متداول‌-ترین-سوالات-بیمه-بدنه

متداول‌‌ترین سوالات بیمه بدنه

در این مقاله از مجله بیمه مرکوری با ما همراه باشید تا به چند مورد از متداول‌ترین سوالات بیمه بدنه پاسخ بدهیم.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل چه مواردی می‌شود؟

1. حوادث کلی: خساراتی که ناشی از برخورد خودروی بیمه شده به یک جسم ثابت یا متحرک، و یا برخورد اجسام دیگر با خودروی بیمه شده و واژگونی و سقوط خودرو باشد، جزو پوشش‌های اصلی بیمه محسوب شده و جبران خسارت آن بر عهده شرکت بیمه گر است.

2. آتش سوزی: خساراتی که در اثر آتش سوزی، انفجار و صاعقه به خودروی بیمه شده و یا لوازم یدکی آن وارد شود.

3. سرقت: در صورتی که خودروی بیمه شده در جریانی دزدیده شود و یا در اثر جریان دزدی خسارتی بر لوازم آن وارد شود خسارت‌های وارده از طریق این پوشش جبران می‌شود.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه شامل چه مواردی می‌شود؟

یکی دیگر از سوالات بیمه بدنه که اکثر افراد آنها را فراموش می‌کنند و یا نمی‌دانند، درباره پوشش‌های اضافی بیمه بدنه است. اما منظور از پوشش‌های اضافی چیست؟

1. بلایای طبیعی: حوادثی که بر اثر سیل، زلزله و یا آتشفشان به خودرو بیمه شده وارد شود.

2. خسارت‌های وارده به خودرو در اثر پاشیده شدن رنگ، اسید و یا مواد شیمیایی دیگر

3. سرقت لوازم خودرو: باندها، رینگ، لاستیک ، آمپلی فایر و یا کامپیوتر خودرو جزو این دسته از خسارت‌های قابل جبران بیمه بدنه خودرو محسوب می‌شوند.

4. افزایش قیمت خودرو: برای جلوگیری از کاهش سرمایه بیمه‌گذار، زمانی که خودرو به ارزش واقعی بیمه شده باشد، اما در طول مدت قرارداد ارزش آن افزایش یابد، بیمه گذار می‌تواند از طریق این پوشش با اعمال قاعده نسبی سرمایه، خسارت وارده را از شرکت بیمه‌گر دریافت کند.

5. پوشش ترانزیت: برای بیمه کردن خودروی بیمه گذار در خارج از مرزهای کشور استفاده می‌شود.

6. شکستن شیشه: اگر به دلیل تغییرات دمایی و یا متراکم شدن هوا در داخل خودروی بیمه‌شده شیشه خودرو شکسته شود، خسارت وارده از طریق این پوشش به فرد بیمه گذار پرداخت می‌شود.

7. خسارات ناشی از کشیده شدن میخ برروی بدنه خودرو بیمه شده.

8. پوشش ایاب و ذهاب: جبران زیان ناشی از عدم امکان استفاده از خودروی بیمه شده به دلیل تعمیرات پس از حادثه، از طریق این پوشش میسر می‌شود.

آیا بیمه کردن خودروهای قدیمی امکان پذیر است؟

در قوانین بیمه بدنه، خرید بیمه برای خودروهایی که بیش از بیست سال از سال ساخت آنها می‌گذرد به دلیل فرسوده شدن بدنه آنها امکان پذیر نیست. علاوه بر این خودروهایی که 5 سال  از سال ساختشان می‌گذرد نیز بایستی بابت هر سال پنج درصد حق اضافی بیشتر پرداخت کنند.

آیا امکان انتقال بیمه بدنه خودروی دیگر پس از فروش آن امکان پذیر است؟

بله. همانطور که در مقاله های قبل نیز به آن اشاره کردیم بیمه بدنه برای شخص است نه فرد. که این گفته به این معنی است که شما می‌توانید در صورت فروش خودرو، بیمه بدنه آن را به یکی از اعضای درجه یک خانواده خود مانند همسر، فرزند و یا والدین منتقل کنید. توجه داشته باشید که در چنین شرایطی اگر ارزش خودرو جدید از ارزش خودروی قبلی بیشتر باشد بیمه گذار موظف است تفاوت حق بیمه را پرداخت کند. و در مقابل اگر ارزش خودروی جدید کمتر باشد شرکت بیمه موظف است آن را به بیمه گذار پرداخت کند. البته این قانون جدیداً در بعضی از شرکت‌های بیمه‌گذار، تغییر کرده است. بهتر است قبل از خرید، این مورد را استعلام کنید.

مقدار فرانشیزی که شرکت بیمه پرداخت می‌کند چقدر است؟

یکی دیگر از سوالات بیمه بدنه در مورد پوشش فرانشیز است. اغلب شرکت‌های بیمه گر مقدار فرانشیزی که در خسارت اول پرداخت میکند ۱۰ درصد بوده و در خسارت دوم به بعد ۲۰ درصد، و در صورتی که سن راننده در هنگام وقوع حادثه کمتر از ۲۵ سال باشد و یا سابقه رانندگی کمتر از ۳ سال داشته باشد فرانشیزی که به او تعلق می‌گیرد دو برابر خواهد شد. دقت داشته باشید که فرانشیز سرقت جزئی و کلی نیز ۲۰ درصد است.

هدف از بازدید کارشناس برای صدور بیمه بدنه چیست؟

برای صدور بیمه بدنه از سوی شرکت بیمه‌گر کارشناسی برای تعیین هویت و اصالت خودرو، تایید سلامت بودن خودرو، و ارزش‌گذاری آن اعزام می شود تا با تعیین این موارد بیمه بدنه برای فرد صادر شود.

منظور از استهلاک در بیمه بدنه چیست؟

یکی از مواردی که در بیمه بدنه کمتر به آن پرداخته می‌شود و از متداول‌ترین سوالات بیمه بدنه از سوی بیمه‌گذاران است، استهلاک خودرو بیمه شده است. منظور از استهلاک این است که از قطعات تعویضی به جز شیشه‌ها و شیشه چراغ خودرو، از شروع سال پنجم تولید خودرو، سالانه ۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد هزینه استهلاک کسر می‌شود. دلیل این کار هم این است که طبق قانون بیمه، فردی که در حادثه دچار خسارت می‌شود نباید نسبت به قبل از حادثه متضرر و یا منتفع شود. توصیه می‌کنیم برای اینکه بیشتر با شرایط استهلاک در بیمه بدنه آشنا شوید مقاله ما در مورد اینکه استهلاک بیمه بدنه چیست را مطالعه کنید.

ممنون که با ما تا پایان این مطلب همراه بودید. اگر سوالی درباره بیمه بدنه دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست