بیمه-بدنه-کامیون

قیمت بیمه بدنه کامیون

بیمه نامه مربوط به خودروهای سنگین مانند بیمه‌نامه‌های خودروهای معمولی هستند که عواملی چون میزان ظرفیت خودرو و … در تعیین میزان حق بیمه آنها موثر است. این خودروها از جمله کامیون نیز مانند وسایل نقلیه دیگر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه برایشان صادر می شود. در ادامه با بیمه مرکوری همراه باشید تا بیشتر با بیمه بدنه کامیون آشنا شوید.

بیمه بدنه کامیون

بیمه بدنه کامیون یکی از بیمه نامه‌های خودروهای سنگین است که نیازمند مجوز از شرکت مربوطه هستند. به عبارت دیگر هر خودروی سنگینی که بخواهد بیمه بدنه تهیه کند بایستی از یکی از نمایندگی‌های شرکت بیمه‌گر مجوز دریافت کرده تا بتواند این بیمه را خریداری کند و لازمه‌ی این امر بازدید از خودرو است.

بیمه بدنه کامیون اختیاری است!

ما این را می‌دانیم که داشتن بیمه بدنه اختیاری است. اما همانطور که در مقاله‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم خرید بیمه بدنه به سود راننده بوده و در صورتی که دچار خسارتی شود می‌تواند هزینه‌های ناشی از خسارت وارده را تا اندازه‌ای از شرکت بیمه دریافت کند. اما این موضوع در مورد بیمه بدنه کامیون در کشور ما کاملاً متفاوت است.  می‌توان گفت که صد در صد کامیون‌ها دارای بیمه شخص ثالث هستند، اما تنها حدود ۲۰ درصد از آنها بیمه بدنه دارند. زیرا رانندگان معتقدند به دلیل اینکه اکثر کامیون‌ها فرسوده هستند، بیمه کردن بدنه کامیون کاری بیهوده است.

یکی دیگر از مشکلاتی که کامیون‌داران با شرکت‌های بیمه برای انجام تعهدات‌شان دارند، این است که برخی از شرکت‌های بیمه به تعهدات خود عمل نکرده و به روش‌های مختلف سعی می‌کنند که مبلغ کمتری را برای خسارت‌های وارده پرداخت کند.

اما با اطمینان می‌توان گفت که در حال حاضر با توجه به رقابتی که در بین شرکت‌های بیمه‌گر وجود دارد برخی از این شرکت‌ها حق بیمه خود را بدون کوچکترین افزایش قیمتی از رانندگان دریافت می‌کنند. کارشناسان ما در بیمه مرکوری توصیه می‌کنند که کامیون‌داران نیز برای خودروهای خود بیمه بدنه کامیون تهیه کنند، زیرا اگر اتفاقی برای آنها رخ دهد و یا حادثه‌ای پیش بیاید که راننده مقصر باشد کل سرمایه یک راننده به دلیل اینکه بیمه بدنه کامیون ندارد در یک حادثه به طور کل از بین می‌رود.

بیمه بدنه کامیون و بیمه شخص ثالث غالباً نمایندگی‌های بیمه‌ای خارج از شهر دارند.

انواع خودروهای سنگین

 • اتوکار درون‌شهری
 • اتوکار برون‌شهری
 • اتوبوس درون‌شهری
 • اتوبوس بیرون‌شهری
 • خودروی بارکش
 • کامیون
 • کامیون اتاق‌دار
 • کامیون لبه‌دار
 • کامیون تیغه‌دار
 • کفی کامیون
 • کامیون سقف‌دار
 • کامیون یخچال‌دار
 • کامیون تانکر
 • کامیون بونکر
 • کامیون میکسر
 • کامیون کمپرسی

انواع کامیون بر اساس محور و وزن

کامیونت یا خاور: به کامیون‌های کوچک و اندکی بزرگ‌تر از وانت، کامیونت گفته می‌شود که از دو محور و شش چرخ برخوردار است.

تک: به کامیون‌هایی که دارای دو محور و شش چرخ هستند، تک گفته می‌شود که به‌طور میانگین حق حمل باری بین ده الی دوازده تن را دارند ضمن ‌اینکه رانندگی با آنها نیازمند گواهینامه پایه یک و بیمه بدنه کامیون است.

جفت: کامیون‌هایی دارای سه محور هستند و از ده چرخ برخودارند که البته نمونه‌های هشت چرخ آنها نیز موجود است.

ترلی: برای کامیون‌های هجده چرخ، اصطلاح ترلی به‌کار گرفته می‌شود که از این دسته کامیون‌ها برای حمل بارهای حجیم و سنگین استفاده می‌شود.

برخی از انواع کامیون‌ها از نظر کاربری

کامیون اتاق‌دار: کامیونی که دارای حداکثر ارتفاع است و دیواره مقاوم اتاق بار آن، از کف اتاق یک و نیم متر باشد.

کامیون لبه‌دار: کامیونی که دارای حداکثر ارتفاع است اما برخلاف کامیون اتاق‌دار، دیواره مقاوم اتاق بار آن، از کف اتاق هشتاد سانتیمتر باشد.

کامیون تیغه‌دار: کامیونی است که قسمت بار آن به‌وسیله تیغه‌ای طولی به دو نیمه مساوی تقسیم شده است.

کامیونی کفی: کامیونی است که قسمت بار آن دیواره ندارد و در بیشتر موارد برای حمل دستگاه‌های راهسازی و خودروهای سنگین استفاده می‌شود.

کامیون سقف‌دار: کامیونی است که قسمت بار آن به‌شکل محفظه سرپوشیده ساخته شده ‌است.

کامیون یخچال‌دار: کامیون سقف‌داری که قسمت بار آن دارای تجهیزات سردکننده باشد.

کامیون تانکر: کامیونی است که قسمت بار آن به‌صورت مخزن بسته ساخته شده ‌است و برای حمل انواع مایعات به‌کار می‌رود.

کامیون بونکر: کامیونی است که قسمت بار آن به‌صورت مخزن بسته ساخته شده و برای حمل انواع جامدات شکل‌پذیر مانند سیمان که در ساخت بتن کاربرد دارد، استفاده می‌شود.

کامیون مخلوط‌ کن یا میکسر: کامیونی است که قسمت بار آن به‌شکل مخزن بسته ساخته شده و دارای دستگاه مخلوط کن و یک مخزن‌گردان است؛ این کامیون برای مخلوط کردن مواد تشکیل‌دهنده بتن و حمل آن به محل مصرف استفاده می‌شود. لازم به ‌ذکر است که مخزن گردان کامیون برای این مورد به ‌کار می‌رود که بتن تا رسیدن به مقصد سفت و خشک نشود.

کامیون کمپرسی: کامیون اتاق‌داری است که کاربرد آن تخلیه بار بوده و این امر به‌وسیله دستگاه کمپرس این کامیون صورت می‌گیرد.

قیمت بیمه‌نامه بدنه کامیون

به این دلیل که انواع کامیون‌ها دارای کاربری متفاوتی هستند، هزینه بیمه‌ بدنه کامیون متغیر بوده و ارتباط مستقیمی با نوع کاربری‏‌هایی مانند یخچال یا کفی دارد. موضوع دیگری که باعث تغییر در هزینه‌ بیمه بدنه کامیون می‌شود، نوع باری است که روی این کاربری‌‏ها حمل می‏‌شود.

بیمه بدنه چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

پوشش‌های بیمه بدنه کامیون به دو بخش پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی تقسیم می‌شوند.

پوشش‌های اصلی

منظور از پوشش‌های اصلی بیمه بدنه کامیون، خسارت‌هایی است که به صورت عادی و بدون خرید پوشش اضافی توسط بیمه بدنه جبران می‌شوند. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل موارد زیر است:

 • هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک
 • سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار
 • سرقت کلی کامیون
 • خسارتی كه در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود.
 • در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو هم تا 50 درصد قیمت نو قابل پرداخت است.

پوشش‌های اضافی

در کنار پوشش‌های اصلی یک سری پوشش اضافی هم توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود که برای بیمه بدنه کامیون به درخواست مشتری صادر می‌شود.

نکته/ توجه داشته باشید که برای هرکدام از این پوشش‌ها مبلغی جداگانه‌ به قیمت اصلی بیمه‌نامه اضافه می‌شود.

مهم‌ترین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارتند از:

پوشش سرقت درجای قطعات: در این پوشش خسارت ناشی از دزدی وسایل و قطعات کامیون در حالت توقف جبران می‌شود.

پوشش ایاب و ذهاب: اگر کامیون به دلیل رخ دادن حادثه قابل استفاده نبوده و برای تعمیر در تعمیرگاه متوقف باشد، روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه گذار پرداخت می‌شود. در این پوشش حداکثر مدت زمان پرداخت هزینه در بیمه بدنه کامیون 30 روز است.

پوشش شکست شیشه: از طریق این پوشش خسارت ناشی از شکست شیشه که به علت تغییر دمای داخل کامیون رخ دهد، جبران می‌شود.

پوشش نوسانات قیمت: در بیمه بدنه کامیون پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی کامیون در زمان خرید بیمه‌نامه انجام می‌شود. در صورتی که ارزش خودروی شما در مدت بیمه افزایش پیدا کرده و از قیمت درج شده در بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، با استفاده از پوشش نوسانات قیمت می‌توانید خسارت را به ارزش روز انواع کامیون دریافت کنید.

پوشش بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌های ناشی از خطرات طبیعی مثل زلزله، سیل و آتشفشان توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.

پوشش رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی: با داشتن این پوشش، همه خسارت‌های ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و یا رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه کامیون جبران می‌شود.

پوشش‌های اضافی دیگر…

پوشش ترانزیت: این پوشش مربوط به خطراتی است که خارج از مرزهای کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود.

پوشش حذف فرانشیز: همانطور که می‌دانید پرداخت بخشی از خسارت به عهده بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز می‌گویند. با خرید پوشش حذف فرانشیز، می‌توانید خسارت‌های به وجود آمده را به صورت کامل از شرکت بیمه دریافت کنید.

پوشش هزینه توقف خودروهای بارکش و اتوکار: این پوشش مختص به خودروهای بارکش و اتوکار است و توسط بعضی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. در این پوشش در صورتی که خودرو به علت خطرات تحت پوشش بیمه بدنه قابل استفاده نباشد و در تعمیرگاه متوقف بماند، خسارتی به صورتی روزانه به آن پرداخت می‌شود. میزان هزینه پرداختی بیمه به نوع خودرو و ظرفیت آن بستگی دارد.

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه بدنه

خسارت‌هایی که طبق قوانین بیمه بدنه کامیون توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شوند، شامل موارد زیر است:

 • جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب
 • خسارت‌های مستقیم یا غیر‌مستقیم به دلیل انفجارهای هسته‌ای
 • خسارت‌های عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو
 • تعقیب و گریز از پلیس
 • رانندگی بدون گواهینامه، گواهینامه باطل شده، گواهینامه غیر مرتبط با وسیله نقلیه (برای مثال رانندگی کردن با کامیون اما با گواهینامه موتور)
 • استفاده از مشروبات الکلی و…
 • بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر
 • حمل بار بیشتر از حد مجاز

نکات مهم در دریافت خسارت بیمه بدنه

1. اگر در تصادفی راننده کامیون مقصر حادثه شناخته شود و یا خسارت وارد شده به کامیون بیش از میزان سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث مقصر حادثه باشد، راننده می‌توانید برای دریافت خسارت از بیمه بدنه کامیون اقدام کند.

2. بیمه‌گذار موظف است حداکثر 5 روز بعد از تاریخ حادثه، خسارتی که به وسیله نقلیه خود وارد شده است را به شرکت بیمه اعلام کند تا بتواند از بیمه بدنه کامیون برای دریافت خسارت استفاده کند.

نحوه خرید بیمه بدنه از اپلیکیشن مرکوری

همه دارندگان کامیون و خودروهای سنگین می‌توانند برای خرید بیمه بدنه کامیون از اپلیکیشن مرکوری مراحل زیر را انجام دهند:

1.مشخصات کامیون خود را در قسمت‌های خواسته شده وارد کنید. از جمله مشخصاتی که ممکن است از شما خواسته شود عبارتند از: نوع کامیون، مدل، سال ساخت، ارزش آن و…

2. در مرحله بعد می‌توانید قیمت و شرایط بیمه بدنه کامیون خود را با توجه به موارد موجود مانند خرید بیمه بصورت کوتاه مدت، بیمه کیلومتری و… مشاهده کنید.

3. پس از انتخاب یکی از موارد، باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و … را وارد کنید تا بتوانید به صفحه پرداخت هزینه بیمه بدنه کامیون دسترسی پیدا کنید.

4. پس از پرداخت هزینه، در نهایت بیمه بدنه درخواست شده بدون حضور کارشناس در کمترین زمان ممکن به آدرس مورد نظرتان صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست