تعریف-بیمه-بدنه-چیست؟

تعریف بیمه بدنه چیست؟

پس از بیمه شخص ثالث که خسارت ناشی از آسیب مالی به افراد زیان‌دیده را جبران می‌کند، بیمه بدنه مربوط به خسارت‌های وارده به خودرو، جزو مهمترین بیمه‌ها است. به دلیل اینکه در حوادث رانندگی اگر خودروی راننده مقصر دچار خسارت شود، بیمه شخص ثالث در جبران خسارت‌های آن نقشی ندارد؛ بنابراین در چنین شرایطی لزوم خرید بیمه بدنه برای بیمه‌گذار اهمیت پیدا می‌کند. در صورتی که فرد بیمه‌گذار برای خودروی خود بیمه بدنه خریداری کند، شرکت بیمه به جز مواردی که در پوشش‌های بیمه بدنه قرار ندارند، در برابر بخشی از خساراتی که به خودرو وارد می‌شود مسئولیت جبران را می‌پذیرد. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری با ما همراه باشید تا به طور کامل به تعریف بیمه بدنه بپردازیم.

تعریف بیمه بدنه چیست؟

همان طور که گفته شد بیمه بدنه آن دسته از خسارت‌هایی را که به بدنه خودرو وارد می‌شود را جبران می‌کند و بیمه‌گذار می‌تواند چه در مواقعی که خودش مقصر حادثه بوده و چه در مواقعی که مقصر حادثه نیست از بیمه بدنه استفاده کند. بیمه بدنه خودرو شامل دو پوشش اصلی و اضافی می‌شود که شرکت بیمه موظف است جبران هر کدام از پوشش‌هایی که در قرارداد بیمه‌نامه ذکر شده است را پرداخت کند.

نکته/ تفاوت بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف به دلیل قیمت متفاوت آن است. و گاهی به دلیل قرار ندادن اطلاعات کافی در اختیار مشتریان باعث می‌شوند که بیمه‌گذار بدون آگاهی اقدام به خرید پوشش‌هایی از بیمه بدنه کند که در حین حادثه کمکی به او نکرده و باعث سردرگمی بیمه‌گزار می‌شود.

اما منظور از پوشش‌های اضافی و اصلی در تعریف بیمه بدنه چیست؟

پوشش‌های اصلی

منظور از پوشش‌های اصلی در تعریف بیمه بدنه آن دسته از پوشش‌ها در برابر خطرات است که همه خریداران بیمه بدنه از آنها بهره مند می‌شوند که عبارتند از:

حوادث جزئی و کلی

هر گونه خسارتی که در اثر برخورد خودروی بیمه شده با جسمی ثابت یا ساکن و یا بالعکس اتفاق بیافتد، شرکت بیمه متعهد به پرداخت خسارت ناشی از این حوادث است. برای مثال اگر خودروی شما در اثر برخورد به جسمی ساکن آسیب ببیند، مشمول این پوشش بوده و شرکت بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارت آن است.

آتش سوزی

اگر خودروی فرد بیمه گذار در اثر حوادثی چون آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار دچار خسارت شود، فرد بیمه‌گذار می‌تواند با استفاده از پوشش آتش‌سوزی خسارت ناشی از این حادثه را از شرکت بیمه دریافت کند.

سرقت کلی

سرقت کلی در تعریف بیمه بدنه به این منظور است که خودروی فرد بیمه‌گذار به طور کلی به سرقت برود. اما سرقت وسایل جانبی خودرو در پوشش‌های اضافی قرار می‌گیرد و بیمه‌گذار می‌تواند با خرید این پوشش سرقت تمامی قطعات و لوازم جانبی خودش را تا سقف معینی بیمه کند تا در صورت سرقت، هزینه را از شرکت بیمه دریافت کند.

پوشش‌های اضافی

منظور از پوشش‌های اضافی خطراتی است که در خرید بیمه بدنه اجباری نبوده ولی بیمه گذار می‌تواند با انتخاب خودش و پرداخت هزینه جداگانه هر یک از این پوشش‌ها را خریداری کند.

سرقت جزئی

همان طور که در قسمت سرقت کلی به آن اشاره کردیم، بیمه گذار می‌تواند وسایل و لوازم جانبی خودروی خود را مانند رینگ، لاستیک و یا سیستم صوتی را تحت پوشش بیمه بدنه قرار دهد تا در صورت سرقت هر یک از آنها بتواند از شرکت بیمه بخشی از هزینه جبران آن را دریافت کند.

هزینه ایاب و ذهاب

این پوشش که در تعریف بیمه بدنه، پوشش هزینه رفت و آمد نیز شناخته می‌شود مربوط به شرایطی است که راننده خودروی بیمه شده به دلیل تعمیر و یا تعویض قطعات آن قادر به استفاده از آن نباشد. در چنین شرایطی بیمه گذار می‌تواند با استفاده از این پوشش هزینه روزانه رفت و آمد خود را از شرکت بیمه دریافت کند.

نکته/ این پوشش، هزینه رفت و آمد به دلیل سرقت خودرو را شامل نمی‌شود و مخصوص خودروهای سواری است.

بلایای طبیعی

بیمه گذار با استفاده از خریداری این پوشش می‌تواند هزینه خسارت ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و .. را از شرکت بیمه دریافت کند. دقت داشته باشید که خسارت ناشی از صاعقه جزو خطرات اصلی محسوب شده و برای دریافت آن نیاز به هزینه اضافی نیست.

پاشیده شدن مواد شیمیایی و اسید

بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی پوشش‌های مربوط به ریخت شدن مواد شیمیایی برروی بدنه خودروی خود را خریداری کند.

حذف استهلاک و فرانشیز

پوشش حذف استهلاک درباره خودروهایی صدق می‌کند که دارای تخفیف ۴۵ درصد به بالای عدم خسارت باشند. توجه داشته باشید که در این پوشش استهلاک باتری و یا لاستیک خودروها جزو قوانین بیمه بدنه محسوب نمی‌شوند.

پوشش حذف فرانشیز نیز مربوط به خودروهایی است که بیمه‌گذار آن دارای عدم خسارت بیش از ۴۵ درصد باشد. این مورد نیز تنها خسارت‌های اصلی به جز سرقت کلی و جزئی، و خسارت کلی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

شکسته شدن شیشه

یکی دیگر از پوشش‌هایی که در تعریف بیمه بدنه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پوشش شکسته شدن شیشه است. اگر شیشه‌های خودروی فرد بیمه‌گذار به دلیل انبساط هوا شکسته شود، اگر این پوشش بیمه را خریداری کرده باشد، می‌تواند از آن استفاده کند. توجه داشته باشید که شکست شیشه بر اثر برخورد جسم خارجی به آن شامل این پوشش نمی‌شود.

ترانزیت

همه پوشش‌های که در تعریف بیمه بدنه از آن صحبت می‌شود مربوط به داخل خاک ایران است. در صورتی که بیمه گذاران محترم قصد انتقال خودروی خود به خارج از محدوده جغرافیایی ایران را داشته باشند، می توانند با خرید این پوشش، خسارت‌هایی که در خارج از کشور برای خودروی بیمه شده رخ می‌دهد را نیز جبران کند.

نوسانات قیمت بازار

بیمه گذار می تواند با خرید این پوشش خسارت دریافتی شرکت بیمه در صورت وجود نوسان در بازار تا سقف ۲۰ درصد سرمایه بیمه شده افزایش دهد. تنها شرط برخورداری از این پوشش این است که بیمه‌گذار ارزش واقعی خودروی خود را در هنگام خرید بیمه بدنه به شرکت بیمه‌‌گر اعلام کند.

خرید بیمه بدنه از بیمه مرکوری

قابل ذکر است که بدانید همه پوشش‌های گفته شده  توسط تمامی شرکت‌های بیمه ارائه نمی‌شود. بیمه مرکوری و بیمه کوثر جزو معدود شرکت هایی هستند که اکثر پوشش‌های بیمه بدنه خودرو را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. شما عزیزان می توانید با مراجعه به اپلیکیشن بیمه مرکوری از اطلاعات مربوط به این پوشش‌ها آگاه شده و با خرید بیمه بدنه از طریق این اپلیکیشن از خدمات غیرحضوری و  پس از فروش ما نیز بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست