیمه در چنین شرایطی، بیمه بدنه راننده زیان دیده را از پوششی به نام پوشش ریکاوری پرداخت می‌کند که در این صورت نه تنها سرمایه بیمه شده کم نمی‌شود بلکه بر تخفیف بیمه بدنه او نیز تاثیری نخواهد داشت.

حالت دوم:

در حالت دوم خسارت وارد شده به خودروی زیان دیده بیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودرو مقصر است و خودروی زیان دیده بیمه بدنه ندارد. در چنین شرایطی هر دو طرف معامله بایستی برای دریافت مابقی خسارات خود به شورای حل اختلاف مراجعه کرده تا این شورا در رابطه با این موضوع تصمیم نهایی را بگیرد.

2. استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر بودن

برخلاف چیزی که در استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن توضیح دادیم در صورتیکه در حادثه تصادف رانندگی بیمه گذار مقصر شناخته شود خسارتی که به افراد زیان دیده در حادثه تصادف وارد شده از طریق بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود. اما اگر راننده مقصر خودش نیز در طول حادثه زیان دیده باشد جبران خسارت او چگونه پرداخت می‌شود؟ در این حالت خسارت وارد شده به راننده مقصر اگر دارای بیمه بدنه باشد از طریق بیمه بدنه خودش پرداخت می‌شود. اما اگر بیمه بدنه نداشته باشد شرکت بیمه هیچگونه مسئولیتی را در قبال خسارتی که به راننده مقصر وارد شده نداشته و پرداخت تمامی خسارت‌ها بر عهده راننده مقصر است.

3. استفاده از بیمه بدنه در صورت فرار کردن مقصر

برای درک بهتر این مورد فرض کنید که خودروی شما در جایی پارک شده و خودروی دیگری با آن تصادف می‌کند و راننده خودرو مقصر از محل حادثه فرار کند. در این حالت اگر خودرو زیان دیده بیمه بدنه داشته باشند فرد صاحب خودروی زیان دیده می تواند خسارت را از طریق بیمه بدنه خودروی خود دریافت کند. در صورتی که راننده مقصر شناسایی شود پرداخت و جبران خسارت وارده به فرد زیان دیده بر عهده راننده مقصر است.

نکته/ توجه داشته باشید که در این مورد اگر از بیمه بدنه خود برای دریافت خسارت وارده به خودرو استفاده کنید نه تنها تمامی تخفیف‌های بیمه بدنه خود را از بین می‌برید؛ بلکه سرمایه شما در بیمه نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین حتماً قبل از استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن شما، بررسی کنید که استفاده از بیمه بدنه در آن شرایط برای شما مقرون به صرفه است یا خیر.

4. استفاده از بیمه بدنه در صورت زیان دیدن خودروهای لوکس

حال اگر در حادثه تصادف، خودروی زیان دیده در دسته خودروهای گرانقیمت باشد. استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن چگونه خواهد بود؟ طبق قوانین جدیدی که از سوی بیمه مرکزی برای بیمه شخص ثالث اعلام شده است خسارت های مالی ناشی از حوادث رانندگی نسبت به میزان خسارتی که به خودروی گران‌قیمت وارد شده باشد از طریق بیمه نامه شخص ثالث قابل جبران خواهد بود. منظور از خودروی لوکس خودرویی است که قیمت و ارزش آن کمتر از ۵۰ درصد دیه کامل یک مرد در ماه های حرام باشد. مبلغ دیه هر سال از سویی بیمه مرکزی به شرکتهای بیمه گر ابلاغ می شود. در همچین شرایطی خسارت وارده به خودروی زیان دیده از طریق بیمه بدنه جبران می شود.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه در حوادث رانندگی

 • برای دریافت خسارت و استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن راننده می‌تواند با طی کردن مراحل زیر روند دریافت خسارت را طی کند.
 •  راننده باید حداکثر ظرف مدت ۵ روز از تاریخ حادثه خسارت وارده را از شرکت بیمه گر اعلام کند.
 • هنگام رخ دادن حادثه بایستی تصادف را به مرکز پلیس انتظامی و یا راهور اعلام کرده تا رسم کروکی انجام شود.
 • فردی که در ماجرای حادثه زیان دیده است باید برای تشکیل پرونده به شرکت بیمه مورد نظر مراجعه کند.
 • انتقال دادن خودروی زیان‌دیده به تعمیرگاه و یا پارکینگی که از سوی شرکت بیمه مشخص شده است.
 • بازدید خودرو توسط کارشناس بیمه و ارزیابی کردن خسارتی که به خودرو وارد شده است.
 • تعمیر کردن کامل خودرو زیان دیده
 • بازدید دوباره کارشناس بیمه به منظور ارزیابی سلامت خودرو
 • و در مرحله آخر دریافت کردن مبلغ خسارت از شرکت بیمه

نکته/ مرحله آخر از استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن ممکن است که در شرکت های مختلف متفاوت باشد. زیرا برخی از شرکت‌ها پرداخت خسارت را پس از بازدید سلامت خودرو انجام داده و برخی دیگر این روند را پس از بازسازی و تعمیر کامل خودرو انجام می‌دهند.

مدارک لازم جهت دریافت خسارت بیمه بدنه

برای دریافت خسارت و استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن بایستی راننده مدارکی را جهت دریافت خسارت به شرکت بیمه ارائه دهد. این مدارک بسته به نوع خسارت ممکن است که متفاوت باشد. از جمله مدارکی که در هر نوع خسارتی بایستی به شرکت بیمه ارائه شود عبارتند از:

 • اصل و کپی بیمه نامه بدنه و شخص ثالث خودرو
 •  اصل و کپی گواهینامه رانندگی فردی که در هنگام حادثه، راننده خودرو بوده است
 • اصل و کپی کارت و سند خودرویی که در حادثه زیان دیده
 • در صورت خرید اقساطی از شرکت های لیزینگ سند معرفی‌نامه این شرکت‌ها نیز ارائه شود.
 • فرمی که کارشناس بیمه پس از بازدید به راننده تحویل می دهد.

استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن

مدارکی که در صورت بروز حادثه در شرایطی خاص باید ارائه شود:

– اگر خودرو یا یکی از قطعات آن به سرقت رفته باشد برای دریافت خسارت و استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن، بیمه گذار باید گزارش سرقت پلیس به همراه مدارک دیگری که گفته شد به شرکت بیمه ارائه شود.

– در صورتی که تصادف در اثر تصادفات زنجیره‌ای یا با خسارت بالای سقف تعهدات مالی بیمه ثالث رخ داده باشد، بایستی نسبت به دریافت کروکی پلیس اقدام کرده و آن را همراه مدارک دیگر ارائه دهید.

– در صورتی که طرفین حادثه نسبت به حکمی که مامور راهنمایی و رانندگی اعلام می کند اعتراض داشته باشند بایستی کروکی غیر سازشی ارائه شود.

در چه شرایطی از تخفیف بیمه بدنه استفاده کنیم؟

استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن شما در حادثه و تخفیفات آن کاملاً بستگی به نظر شخصی شما دارد. اما کارشناسان ما در بیمه مرکوری این نکته را به شما یادآور می‌شوند که با دریافت خسارت، تخفیفات عدم خسارت که در طول سال‌ها برای شما جمع شده است از بین می رود. بنابراین توجه به نکاتی از جمله خسارت وارده، تعداد دفعات خسارت، و سال های تخفیف عدم خسارت بسیار قابل اهمیت هستند. توصیه می‌کنیم که برای دریافت خسارت های بالای ۴ میلیون تومان از تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه استفاده نکنید.

منظور از خسارت کلی بیمه بدنه چیست؟

خسارت کلی بیمه بدنه به معنی از بین رفتن بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد خودرو است. در این شرایط برای جبران و استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن هزینه‌های تعمیر خودرو بیشتر از هزینه تعویض می‌باشد. بنابراین برای پرداخت خسارت از قانون خسارت کلی استفاده شده و شرکت بیمه موظف است کل خسارت وارده را به فرد زیان دیده یا به عبارت دیگر فرد بیمه گذار پرداخت کند.

 نکات تکمیلی

در قسمت بالا  ذکر کردیم که استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن و یا مقصر بودن به چه نحوی است. اما اگر در شرایطی خاص هر دو راننده به صورت یکسان مقصر وقوع حادثه شناخته شوند ارزیابی خسارت چگونه انجام می‌شود و نحوه جبران آن توسط شرکت بیمه چگونه است؟

اگر در وقوع سانحه تصادف افسر راهنمایی و رانندگی تشخیص دهد که هر دو راننده به صورت یکسان یا به عبارت دیگر به صورت پنجاه پنجاه مقصر وقوع حادثه هستند هر یک از رانندگان موظف هستند که ۵۰ درصد خسارت وارده به خودروی طرف مقابل‌شان را جبران کند. قابل ذکر است که جبران این خسارت از طریق بیمه شخص ثالث صورت می‌گیرد.

اگر در این شرایط یکی از رانندگان تحت پوشش بیمه بدنه و یا بیمه ثالث نباشد جبران خسارت چگونه انجام می شود؟

جبران خسارت استفاده از بیمه بدنه در صورت مقصر نبودن یکی از روش های آسان برای جبران خسارت خودرو است. اما اگر در وقوع تصادفی که هر دو طرف مقصر حادثه هستند راننده‌ای که تحت پوشش بیمه بدنه و یا بیمه ثالث نیست، باید برای جبران خسارت از طریق شورای حل اختلاف اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست