قوانین مربوط به ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث

قوانین مربوط به ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث

در قانون جدید بیمه شخص ثالث تغییرات مهمی در جهت راننده محور شدن بیمه شخص ثالث انجام شده است که می‌تواند به سود راننده و فرد بیمه گذار باشد. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری با ما همراه باشید تا ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث در جهت این هدف را با هم بررسی کنیم.

انتقال تخفیف از طریق قانون جدید بیمه شخص ثالث

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم در قانون جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰ دیگر همانند گذشته بیمه گذار نمی‌تواند تخفیفات خود را در زمان فروش خودرو به مالک جدید انتقال دهد. به عبارت‌ دیگر داشتن تخفیف بیمه شخص ثالث امتیاز محسوب نشده و خریدار از این طریق می‌تواند تخفیفات فروشنده را دریافت کند. هدف از ثبت این قانون راننده محور شدن بیمه شخص ثالث بوده است. با قوانین جدید، فروشنده خودرو تنها می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروهای دیگر خودش انتقال دهد و یا تا زمان خرید خودروی جدید آن را برای خود نگه دارد. همچنین فرد بیمه گذار می‌تواند با ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث تخفیف خودروی خود را به خانواده درجه یک خود یعنی والدین، همسر و فرزندان منتقل کند.

در شرایطی که فرد فروشنده، خودروی دیگری نیز داشته باشد همانطور که گفتیم می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروی دیگر خود انتقال دهد. اما در صورتیکه پلاک، سند و بیمه نامه هر دو خودرو، به نام خودش باشد. اگر خودرویی که تخفیف بیمه شخص ثالث به آن منتقل می‌شود نیز دارای تخفیف باشد، مبنای محاسبه تخفیف جدید تخفیف خودرویی است که سهم بیشتری دارد. برای مثال اگر تخفیف خودرویی ۷۰ درصد و خودروی دیگر تنها ۲۰ درصد باشد، تخفیفی که به خودروی جدید منتقل می‌شود ۷۰ درصد است.

نکته دیگر در انتقال تخفیف به خودروی جدید این است که کاربری هر دو خودروی فرد فروشنده و دارای بیمه، باید یکسان باشد. برای مثال اگر خودرویی که قصد انتقال تخفیف آن را دارد کاربری سواری داشته باشد و خودرویی که قرار است تخفیفات به آن انتقال پیدا کند کاربری تاکسی داشته باشد، این امکان وجود نداشته و حتماً باید کاربری خودروی دیگر نیز سواری باشد.

ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث

در گذشته اگر فردی غیر از شخص بیمه گذار و صاحب خودرو قصد استفاده از خودرو را داشت نمی‌توانست این کار را انجام دهد. چراکه اگر پلیس او را در حین رانندگی متوقف می‌کرد جریمه میشد. و یا در صورت تصادف، خسارت از سوی بیمه به او تعلق نمی‌گرفت. اما قانون ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث به همین منظور وضع شده است. بنابراین طبق این قانون تمام رانندگانی که قصد استفاده از خودرو بیمه شده را دارند باید گواهینامه آنها در بیمه نامه ثبت شود تا هم شامل دریافت تخفیف عدم خسارت باشند و هم در صورت تصادف و خسارت مشمول قانون دریافت خسارت از طریق بیمه حوادث راننده شوند.

برای این کار فرد بیمه گذار می‌تواند در هنگام خرید بیمه و یا تمدید آن از قانون ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث استفاده کرده و گواهینامه افرادی که از خودرو استفاده می‌کنند را در بیمه نامه ثبت نماید. اما با این وجود وارد کردن اطلاعات گواهینامه همه افراد الزامی نبوده و بهتر است که فقط گواهینامه فردی که بیشترین استفاده را از خودرو دارد در بیمه نامه وارد شود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که اگر گواهینامه به نام یک نفر ثبت شود آیا در صورت استفاده دیگر افراد در زمان تصادف، شامل دریافت خسارت می‌شوند؟ بله، هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت و ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث وجود ندارد و در هر حالت خسارت به صورت کامل پرداخت می‌شود.

امتیازی برای رانندگان کم خطر

در واقع ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث امتیازی برای رانندگان کم خطر است. زیرا با اجرایی شدن این طرح و ثبت اطلاعات رانندگان در بیمه شخص ثالث باعث می‌شود که شرکت‌های بیمه بتوانند مانند پلیس راهور به اطلاعات بیمه گذاران خود دسترسی داشته و با توجه به اینکه رانندگی کم خطر و یا پرخطر دارند بیمه آنها را تنظیم کنند. این اتفاق به سود رانندگانی است که در طول اعتبار بیمه نامه خود رانندگی کم خطر داشته‌اند. همچنین در هنگام تمدید بیمه نامه شرکت بیمه‌گر پوشش‌هایی که برای او صادر می‌کنند باعث کمتر شدن هزینه کاهش نرخ بیمه شخص ثالث آنها می‌شود. در صورتی که رانندگان پرخطر برحسب بیمه نامه‌ای که برایشان تنظیم می‌شود موظف به پرداخت حق بیمه بیشتر هستند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که در سال‌های قبل پس از اینکه مقدار خسارت محاسبه می‌شد اگر سقف تعهدات مالی راننده بیشتر از مقدار خسارت بود، بیمه کل هزینه خسارت را تمام و کمال پرداخت می‌کرد. اما در قانون جدید مقدار خسارت تنها تا سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود.

سخن پایانی

قوانین جدید و ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث با وجود همه نقاط مثبتی که دارد دارای ضعف‌هایی نیز است که باید در طول زمان برطرف شود. برای آشنایی با دیگر قوانین جدید بیمه شخص ثالث مقاله ما در این‌باره را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست