تمدید بیمه شخص ثالث

 تمدید بیمه شخص ثالث

در حوادث رانندگی شخصی که دچار زیان مالی و جانی می شود را شخص ثالث می گویند. بنا بر قانون بیمه شخص ثالث راننده مقصر در حادثه موظف است که خسارت های وارد بر شخص ثالث را از طریق شرکت بیمه گذاری که تحت پوشش آن است بپردازد. بیمه شخص ثالث یکی از از متداول ترین بیمه ها محسوب می شود که داشتن آن اجباری بوده و تمام افراد دارای خودرو بایستی وسیله نقلیه خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث در یکی از شرکت های بیمه گر قرار دهند. در این مقاله از مجله بیمه هوشمند مرکوری قصد داریم به نکاتی درباره تمدید بیمه شخص ثالث بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

 عوامل موثر بر قیمت در تمدید بیمه شخص ثالث

همانطور که در مقاله های قبل به آن اشاره کردیم در نحوه محاسبه قیمت تمدید بیمه شخص ثالث عواملی دخیل هستند که عبارتند از:

 1. درصد تخفیفی که راننده به دلیل سابقه خود دریافت کرده است.
 2.  اگر راننده در تمدید بیمه شخص ثالث دیرکرد داشته باشد و به او جریمه تعلق گرفته باشد.
 3.  اگر از زمان تمدید بیمه نامه قبلی گذشته باشد یا به عبارت دیگر تاریخ انقضای آن تمام شده باشد.
 4. میزان پوشش های مالی بیشتری که راننده در بیمه شخص ثالث خود خرید باشد.
 5. اگر راننده در طول تاریخ بیمه شخص ثالث خسارتی نداشته باشد و تخفیف عدم خسارت به او تعلق گرفته باشد.
 6. مدت اعتبار برای تمدید بیمه شخص ثالث ممکن است کوتاه مدت و یا یک ساله باشد.
 7. سال تولید و ساخت خودرو نیز در قیمت بیمه شخص ثالث موثر است.
 8. کاربری خودرو و تعداد سیلندر های آن

یکی دیگر از عوامل مهم بر قیمت بیمه شخص ثالث میزان حق بیمه و پوشش هایی است که راننده انتخاب می کند. حق بیمه شخص ثالث بر اساس دیه یک انسان در ماه حرام محاسبه می شود.

 نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث

 1. بر اساس دیه

به دلیل اینکه حق بیمه شخص ثالث بر اساس دیه انسان محاسبه می‌شود و مبلغ دیه در سال جدید تغییر می کند. بیمه مرکزی هر ساله مبلغ دیه را به شرکتهای بیمه گذار ابلاغ می کند. در سال ۱۴۰۰ مبلغ دیه یک انسان کامل ۶۴۰ میلیون تومان در در ماه حرام و ۴۸۰ میلیون تومان در ماه های غیر حرام است. ماه های حرام در تقویم قمری ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب است.

 2. بر اساس تخفیف بیمه شخص ثالث

همانطور که گفته شد یکی از عوامل موثر بر قیمت تمدید بیمه شخص ثالث داشتن تخفیف این بیمه نامه و یا درصد تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف به تعداد سال هایی که راننده در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد و از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد بستگی دارد.

3. بر اساس مدت اعتبار بیمه نامه

بیمه نامه‌هایی که از سوی شرکت های بیمه گر صادر می شود ممکن است یکساله و یا کوتاه مدت باشد. در بیمه نامه های یکساله شروع و پایان آن یکساله و یا ۳۶۵ روز است. بنا به استفاده شخص بیمه گذار خرید بیمه نامه های یکساله نسبت به بیمه نامه های کوتاه مدت به صرفه تر است. اما در بیمه نامه های کوتاه مدت فرد بیمه گذار ممکن است که توان مالی پرداخت یکجای حق بیمه را نداشته باشد و یا قصد دارد خودروی خود را به فروش برساند بنابراین می تواند بیمه های کوتاه مدت را در مدت های دو ماهه سه ماهه چهار ماهه شش ماهه یا ۹ ماه خریداری کند.

4. بر اساس کاربری خودرو

برخی از خودروها نسبت به خودروهای دیگر در هنگام رانندگی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. به همین دلیل رانندگان این خودروها در هنگام خرید و یا تمدید بیمه شخص ثالث بایستی حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند. برای مثال خودروهایی با کاربری آمبولانس، آتش نشانی، تاکسی های درون شهری، خودرو های صنعتی و غیره از جمله خودروهایی هستند که ریسک خطر آنها بیشتر است.

5. بر اساس جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث

اگر فرد بیمه گذار در تمدید بیمه نامه خود دیرکرد داشته باشد به ازای هر روز دیرکرد مبلغی بر حق بیمه او اضافه می شود. نحوه محاسبه جریمه دیرکرد به صورت زیر است:

محاسبه جریمه دیرکرد یک روز= ۳۶۵ روز ÷ نرخ حق بیمه

6. بر اساس سال ساخت و عمر خودرو

با توجه به آنکه خودروهای کهنه ریسک بالاتری نسبت به خودروهای جدید دارند در تمامی شرکت های بیمه گر نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می شود که این نرخ برای خودروهای با عمر بیش از ۱۵ سال محاسبه می شود و به ازای هر سال دو درصد به مبلغ بیمه اضافه می شود.

نکته/ حداکثر ضریب کهنگی برای هر خودرو ۱۰ سال بوده و نرخی معادل ۲۰ درصد به حق بیمه  اضافه می شود.

تمدید بیمه شخص ثالث با شرکت بیمه جدید

در قوانینی که بر بیمه شخص ثالث ذکر شده است برای تمدید بیمه شخص ثالث هیچ محدودیتی برای انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. این بدین معنی است که فرد بیمه گذار می تواند بدون توجه به آنکه در سال گذشته تحت پوشش چه شرکتی بوده است، در سال جدید بیمه نامه خود را با حفظ تخفیفات عدم خسارت از یک شرکت جدید خریداری کند.

پوشش های بیمه شخص ثالث

 خسارت های جانی

اگر در یک حادثه رانندگی شخصی آسیب ببیند، شرکت بیمه گر موظف است هزینه هایی را به منظور درمان افراد آسیب دیده و یا غرامت فوت و یا نقص عضو پرداخت کند.

 خسارت های مالی

اگر در حوادث رانندگی بر خودرو و یا اموال افراد زیان دیده خسارتی مالی وارد شود،شرکت بیمه گر موظف است هزینه جبران خسارت را پرداخت کند.

نکته/ توجه داشته باشید که راننده مقصر شامل این جبران خسارت نمی شود. سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۶ میلیون تومان و حداکثر ۳۲۰ میلیون تومان است. قابل ذکر است که سقف تعهدات مالی ممکن است در شرکت‌های مختلف متفاوت باشد.

خسارت راننده

بنابر قانونی که به تازگی در بیمه نامه شخص ثالث  وضع شده است راننده خودروی مقصر نیز تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرد، اما با این تفاوت که شرکت بیمه گر تنها خسارت‌های جانی راننده را تحت پوشش قرار می دهد و در مقابل خسارت‌های مالی او هیچ تعهدی ندارد.

ملاک های انتخاب شرکت بیمه گر در تمدید بیمه شخص ثالث

1. میزان توانایی پرداخت مالی شرکت بیمه گر

هر ساله از سوی بیمه مرکزی شاخصی با عنوان توانگری مالی برای هر شرکت مشخص می شود که نشان دهنده میزان توانایی آن شرکت نسبت به تعهدات خود است.

2. مدت زمان پاسخگویی

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌توان به عنوان ملاک انتخاب یک شرکت برای تمدید بیمه شخص ثالث در نظر گرفت ارزیابی عملکرد شرکت و مدت زمان پاسخگویی در ثبت شکایات از سوی مشتری است.

3. رتبه رضایتمندی

رضایتمندی یک شرکت بیمه گر به مبلغ پرداختی خسارت بستگی دارد، که بر اساس اطلاعات منتشر شده در سامانه بیمه مرکزی ثبت می‌شود.

4. شعب و سامانه پرداخت آنلاین

از جمله مزایای یک شرکت بیمه گر آن است که  تعداد شعبات کافی در سراسر کشور در دسترس مشتریان قرار داده باشد. همچنین دارا بودن سامانه پرداخت آنلاین یکی دیگر از ملاک های انتخاب بهترین شرکت بیمه گر  در تمدید بیمه شخص ثالث است. سامانه پرداخت آنلاین این امکان را برای مشتریان فراهم می کند که در صورت نداشتن زمان کافی برای مراجعه به شعبات حضوری بتوانند از طریق سامانه آنلاین اقدام کنند.

ما در بیمه مرکوری این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده‌ایم که بتوانند از طریق  اپلیکیشن مرکوری عملیات خرید و یا تمدید بیمه شخص ثالث و بیمه نامه‌های بدنه خودرو را بدون مراجعه به شعب حضوری در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

 کد QR در بیمه نامه شخص ثالث

از جمله تغییرات مثبتی که در سال های جدید در صنعت بیمه رخ داده است آنلاین شدن پروژه خرید صدور و پرداخت خسارت بیمه در جهت حذف نسخه فیزیکی است. از سال ۹۹ به بعد بیمه نامه‌های شخص ثالث به فایل pdf ای که دارای کد QR هستند تبدیل شده و مالکان خودرو می‌توانند در هنگام مراجعه برای دریافت خسارت، این کد و یا کد یکتای ذکر شده در بیمه نامه را ارائه دهند.

مدت اعتبار تمدید بیمه شخص ثالث

شاید برای شما هم سوال باشد که چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه باید آن را تمدید کرد. برای تمدید بیمه شخص ثالث خود به این نکته توجه داشته باشید که اعتبار بیمه شخص ثالث از ۱۲ بامداد فردای خرید بیمه‌نامه آغاز شده و تا بامداد روز سررسید بیمه نامه معتبر است.  بیاید با ذکر مثالی این گفته را روشن تر کنیم:

فرض کنید که مدت اعتبار بیمه نامه شما روز شنبه است. اگر شما بیمه نامه خود را در هر ساعتی از روز شنبه تمدید کنید، اعتبار بیمه نامه از بامداد روز یکشنبه آغاز می‌شود. به عبارت دیگر شما در این فاصله تحت پوشش بیمه شخص ثالث نخواهید بود و در صورتی که در این زمان در اثر رانندگی دچار خسارت شوید باید تمام هزینه را شخص خودتان تقبل کنید.

نکته/ بیمه مرکوری توصیه می‌کند که برای تمدید بیمه شخص ثالث خود حداقل از یک هفته قبل از اتمام تاریخ اعتبار بیمه نامه اقدام کنید. توجه داشته باشید که تمدید بیمه زودتر از یک هفته مانده به تاریخ سررسید نیز  مقرون به صرفه نیست.

عواقب دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث

 1. حوادث رانندگی

در حوادث رانندگی در صورتی که فرد بیمه شخص ثالث نداشته باشد اگر مالک خودرو مقصر باشد باید تمام هزینه‌ها را شخصا خودش پرداخت کند. و یا اگر حادثه منجر به فوت یا خسارت بدنی باشد راننده مقصر مجبور به پرداخت خسارت مالی جبران ناپذیر خواهد بود. اگر در حوادث رانندگی شخص راننده زیان دیده باشد نیز دچار مشکل می‌شود. چرا که پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه گزارش به مدارک هر دو طرف نیاز دارد و از طرف دیگر شرکت بیمه نیز در قرارداد با خودروی مقصر ممکن است در پرداخت خسارت به راننده زیان دیده فاقد بیمه شخص ثالث مشکلاتی به وجود آورد.

2. متوقف شدن خودرو توسط پلیس راهنمایی رانندگی

در صورتی که پلیس راهنمایی و رانندگی خودرویی را که فاقد بیمه نامه شخص ثالث است متوقف کند، آن را به پارکینگ انتقال می دهد. در این حالت مالک خودرو باید علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث، باید هزینه‌ای که به حق بیمه اضافه شده است و هزینه پارکینگ را نیز پرداخت کند.

مشکلات خرید و فروش خودرو فاقد بیمه شخص ثالث

بنا بر قوانین موجود اگر مالک خودرویی که فاقد بیمه شخص ثالث است قصد معامله خرید و فروش خودروی خود را داشته باشند باید ابتدا وسیله نقلیه خود را بیمه کند تا بتواند آن را خرید و فروش کنند. زیرا امکان خرید و فروش خودروی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیز وجود ندارد.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث

شرایط انتقال در تمدید بیمه شخص ثالث در دو حالت مقدور است:

 •  اگر خودروی دارای بیمه شخص ثالث از دسته خودروهای اسقاطی شناخته شود.
 • فروش خودروی دارای بیمه شخص ثالث و خرید خودروی جدید.

 نکات تکمیلی

برای انتقال بیمه شخص ثالث موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • فرد بیمه گذار بایستی سند مالکیت خودروی خود را به صورت قطعی انتقال داده باشد. زیرا شرکت بیمه گر هیچ‌گونه وکالتی در این زمینه را نمی پذیرد.
 • همه اسناد مربوط به مالکیت خودروی قبلی خودروی جدید و بیمه نامه های قبلی باید به نام یک شخص باشد.
 •  امکان انتقال دادن بیمه نامه فقط در زمان تمدید بیمه شخص ثالث وجود دارد.
 • انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف های مربوط به آن فقط در صورت یکی بودن کاربری دو خودرو امکان پذیر است. برای مثال توجه داشته باشید که بیمه ثالث کاربری خودروی تاکسی را نمی توان به کاربری موتورسیکلت و یا کامیون انتقال داد.

استعلام و تمدید بیمه شخص ثالث از اپلیکیشن مرکوری

شما عزیزان به راحتی می‌توانید با ورود به اپلیکیشن مرکوری با توجه به اولویت ها و نیازهای خود انواع بیمه نامه‌های موجود در این اپلیکیشن را انتخاب کرده و در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی، بارگذاری عکس  و مدارک لازم بیمه مورد نظر شما خریداری و یا تمدید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست