تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث و هرآنچه باید درباره‌اش بدانید

آیا خودروی شما دارای بیمه شخص ثالث است؟ آیا از اهمیت این بیمه آگاه هستید؟ بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های اجباری برای خودرو است و در صورتی که خودرویی فاقد این بیمه باشد، عواقب زیادی را به دنبال دارد. نرخ دیه هر ساله بر روی قیمت این بیمه تاثیر می‌گذارد و شما با بهره‌مندی از تخفیف بیمه شخص ثالث می‌توانید مبلغ کمتری را پرداخت کنید. برای این که با تخفیفات این بیمه آشنا شوید لازم است اطلاعات کاملی را در خصوص بیمه شخص ثالث کسب کنید. پس با بیمه مرکوری همراه باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

پیش از هر صحبتی باید ابتدا بدانید که اصلاً بیمه شخص ثالث چیست؟ بیمه شخص ثالث به بحث پرداخت خسارات جانی و مالی در حوادث رانندگی اشاره دارد. این بیمه برای تمامی خودروها اجباری بوده و رانندگان موظفند که هر ساله این بیمه را تمدید کنند. سقف میزان پوشش بیمه شخص ثالث برای هر خودرو به ازای خسارات جانی، دیه یک فرد در ماه‌های حرام و سقف میزان پوشش بیمه شخص ثالث به ازای خسارات مالی 2.5 درصد دیه در ماه‌های غیرحرام است.

تخفیف بیمه شخص ثالث چه شرایطی دارد؟

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث چنانچه خودرویی در طول سال از بیمه خود استفاده نکند، در هنگام تمدید شامل تخفیف بیمه شخص ثالث می شود. این تخفیف به دلیل عدم خسارات بوده و در بیمه نامه با عنوان ت.ع.خ عنوان شده است. این تخفیف به قدری اهمیت دارد که در هنگام فروش خودرو یک امتیاز محسوب می‌شود. در حال حاضر خودروهایی که شامل تخفیف ت.ع.خ شده اند می‌توانند از تخفیف 5 درصدی بیمه شخص ثالث به ازای یک سال بهره‌مند شوند.

نرخ-بیمه-شخص-ثالث 1400

تخفیفات ارائه شده بر اساس سال‌های عدم استفاده بیمه گذار از این بیمه قابل تعیین است. به عنوان مثال در صورتی که بیمه گذار به مدت 14 سال از بیمه خود استفاده نکند، تخفیفات 70 درصدی را شامل حال خود می‌کند. ولی در صورتی که سال‌های بیشتری بدون خسارات طی شود، همان 70 درصد تخفیف را شامل شده و تاثیری بر روی نرخ آن نخواهد گذاشت.

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث به چه صورت است؟

در گذشته در صورت عدم استفاده بیمه گذار به مدت 8 سال، تخفیفات بیمه را شامل حال خود می‌کرد ولی در سال 1397 قانون تخفیف در هیئت دولت تغییر پیدا کرد. بر اساس این رای دولت بیمه گذار باید 14 سال متوالی را بدون دریافت خسارت طی کند تا بتواند از تخفیفات بیمه بهره مند شود. البته این تغییر قانون مزیت‌هایی را نیز با خود به همراه داشت.

یکی از این مزایا از بین نرفتن کل تخفیفات در صورت دریافت خسارت است. بدین صورت که در گذشته در صورتی که بیمه گذار یک مرتبه از بیمه خود استفاده می‌کرد کل تخفیفات از بین می‌رفت. این در حالی است که در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث بر اساس تعداد دفعات خسارت و نوع آن از بیمه گذار کسر می‌گردد. به عنوان مثال در صورتی که شما در سال یک مرتبه خسارت دریافت کنید 20 درصد از تخفیف بیمه شما کاهش می‌یابد و چنانچه شما دارای 50 درصد تخفیف باشید در سال جدید برای تمدید بیمه باید با 30 درصد تخفیف بیمه خود را تمدید کنید.

بالاترین تخفیف بیمه شخص ثالث چه میزان است؟

هزینه بیمه شخص ثالث هر ساله با بالا رفتن نرخ تورم افزایش می‌یابد و بیمه گذار تنها می‌تواند تا سقف 70 درصد تخفیف بیمه شخص ثالث را شامل حال خود کند که این امر تنها در صورتی میسر است که شما مدرکی دال بر عدم استفاده از بیمه نامه را ارائه کنید. هیچ یک از شرکت‌های بیمه نمی‌توانند مبلغی بالاتر از 70 درصد را به مشتریان خود ارائه کنند. این قانون در سال 3951 به تصویب رسید.

بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه مبلغ بیمه شخص ثالث در هر سال قوانینی وجود دارد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

محاسبه مبلغ کل بیمه

در مرحله اول میزان بیمه بر اساس دیه یک انسان کامل در ماه حرام تعیین می‌شود. قوه قضائیه هر ساله مبلغی را برای دیه یک انسان کامل تعیین می‌کند. دیه کامل در ماه حرام در سال 1400 حدود 640 میلیون تومان تعیین شده و در ماه‌های غیرحرام مبلغ 480 میلیون تومان. بیمه مرکزی بر اساس این قانون بیمه را برآورد می‌کند. مبلغ تعیین شده میزان حق بیمه پایه بدون تخفیف است و برای اعمال تخفیفات باید به صورت زیر عمل کرد.

تخفیف بیمه عدم خسارت

متاسفانه در قانون جدید، قانون عدم تخفیف برای خودروهای خریداری شده برداشته شد. بدین صورت که چنانچه شما خودرویی را خریداری کنید، نمی‌توانید از تخفیفات بیمه آن بهره‌مند شوید و برای تمدید بیمه باید مبلغ کل بیمه را پرداخت کنید. البته شما می‌توانید تخفیفات بیمه خود را حفظ کنید. بدین صورت که در صورت خرید خودروی جدید می‌توانید تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروی جدید خود انتقال دهید.

انواع بیمه ماشین در ایران

کاربری خودرو

کاربری خودرو نیز در برآورد میزان هزینه بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال تاکسی‌ها بیشتر در معرض حادثه قرار دارند و از این رو می‌بایست هزینه بالاتری را بابت بیمه شخص ثالث پرداخت کنند. خودورهای راهنمایی و رانندگی 15 درصد افزایش حق بیمه و خودروهای تاکسی 20 درصد افزایش حق بیمه دارند. همچنین خودروهایی همچون آمبولانس، خودروهای عمومی سازمانی، بارکش و … نیز هر کدام دارای نرخ افزایش بیمه مشخصی هستند.

جریمه دیرکرد بیمه

با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث، در صورتی که فردی بیمه خود را به موقع تمدید نکند، بر اساس تعداد روزهای دیرکرد باید مبلغی مازاد را تحت عنوان جریمه پرداخت نماید. این جریمه برای هر خودرو متفاوت است. پرداخت جریمه دیرکرد به صورت روزشمار برآورد می‌گردد و حداکثر جریمه اعمال شده به ازای 365 روز است و در صورتی که فرد بیشتر از این زمان بیمه خودروی خود را تمدید نکند تاثیری بر روی دیرکرد نخواهد گذاشت. یعنی نرخ دیرکرد یک سال با دو سال تفاوتی ندارد.

میزان پوشش بیمه

میزان پوشش بیمه از دیگر مواردی است که بر روی تخفیف بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارد. بیمه مرکزی در سال 1400 حداقل پوشش بیمه را تا 16 میلیون تومان محاسبه کرده است و با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید سقف پوشش بیمه خود را افزایش دهید. به عنوان مثال در صورتی که شما حداقل سقف پوشش مالی را برای خودروی خود واریز کرده باشید و خسارات وارد شده مبلغ 20 میلیون تومان باشد شما تنها 16 میلیون تومان دریافت می‌کنید.

بیمه مرکزی هر ساله مبلغی را برای بیمه شخص ثالث تعیین می‌کند و شرکت‌های بیمه بر اساس صرف اقتصادی مبلغی را از مشتریان خود دریافت می‌کنند. بنابراین بخشی از تخفیف بیمه شخص ثالث به نوع شرکت بیمه بستگی دارد. مرکوری هر ساله تخفیفاتی را به صورت دوره‌ای در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد و شما با مراجعه به اپلیکیشن این بیمه می‌توانید از تخفیفات این شرکت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست