عوامل موثر بر محاسبه بیمه بدنه چیست؟

عوامل موثر بر محاسبه بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه یکی دیگر از انواع بیمه نامه های مربوط به خودرو است که میزان خسارت‌های وارد شده به خودرو توسط آن جبران می‌شود. خرید این بیمه با آنکه اجباری نیست اما به دارندگان خودرو پیشنهاد می‌شود که به دلیل مزایای فراوانی که دارد آن را خریداری کنند. در مقاله آشنایی با قوانین بیمه بدنه به این موضوع اشاره کردیم که بیمه بدنه چه مواردی را پوشش می‌دهد و چه خسارت‌هایی نمی‌توانند تحت پوشش بیمه بدنه قرار بگیرند. اما در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم به این موضوع بپردازیم که عوامل موثر بر محاسبه بیمه بدنه چیست و ارزانترین بیمه بدنه را از کجا می‌توانیم تهیه کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

قیمت بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه مبلغ ثابتی نداشته و در شرکت‌های ارائه دهنده این نوع بیمه، نرخ‌های متفاوتی وجود دارد. دلیل این تفاوت نیز آن است که شرکت‌های بیمه برای ارائه تخفیف روی قیمت پایه بیمه بدنه اختیار بیشتری دارند، در صورتی که برای برخی دیگر این امکان وجود ندارد. منظور از نرخ پایه بیمه بدنه چیست؟ نرخ پایه بیمه بدنه به ارزش خودرو بستگی دارد و به صورت مبلغی ثابت توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود. یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف این است که هزینه هر کدام از پوشش‌های اضافی متفاوت است. یکی از افتخارات ما در شرکت بیمه مرکوری این است که شما با کمترین هزینه پرداختی می‌توانید صاحب بیشترین پوشش بیمه بدنه شوید.

عوامل موثر بر محاسبه بیمه بدنه چیست؟

۳ عامل مهم می‌تواند در محاسبه بیمه بدنه بسیار تاثیر گذار باشند. این عوامل عبارتند از:

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه:

همانطور که در مقاله قوانین بیمه بدنه به آن اشاره کردیم گفته شد که به ازای هر یک از پوشش‌های اضافی مبلغی به بیمه نامه بدنه فرد اضافه می‌شود. بنابراین هر چه شما تعداد بیشتری از پوشش‌های اضافی را به بیمه نامه بدنه خود اضافه کنید قیمت بیمه بدنه نیز افزایش پیدا می‌کند.

ویژگی‌های خودرو:

منظور از ویژگی‌های خودرو فاکتورهای مشخصات خودرو است که به صورت مستقیم در قیمت بیمه بدنه تاثیر می‌گذارند. اما منظور از این فاکتورها در بیمه بدنه چیست؟ فاکتورهایی مانند ارزش خودرو، سال ساخت خودرو، نوع خودرو و کاربری آن جزو فاکتورهای مهم و مشخصات خودرو محسوب می‌شوند.

تخفیف‌های بیمه بدنه:

شرایطی که شامل تخفیف عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر کیلومتر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو و .. می‌شوند را تخفیف بیمه بدنه گویند و به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شود:

تخفیف‌های اصلی

  • تخفیف خودرو صفر کیلومتر: تخفیف خودروی صفر کیلومتر در شرکت‌های بیمه گذار بین 20 تا 30 درصد در نظر گرفته می‌شود.
  • تخفیف عدم خسارت: این تخفیف به ازای تعداد سال‌هایی که از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشید، به شما تعلق می‌گیرد. تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت در بیمه بدنه چیست؟ این تخفیف در اکثر شرکت‌ها 4 ساله و در برخی شرکت‌های بیمه 5 ساله اعمال می‌شود.
  • تخفیف نقدی: این تخفیف مربوط به پرداخت نقدی حق بیمه است و میزان آن در تمامی شرکت‌ها 10 درصد در نظر گرفته می‌شود.

تخفیف‌های فرعی

  • تخفیف ارزش خودرو
  • تخفیف خودروهای وارداتی
  • تخفیف مشاغل خاص
  • طرح‌های مناسبتی، اعیاد و زمان‌های خاص و …
  • تخفیف‌های گروهی

وظایف و تعهدات بیمه‌گذار

1. رعایت اصل حد اعلای حسن نیت

بر اساس این قانون بیمه‌گذار موظف است اطلاعات لازم در مورد خودروی خود را با دقت کامل در اختیار شرکت بیمه قرار دهد. عواقب عدم رعایت این اصل در بیمه بدنه چیست؟ عدم رعایت این اصل موجب باطل شدن بیمه ‌نامه می‌شود و حق بیمه پرداخت شده به بیمه‌گذار برگردانده نخواهد شد.

2. پرداخت حق بیمه بدنه

در صورتی که پرداخت حق بیمه به صورت قسطی باشد و بیمه گذار یک یا چند قسط از اقساط خود را پرداخت نكند، شرکت بیمه می‌تواند بیمه‌نامه را فسخ کند.

3. اعلام تشدید خطر

به یاد داشته باشید که تغییر کاربری خودرو حتماً باید به اطلاع شرکت بیمه برسد. چون تغییر کاربری ممکن است منجر به افزایش خطر و ریسک برای خودروی بیمه شده می‌شود. در صورت عدم اطلاع‌ رسانی، اگر حادثه به دلیل ریسک‌های تشدید شده باشد، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد و بیمه‌گر صرفاً خسارت خودرو را به نسبت حق بیمه اولیه پرداخت می‌کند.

4. اعلام کردن خسارت

مهلت اعلام خسارت در بیمه بدنه چقدر است؟ بیمه‌گذار موظف است حداكثر ظرف مدت 5 روز كاری از تاریخ وقوع حادثه، حادثه را به شرکت بیمه اعلام کند. همچنین بیمه‌گذار موظف است مدارک مورد نیاز و سایر اطلاعات مربوط به حادثه و تعیین میزان خسارت را در اختیار شرکت بیمه قرار دهد. در صورتی كه بیمه‌گذار مدارک مورد نیاز را ارائه نکند، شرکت بیمه می‌تواند ادعای خسارت را رد کند.

شرایط بیمه بدنه

5. اظهارات غیر واقعی

در صورتی که بیمه‌گذار به قصد تقلب، اطلاعات نادرستی در خصوص خسارت و كیفیت وقوع حادثه به شرکت بیمه ارائه دهد و یا مدارک جعلی عرضه كند، شرکت بیمه می‌تواند هیچ گونه خسارتی به بیمه‌گذار پرداخت نکند.

6. توسعه دادن خسارت

بیمه‌گذار باید تمام اقدامات و احتیاط‌ های لازم را برای حفاظت خودروی خود انجام دهد. اگر ثابت شود كه بیمه‌گذار عمداً از انجام این اقدامات خودداری کرده باشد، شرکت بیمه می‌تواند خسارت کمتری پرداخت کند.

7. خودداری از جابه‌جایی خودرو

در صورت بروز حادثه بیمه‌گذار باید از جابجایی خودرو خودداری کند. مگر اینکه به حكم مقررات یا دستور مقامات انتظامی باشد، و یا اینکه جابجایی برای نجات خودرو و کاهش خسارت صورت بگیرد.

8. تعمیر خودرو بدون هماهنگی با شرکت بیمه

بیمه‌گذار نباید بدون هماهنگی با شرکت بیمه و پیش از نهایی شدن مراحل پرداخت خسارت، خودروی خود را تعمیر کند.

بهترین بیمه بدنه چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که می‌دانید تعداد زیادی از شرکت‌های بیمه هستند که بیمه بدنه را به مشتریان ارائه می‌دهند. اما اگر قصد خرید این بیمه را داشته باشید احتمالاً این سوال برایتان به وجود می‌آید که ویژگی بهترین بیمه بدنه چیست و کدام شرکت، بیمه بهتری را ارائه می‌دهد؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت تعریف بهترین بیمه بدنه به شرایط و نیازهای فرد بیمه گذار بستگی دارد. به طور کلی برای انتخاب بهترین بیمه بدنه باید معیارهایی چون پوشش‌های کامل بیمه، نحوه پرداخت خسارت، کیفیت ارائه خدمات، تخفیف‌های ارائه شده و .. را در نظر بگیرید.

خسارت سیار بیمه بدنه

خسارت سیار بیمه بدنه به این معنی است که بیمه گذار می‌تواند در زمان بروز خسارت با شرکت بیمه تماس گرفته تا کارشناس خسارت بیمه به محل حادثه اعزام و پس از دریافت مدارک و بررسی صحنه حادثه، مبلغ خسارت را تعیین کند. در سال‌های اخیر برخی از شرکت‌های بیمه این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار داده‌اند و بیمه مرکوری نیز جزو آن دسته از شرکت‌ها است. پس اگر می‌خواهید برای خودروی خود بیمه بدنه تهیه کنید، می‌توانید وارد اپلیکیشن بیمه مرکوری شده و پس از وارد کردن اطلاعات لازم، بهترین نوع بیمه بدنه را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست