شرایط عمومی بیمه بدنه

آشنایی با شرایط عمومی بیمه بدنه

شرایط عمومی بیمه بدنه خودرو شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصطلاحات خسارت‌های تحت پوشش
 • هزینه‌های قابل تامین
 • خسارت‌های استثنایی
 • خسارت‌های غیر قابل جبران
 • وظایف و تعهدات بیمه گذار
 • فسخ قرارداد
 • قرارداد بیمه
 • نحوه اعلام فسخ و برگشت حق بیمه
 • انتقال مالکیت وسیله نقلیه بیمه شده
 • نحوه تعیین مقدار خسارت مهلت و نحوه پرداخت خسارت
 • بیمه ارجاع به داوری
 • مهلت اقامه دعوی
 • قلمرو جغرافیایی
 • پوشش قرارداد بیمه

که در مقاله شرایط بیمه بدنه به طور کامل به مباحث خسارات پرداختی و تعهدات بیمه گذار پرداخته شد. اما در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم به مواردی که کمتر به آن پرداخته می‌شود بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط عمومی بیمه بدنه

 فصل سایر مقررات

در شرایط عمومی بیمه بدنه خودرو فصلی به نام سایر مقررات وجود دارد که شامل سه ماده می‌‌شود این سه ماده عبارتند از:

ماده ۲۱/ بیمه مضاعف:

منظور از بیمه مضاعف این است که اگر فردی که برای خودروی خود بیمه تهیه کرده است، در طول مدت اعتبار قرارداد، بدون قصد تقلب با بیمه نامه‌های دیگر نیز به صورت کامل و یا بخشی از پوشش ها قرارداد داشته باشد، در صورت وقوع حادثه برای خودرو، بیمه‌گر موظف است خسارت وارده را جبران و سهم بقیه بیمه‌گرها را نیز پرداخت کند. در صورتی که قبلاً تمام خسارت با استفاده از سایر بیمه نامه‌ها جبران شده باشد فرد بیمه‌گذار تعهدی برای جبران خسارت ندارد. اما اگر بخشی از خسارت توسط یکی از بیمه نامه‌ها جبران شده باشد بیمه گر موظف است نسبت به تعهدی که در قبال همه پوشش‌های بیمه نامه دارد خسارت وارده را جبران کند.

ماده۲۲/ ارجاع به داوری:

در حوادث رانندگی اگر طرفین قرارداد یا به عبارت دیگر شرکت بیمه‌گر و فرد بیمه‌گذار دچار اختلاف شوند و نتوانند آن را از طریق مذاکره حل و فصل کنند، بایستی از طریق داوری و یا مراجعه به دادگاه موضوع را حل کنند. در صورتی که طرفین قرارداد روش حل اختلاف از طریق داوری را انتخاب کنند برای انتخاب داور از دو روش می‌توانند عمل کنند.

روش اول این است که طرفین قرارداد می‌توانند یک نفر داور مرضی الطرفین را انتخاب کنند

روش دوم این است که اگر طرفین قرارداد به انتخاب داور مرضی الطرفین به توافق نرسند بایستی هر یک از آنها داور انتخابی خودش را به صورت کتبی به طرف دیگر معرفی کند. از این طریق داوری که انتخاب می‌شود داور سوم را انتخاب می‌کند که آن شخص پس از رسیدگی به موضوع اختلاف با اکثریت آرا اقدام به صدور رای داوری می‌کند.

نکته/ اگر در این ماده از شرایط عمومی بیمه بدنه طرفین قرارداد برای تعیین داور سوم نیز به توافق نرسند، هر یک از طرفین قرارداد می‌توانند برای تعیین داور سوم از دادگاه کمک بگیرند. قابل ذکر است که دستمزد هر یک از داوران باید از سوی طرفین قرارداد پرداخت شده و دستمزد داور سوم به صورت مساوی بین دو طرف تقسیم شود.

ماده ۲۳/ مهلت اقامه دعوی:

یکی دیگر از شرایط عمومی بیمه بدنه مهلت اقامه دعوی است که در آن هرگونه ادعای ناشی از بیمه‌نامه باید حداکثر تا ظرف دو سال از تاریخ تمام شدن مدت اعتبار بیمه بدنه فسخ و یا انقضای مدت بیمه نامه در صورت وقوع حادثه از تاریخ وقوع حادثه اقامه شود و پس از ۲ سال ادعای ناشی از این بیمه نامه قابل قبول نخواهد بود. گذشت این زمان می‌تواند توسط یکی از طرفین قرارداد با اظهارنامه رسمی قطع شود، اما پس از قطع شدن، به مدت باقیمانده، زمان یکسال اضافه می‌شود.

فصل نحوه تعیین و پرداخت خسارت

ماده ۱۹ / تعیین مقدار خسارت:

در مقدار خسارت قابل پرداخت که از شرایط عمومی بیمه بدنه است در صورتیکه شرکت بیمه گر و بیمه گذار در مورد میزان خسارت توافق نداشته باشند طبق ماده ۲۲ با آنها رفتار خواهد شد.

منظور از خسارت کلی چیست؟

در شرایط عمومی بیمه بدنه منظور از خسارت کلی خودروی بیمه شده این است که حداقل ۶۰ روز پس از سرقت پیدا نشود و یا به دلیل رخ دادن حادثه به نحوی آسیب دیده باشد که مجموع هزینه‌های تعمیر و تعویض قطعات آن از ۷۵ درصد قیمت روز آن خودرو بیشتر شد.

تبصره‌هایی که در این اصل وجود دارند به ترتیب زیر هستند:

تبصره شماره ۱/

خسارت‌های کلی، ملاک پرداخت خسارت ارزش معاملاتی خودرویی بیمه شده در روز حادثه خواهد بود. در پرداخت خسارت کلی مواردی چون ارزش بازیافتی احتمالی و کسورات در صورتی که از کل مبلغ بیمه بیشتر نشود به مبلغ خسارت اضافه می‌شود .

تبصره شماره ۲/

مقدار ارزش بازیافتی خودروی بیمه شده توسط شرکت بیمه‌گر اعلام می‌شود و در صورتی که فرد بیمه گذار با آن موافقت داشته باشند شرکت بیمه پس از گرفتن مالکیت خودرو و انتقال سند، کل خسارت را با احتساب حق کسر فرانشیز و دیگر کسورات به بیمه گذار پرداخت خواهد کرد.

تبصره شماره۳/

در شرایط عمومی بیمه بدنه با پرداخت خسارت کلی، قراردادی که به عنوان بیمه بدنه بین شرکت بیمه‌گر و فرد بیمه‌گذار وجود دارد خاتمه یابد و اگر از مدت قرارداد بیشتر از یک سال باقی مانده باشد حق بیمه سال‌های بعد به بیمه‌گذار برگردانده خواهد شد.

تبصره شماره ۴/

موضوع این تبصره این است که قبل از پرداخت هرگونه خسارتی باید سند مالکیت خودرو بیمه شده به بیمه‌گر منتقل شود.

تبصره شماره ۵/

چنانچه بعد از گذشت یک سال از خسارت وسیله نقلیه و انتقال مالکیت آن به شرکت بیمه‌گر خودروی سرقت شده پیدا شود بیمه گر موظف است که خودرو مورد نظر را به فروش رسانده و سهم بیمه‌گذار را از مبلغ بازیافتی با توجه به مبلغی که برای خسارت پرداختی کسر می‌کند به او بپردازد.

منظور از خسارت جزئی در شرایط عمومی بیمه بدنه چیست؟

هر گونه خسارتی که جزو خسارت‌های کلی محسوب نشود جزو خسارت‌های جزئی تلقی می‌شود. هزینه تعمیر، دستمزد و قیمت روز لوازم تعویضی بعد از کسر استهلاک و فرانشیز است. همانطور که در مقاله استهلاک در بیمه بدنه چیست به آن اشاره کردیم میزان استهلاک برای قطعاتی که باید تعویض شوند از شروع سال پنجم تولید خودروی بیمه شده است که برای هر سال حداقل ۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد محاسبه می‌شود.

ماده ۲۰/ موعد و نحوه پرداخت خسارت

از جمله شرایط و ضوابطی که در این ماده وجود دارد این است که بیمه گر موظف است حداکثر تا ۱۵ روز پس از تکمیل مدارک خود در خصوص میزان پرداخت خسارت با اعلام رای هیئت داوری دادگاه و یا رای داور مرضی الطرفین خسارت را پرداخت کند.

توجه داشته باشید که در شرایط عمومی بیمه بدنه برای پرداخت خسارت، بیمه گر می‌تواند به جای پرداخت نقدی خسارتی که به خودروی بیمه شده وارد شده است را تعمیر کند و یا خودروی مشابه آن را به مالکیت فرد بیمه گذار درآورد.

در نهایت توصیه می‌کنیم اگر درباره شرایط عمومی بیمه بدنه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید از طریق قسمت تماس با ما در سایت بیمه مرکوری از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست