تاخیر در تمدید بیمه بدنه

تاخیر در تمدید بیمه بدنه

خودروی شما نوعی سرمایه برایتان محسوب می‌شود که اگر مورد هرگونه آسیبی قرار بگیرد علاوه بر اینکه از قیمت آن کاسته خواهد شد، بایستی هزینه زیادی را نیز برای جبران خسارت وارده پرداخت کنید. به همین دلیل اهمیت داشتن بیمه بدنه افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم شما را با عواقب تاخیر در تمدید بیمه بدنه آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت داشتن بیمه بدنه

برخی از افراد تصور می کنند که بیمه بدنه تنها در زمان تصادف کارایی داشته  و بدین ترتیب حاضر نیستند که خودروی خود را تحت پوشش بیمه بدنه درآورند. اما اگر شما شرایط بیمه بدنه را در بیمه نامه مطالعه کنید متوجه می شوید که داشتن بیمه بدنه برای خودرو نه تنها به نفع شما خواهد بود بلکه در صورت بروز حادثه از بابت هزینه های تعویض و تعمیر قطعات، نگرانی نخواهید داشت.

نرخ حق بیمه را عواملی چون کارایی وسیله نقلیه، تاریخ تولید خودرو، خسارت های تحت پوشش مانند سرقت، بلایای طبیعی و … تعیین می کنند و شما بایستی در پایان تاریخ انقضای بیمه نامه خود نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

تمدید بیمه بدنه خودرو

با توجه به تاریخ انقضایی که در بیمه نامه درج می شود بیمه گذار موظف است که در هنگام سررسید تاریخ، بیمه نامه خود را تمدید کند. همانطور که در مقاله های قبل نیز به آن اشاره کردیم توصیه ما این است که برای جلوگیری از تاخیر در تمدید بیمه بدنه بهتر است تا ۲۴ ساعت قبل از اتمام بیمه نامه نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

مراحل تمدید بیمه بدنه به صورت حضوری:

 • ارائه مدارک مربوط به بیمه نامه به نمایندگی
 • ارائه مدارک شخصی و هویتی به نمایندگی
 • تکمیل فرم پیشنهاد توسط بیمه گزار
 • بازدید خودرو توسط کارشناس بیمه‌گر
 • مطالعه شرایط بیمه بدنه توسط بیمه گزار و تایید آن
 • پرداخت حق بیمه توسط بیمه گزار
 • صدور و یا تمدید بیمه بدنه جدید

مراحل تمدید بیمه بدنه به صورت غیرحضوری :

 • استعلام قیمت و شرایط
 • هماهنگی با نمایندگی بیمه
 • ارسال کارشناس به محل بیمه گزار
 • تحویل مدارک به کارشناس بیمه‌گر
 • پرداخت حق بیمه توسط بیمه گزار
 • صدور و یا تمدید بیمه

تمدید بیمه بدنه در شرکت بیمه قبلی

اگر قصد دارید که بیمه بدنه خودرو در همان شرکت قبلی تمدید کنید نیازی به بازدید خودرو توسط کارشناسان بیمه نیست. و می‌توانید برای تسهیل در پرداخت به موقع و جلوگیری از تاخیر در تمدید بیمه نامه از ۷۲ ساعت قبل از اتمام مدت بیمه بدنه برای تمدید آن به نمایندگی ها مراجعه کنید. اگر در تمدید بیمه بدنه مشخص شود که ارزش خودرو بیش از ۵۰ درصد افزایش  یافته است پس از  مراجعه کارشناس تمدید بیمه بدنه انجام می‌شود.

تمدید بیمه بدنه در شرکت بیمه جدید

اگر شما قصد داشته باشید که شرکت بیمه خود را تغییر دهید باید به این نکته نوجه داشته باشید که تمدید بیمه بدنه در شرکتی غیر از شرکت بیمه قبلی، به این دلیل که پوشش ها و قیمت بیمه بدنه در شرکت های مختلف متفاوت است نیاز به حضور کارشناس دارد. پس از حضور کارشناس و ارائه شرایط جدید در بیمه نامه این بیمه در همان لحظه صادر شده و به شما تحویل داده می شود که در ادامه به طور کامل تر به آن می‌پردازیم.

تاخیر در تمدید بیمه بدنه

در پایان تاریخ انقضا، بیمه بدنه خودروی شما به پایان رسیده و از آن پس تحت پوشش هیچ گونه جبران خسارتی نیست. بنابراین بهتر است که قبل از تاریخ اتمام آن نسبت به تمدید بیمه نامه خود اقدام کنید. هرچند که تاخیر در تمدید بیمه بدنه جرم محسوب نمی شود. اما ممکن است که تاخیر در تمدید آن منجر به بروز حوادث و ضرر و زیان مالی شود که به سختی برای راننده قابل جبران خواهد بود.

شرایط مورد نیاز برای انتقال بیمه بدنه

همانطور که می دانید در قوانین بیمه بدنه راننده ای که در رانندگی محتاط بوده و خسارتی به خودرو وارد نکرده باشد می تواند از تخفیفاتاتی تحت عنوان تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه استفاده کند. این تخفیفات قابلیت انتقال به راننده دیگری را ندارد. اما مالک خودرو می تواند بیمه نامه بدنه خود را با همان تخفیفات به خودروی جدیدش انتقال دهد و فردی که مالک جدید خودرو است باید بیمه نامه دیگری را برای خود خریداری کند. این نقل و انتقال بایستی ظرف ۲۴ ساعت پس از فروش خودرو انجام گیرد و تاخیر در تمدید بیمه بدنه ممکن است که مشکلاتی را برای بیمه گذار ایجاد کند.

نکات مهم

1. سعی کنید تاخیر در تمدید بیمه بدنه نداشته باشید و حتماً قبل از انقضای تاریخ آن اقدام به انتقال بیمه ‌نامه کنید.

2. در انتقال بیمه بدنه به خودروی جدید، اگر ارزش خودروی جدید بیشتر باشد بیمه بدنه بر اساس آن صادر می شود. در این صورت بایستی حق بیمه بیشتری را پرداخت کنید. اما اگر خودروی جدید ارزان تر از خودروی قبلی باشد، مبلغی به عنوان حق بیمه برگشتی از شرکت بیمه به شما پرداخت می شود.

3. تاخیر در تمدید بیمه بدنه باعث انتقال آن به شخص دیگری نمی شود. به عبارت دیگر بیمه نامه بدنه قابل انتقال به فرد دیگری نیست، مگر با توافق کتبی بیمه گذار و رعایت شرایط کلی انتقال بیمه بدنه. همچنین به یاد داشته باشید که بیمه بدنه را نمی توان به هر فردی منتقل کرد.

انتقال بیمه بدنه خودروی جدید

امکان انتقال همه تخفیفاتی که در طی چند سال برای خودروی شما ایجاد شده است به خودروی جدید با رعایت شرایط عمومی امکان پذیر است. اگر بیمه نامه قبلی شما اعتبار دارد اما می خواهید که بیمه بدنتان را منتقل کنید، بیمه نامه قبلی شما باطل شده و ما به التفاوت حق بیمه باقیمانده به شما بازگردانده می‌شود و در زمان صدور بیمه نامه جدید می توانید از مبلغ حق بیمه برگشتی استفاده کنید.

 • تاخیر در تمدید بیمه بدنه هیچ گونه تاثیری در انتقال بیمه بدنه ندارد
 • در زمان انتقال بیمه نامه به خودروی جدید حتماً بایستی هر دو خودرو در یک گروه و دسته‌بندی باشند.

نکته/ در برخی شرکت‌های بیمه امکان انتقال بیمه بدنه برای خودروهایی که در یک گروه کاربری قرار نداشته باشند وجود ندارد، حتی اگر مالک هر دو خودرو یک نفر باشد. مسئله مهم در این مورد نظر شرکتی است که قصد دارید بیمه بدنه خود را در آن انتقال دهید.

فسخ بیمه بدنه

فسخ بیمه بدنه چه از سوی بیمه گر باشد و چه از سوی فرد بیمه گذار بایستی به صورت کتبی صادر شود و به صورت رسمی به طرفین قرارداد بیمه نامه اعلام شود. اگر شما تاخیر در تمدید بیمه نامه خود نداشته باشید بعد از اعلام رسمی فسخ به طرف مقابل، بیمه بدنه همچنان تا ده روز اعتبار دارد. پس از فسخ قرارداد بیمه نامه هر چقدر از ارزش بیمه بدنه باقی مانده باشد به صورت روز شمار حساب شده و به بیمه گذار بازگردانده می شود. در این شرایط استثنائاتی نیز وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • شرکت بیمه علیرغم اینکه ریسک خسارت کاهش یافته، حاضر به ارائه تخفیف به بیمه گذار نباشد. به همین دلیل بیمه‌گذار بیمه بدنه خود را فسخ کرده باشد.
 • شرکت بیمه به هردلیلی فعالیت خودش را متوقف کرده باشد. به همین دلیل بیمه‌گذار مجبور است که بیمه بدنه خود را فسخ کند.
 • رخ دادن حادثه که در حوزه پوشش بیمه بدنه بوده و قرارداد بیمه به خودی خود فسخ شده باشد.
 • بیمه گذار تاخیر در تمدید بیمه بدنه داشته باشد. و یا در خرید های اقساطی، بیمه گذار حق بیمه خود را به موقع پرداخت نکرده باشد.
 • بیمه گذار در ارائه برخی از اطلاعات به شرکت بیمه گر صادق نبوده باشد.
 • طرفین قرارداد در مورد تشدید خطر به توافق نرسیده باشند.

چگونگی فسخ بیمه بدنه در هنگام فروش خودرو

امکان فسخ بیمه بدنه در هنگام فروش خودرو وجود داشته و شما می توانید در صورتی که تاخیر در تمدید بیمه نامه نداشته باشید باقیمانده حق بیمه بدنه را تا زمان سررسید بیمه نامه از شرکت بیمه دریافت کنید. نکته مهمی که در هنگام فسخ خودروی فروش رفته وجود دارد این است که پس از انتقال مالکیت خودرو شرکت بیمه هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال خسارت های وارد شده در مقابل مالک جدید ندارد. بنابراین توجه داشته باشید که اگر در هنگام خرید خودرو فروشنده اصرار دارد که می‌توانید خسارت وارد شده به خودرو از طریق بیمه بدنه دریافت کنید، نباید این موضوع را قبول کنید. چراکه بیمه بدنه متعلق به شخص است نه خودرو.

فسخ بیمه بدنه از طرف شرکت بیمه

 • درصورتیکه متقاضی قسطی بیمه بدنه، اقساط خود را به موقع نپردازد.
 • خطری که برای خودرو پیش‌بینی می‌شود، تشدید شود. (مگر اینکه توافقی برای پرداخت مابه التفاوت صورت گرفته باشد.)
 • بیمه‌گذار سهواً یا عمداً اطلاعاتی را خلاف واقع اعلام کرده باشد. به ویژه در شرایطی که اظهارات خلاف واقع، در ارزیابی ریسک مؤثر باشد.
 • بیمه‌گر می‌تواند بیمه بدنه را فسخ کند.

فسخ بیمه بدنه از طرف بیمه‌گذار

 • در شرایطی که فعالیت بیمه‌گر به هر دلیلی متوقف شود
 • ریسک بیمه کاهش یابد، اما شرکت بیمه حاضر به بازگرداندن مابه التفاوت مبلغ پرداختی برای خرید بیمه بدنه به بیمه‌گذار نباشد.
 • بیمه‌گذار می‌تواند قرارداد بیمه بدنه خود را فسخ کند.
 • درصورتیکه بیمه‌گذار بخواهد به هر دلیلی، جز دو علت گفته شده بیمه بدنه خود را فسخ کند، بیمه‌گر حق بیمه را به صورت کوتاه‌مدت حساب می‌کند و مابقی مبلغ حق بیمه را به بیمه‌گذار پرداخت می‌کند.

تمدید بیمه بدنه توسط بیمه مرکوری

همانطور که در مقاله های قبل به آن اشاره کردیم محاسبه بیمه بدنه از چندین شرکت برای هر فردی که بخواهد بیمه بدنه تهیه کند و یا نسبت به تاخیر تمدید بیمه بدنه خود اقدام کند کار ساده‌ای نیست. زیرا در مراحل محاسبه قیمت بیمه بدنه نظر کارشناس و بازدید او از خودرو در کنار پوشش های انتخابی مهم می باشد.

شما عزیزان برای خرید بیمه بدنه بدون دردسر و برخورداری از بیشترین تخفیف بیمه بدنه خودرو می توانید از طریق اپلیکیشن بیمه مرکوری به صورت آنلاین با وارد کردن مشخصات خودرو و اطلاعاتی که از شما خواسته می‌شود تنها در چند دقیقه بدون بازدید کارشناس بیمه بدنه خود را تمدید و یا تهیه کنید. اگر در این زمینه نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر دارید می توانید از طریق تماس با ما اقدام کرده، تا کارشناسان ما بهترین مشاوره را در این زمینه به شما ارائه دهند. ممنون که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست