جدول فسخ بیمه بدنه

منظور از جدول فسخ بیمه بدنه چیست؟

فسخ بیمه بدنه از آن دست مواردی است که طبق قانون در تمامی قراردادها بندی به آن اختصاص داده شده که شرایط لازم برای فسخ قرارداد را متذکر می‌شود تا در مواقع ضروری و بروز شرایط لازم، فسخ قرارداد از سوی یکی از طرفین قرارداد صورت گیرد. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم جدول فسخ بیمه بدنه در قرارداد بیمه نامه را باهم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

فسخ بیمه بدنه چگونه صورت می‌گیرد؟

در جدول فسخ بیمه بدنه تفاوتی ندارد که فسخ از سوی شرکت بیمه گر باشد و یا فرد بیمه گذار، در هر ۲ صورت بایستی اعلام فسخ به صورت کتبی به طرف مقابل ارائه شود. بعد از اعلام فسخ و ارائه آن به طرف مقابل، بیمه بدنه تا ده روز همچنان اعتبار دارد. اما پس از فسخ، ارزش بیمه بدنه تا تاریخی که در بیمه نامه درج شده است و به آن مدت اعتبار بیمه بدنه گفته می‌شود به صورت روزشمار محاسبه می‌گردد و به بیمه گذار پرداخت می‌شود. مگر آنکه یکی از مواردی که در قوانین فسخ بیمه بدنه وجود دارد اتفاق بیافتد. این موارد عبارتند از:

 • بیمه گذاری که بیمه بدنه را به صورت اقساطی خریداری می‌کند و حق بیمه را به موقع پرداخت نکند.
 • بیمه گذار و بیمه گر در مورد تشدید خطر به توافق نرسند.
 • اگر فرد بیمه گذار در اعلام اطلاعاتی سهواً و یا از روی عمد صادق نبوده باشد.
 • در شرایطی که ریسک خطر کاهش می‌یابد شرکت بیمه گر حاضر به ارائه تخفیف به بیمه گذار نباشد و به همین دلیل به بیمه گزار بیمه بدنه خود را فسخ کرده باشد.
 • بیمه بدنه به دلیل وقوع حوادثی به صورت خود به خود فسخ شده باشد.
 • بیمه گذار به دلیل توقف فعالیت بیمه گر مجبور به فسخ بیمه بدنه شده باشد.

جدول فسخ بیمه بدنه

در جدول فسخ بیمه بدنه سه شرط برای فسخ بیمه خودرو آمده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

1. شرایط فسخ بیمه بدنه از سوی شرکت بیمه گر

 • شرکت بیمه مورد نظر می‌تواند در شرایط زیر اقدام به فسخ بیمه بدنه فرد بیمه گذار کند:
 • بیمه گذاری که بیمه بدنه خود را به صورت قسطی خریداری کرده باشد و اقساط خود را به موقع پرداخت نکند.
 • ریسک خطری که در بیمه نامه برای خودرو پیش بینی می‌شود تشدید شود.

نکته/ در این شرایط اگر بیمه گذار و بیمه گر برای پرداخت مابه التفاوت آن توافق کنند فسخ بیمه بدنه صورت نخواهد گرفت.

 • در صورتی که بیمه گزار سهواً و یا عمداً اطلاعاتی را به شرکت بیمه خلاف واقع اعلام کرده باشد. خصوصاً اگر اطلاعات مورد نظر در ارزیابی ریسک خطر خودرو موثر باشد.

2. شرایط فسخ بیمه بدنه از سوی فرد بیمه گذار

 • فردی که بیمه بدنه را از شرکت بیمه خریداری می‌کند می‌تواند نسبت به شرایط زیر که در جدول فسخ بیمه بدنه وجود دارد اقدام به فسخ بیمه خودروی خود کند:
 • فعالیت شرکت بیمه به هر دلیلی متوقف شود.
 • در صورتی که ریسک خطر خودرو کاهش یابد، اما شرکت بیمه حاضر نباشد که مابه التفاوت مبلغ پرداختی را به بیمه گذار پرداخت کند.

نکته/ اگر غیر از دو شرایط گفته شده بیمه گذار قصد فسخ بیمه بدنه خود را داشته باشد شرکت بیمه باید حق بیمه را به صورت کوتاه  مدت حساب کرده و مابقی آن را به بیمه گذار پرداخت کند.

3. شرایط فسخ بیمه بدنه به خودی خود

علاوه بر شرایطی که در آن بیمه بدنه بر اثر تصمیم فرد بیمه گذار و شرکت بیمه فسخ می شود، به دلیل شرایط زیر نیز بیمه به خودی خود فسخ می‌شود:

 • اگر خودرو به علت وقوع حادثه ای که جزو پوشش‌های بیمه بدنه نباشد از بین برود، بیمه بدنه به خودی خود فسخ می‌شود.

نکات مهم

در جدول فسخ بیمه بدنه ذکر شده است که هنگام فروش خودرو بیمه گذار می‌تواند بیمه بدنه را فسخ و حق بیمه را تا زمان سررسید بیمه نامه دریافت کند. نکته مهمی که در این زمان وجود دارد این است که بیمه بدنه متعلق به شخص است نه خودرو. به همین دلیل در هنگام انتقال بیمه بدنه به مالک جدید، او هیچگونه مسئولیتی در قبال خسارت‌های وارد شده در مقابل مالک جدید ندارد. به عبارت دیگر مالک جدید خودرو نمی‌تواند خسارت وارده به خودرو را از طریق بیمه بدنه دریافت کند.

منظور از ریسک خطر در بیمه بدنه چیست؟

همانطور که در مقاله های دیگر نیز به آن اشاره کردیم در زمان خرید بیمه بدنه فرد بیمه گذار بایستی شرایط خودروی خود را به طور کامل به شرکت بیمه اعلام کند. خودروهایی که دارای ریسک خطر بالایی هستند مانند خودروهای حمل مواد منفجره، اگر در طول مدت اعتبار بیمه نامه خود شرایطشان تغییر کند، بیمه گذار باید شرایط جدید را به اطلاع شرکت بیمه برساند. امیدواریم که این مطلب، برای شما مفید بوده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید از طریق تماس با ما از کارشناسان ما در بیمه مرکوری مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست