فرمول محاسبه بیمه بدنه

فرمول محاسبه بیمه بدنه

بیمه بدنه نوعی بیمه خودرو است که  هم به دلیل اجباری نبودن و هم قیمت بالای آن، بیشتر دارندگان خودرو از خرید این بیمه نامه امتناع  می‌کنند. شاید در نگاه اول خرید بیمه بدنه با آن قیمت بالایش مقرون به صرفه نباشد، اما نکته مهم این است که بدانیم فرمول محاسبه بیمه بدنه چگونه است و بسنجیم که نسبت به پوشش هایی که به ما ارائه می‌دهد آیا ارزش خرید دارد یا خیر. در این مطلب قصد داریم فرمول محاسبه بیمه بدنه را با هم بررسی کرده و به عواملی که در آن تاثیرگذار هستند بپردازیم. بنابراین تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

پوشش های بیمه بدنه

پوشش های اصلی

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو پوشش‌هایی است که در هر بیمه‌ای صادر می‌شود و شامل موارد زیر می‌شود:

 • پرداخت خسارات ناشی از تصادف خودرو با اجسام ثابت یا متحرک دیگر و بالعکس
 • سرقت کلی خودرو
 • آتش سوزی و انفجار خودرو
 • واژگونی و سقوط خودرو

پوشش های اضافی

پوشش‌های اضافه‌ای که بیمه‌ گزار می‌تواند در زمان خرید بیمه بدنه به منظور استفاده هرچه بهتر از بیمه‌نامه انتخاب کند نیز شامل موارد زیر است:

 • پوشش خسارات واردشده در اثر بلایای طبیعی ماند سیل یا زلزله یا…
 • پوشش خساراتی که در اثر حمل مواد اسیدی یا مواد منفجره به خودرو وارد می‌شود، در صورتی‌که خودرو برای این حمل این مواد استفاده شده و یا برای بیمه بدنه آن با شرکت بیمه توافق شده باشد.
 • خسارات ناشی از پاشیده شده رنگ، مواد اسیدی و شیمیایی
 • خسارت ناشی از سرقت جزیی خودرو که شامل لوازم و قطعات آن می‌شود.
 • خسارت ناشی از نوسانات قیمت خودرو در بازار. یعنی اگر در اثر حوادثی که تحت پوشش بیمه‌نامه باشد، قیمت خودرو افت پیدا کند، به وسیله این پوشش می‌توان کاهش ارزش آن را جبران نمود.
 • پوشش ترانزیت که به وسیله آن می‌توان خساراتی که در خارج از کشور به خودرو وارد می‌شود را نیز تحت پوشش بیمه بدنه قرارداد. زیرا بیمه بدنه در حالت عادی تنها در داخل کشور معتبر است.
 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب که هزینه رفت‌ و آمد بیمه‌‌گزار در زمانی که خودروی وی به خاطر خوادث تحت پوشش بیمه‌ نامه قابل استفاده نیست.
 • پوشش شکست شیشه که مفهوم آن معمولاً برای بیمه‌گزار چندان روشن نیست. این بیمه خسارات ناشی از شکسته شدن شیشه‌های خودرو در اثر عوامل جوی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

نکته/ در صورتی که بیمه‌ گزار برای مدتی و به خاطر حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه نتواند از خودروی خود استفاده کند، اگر در این مدت خسارتی متوجه خودرو شود، توسط این بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد.

عوامل موثر در فرمول محاسبه بیمه بدنه

در فرمول محاسبه بیمه بدنه 3 عامل مهم تاثیرگذار هستند که هر یک از آنها باعث می شوند نرخ بیمه بدنه افزایش و یا کاهش یابد.

1. مشخصات خودرو

یکی از عواملی که بر فرمول محاسبه بیمه بدنه تأثیر دارد مشخصات و نوع خودرو است. حال بیایید با هم بررسی کنیم که مشخصات خودرو چگونه بر فرمول محاسبه بیمه بدنه تاثیر می گذارند. مشخصات خودرو از طریق عوامل زیر در محاسبه بیمه بدنه تاثیر دارد:

نوع خودرو:

از آنجایی که خسارت وارد شده به یک خودروی گران قیمت بیشتر از یک خودروی با قیمت پایین تر است، به همین دلیل نوع خودرو در میزان حق بیمه پرداختی از سوی بیمه گذار تاثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر این طبیعی است که خودروهای گران قیمت وارداتی در فرمول محاسبه بیمه بدنه نرخ بیشتری نسبت به سایر خودروها داشته باشند.

مدل خودرو:

توجه داشته باشید که مدل‌های مختلف از یک نوع خودرو نیز در فرمول محاسبه بیمه بدنه تاثیر گذار هستند. برای مثال قیمت بیمه بدنه انواع مختلف خودروی پراید باهم یکسان نیست.

سال ساخت:

از آنجایی که در تخفیفاتی که از سوی شرکت های بیمه گر ارائه می شود، تخفیف خودروهای صفر کیلومتر وجود دارد، می‌توان نتیجه گرفت که در فرمول محاسبه بیمه بدنه سال ساخت خودرو نیز موثر است. به این معنی که قیمت بیمه بدنه خودروهای صفر کیلومتر بسیار کمتر از خودروهای کارکرده است و هرچقدر که خودرو قدیمی تر باشد، ضریب کهنگی آن بالاتر بوده و در نتیجه نرخ بیمه بدنه رشد بیشتری دارد.

قیمت روز خودرو:

زمانی که دارندگان خودرو برای خرید بیمه بدنه به شرکت های بیمه گر مراجعه می کنند، بیمه گذار بایستی قیمت روز خودروی خود را اعلام کند تا در بیمه نامه درج شود. بنابراین قیمت روز خودرو نیز در فرمول محاسبه بیمه بدنه تاثیر دارد. به یاد داشته باشید که اگر در هنگام اعلام قیمت روز خودرو، بیمه گذار قیمت خودرو را کمتر از ارزش روز اعلام کند، در زمان رخ دادن حادثه، شرکت بیمه خسارت وارد شده را تنها بر اساس ارزش اعلام شده پرداخت می‌کند. و در مقابل اگر قیمت روز خودرو بیشتر از ارزش روز وارد شود شرکت بیمه در هنگام حادثه تنها به مبلغ ارزش روز خودرو خسارت را پرداخت می‌کند.

نکته/‌ قیمت روز خودرو قیمتی است که خودرو در تاریخ صدور بیمه نامه در بازار خرید و فروش می‌شود.

2. پوشش های بیمه بدنه

پوشش های اصلی و اضافی بیمه بدنه که به آنها اشاره کردیم به طور مستقیم بر روی فرمول محاسبه بیمه بدنه تاثیر می گذارند. بدین صورت که هر چه تعداد پوشش ها و سطح تعهدات آنها بیشتر شود نرخ بیمه بدنه نیز افزایش پیدا می‌کند.

3. تخفیفات بیمه بدنه

تخفیفات بیمه بدنه شرکت‌های بیمه گر که در برخی از جشنواره‌ها و یا برخی از فصول برای مشتریان در نظر گرفته می‌شود نیز برروی فرمول محاسبه بیمه بدنه تاثیر گذار است. به طور کلی تخفیف‌های بیمه بدنه به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود.

 • تخفیفات اصلی

1. تخفیف عدم خسارت: این تخفیف به ازای تعداد سال‌هایی که فرد بیمه گذار از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشد به او تعلق می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت در بیشتر شرکت‌ها ۴ ساله بوده و برخی از شرکت های خصوصی نیز این تخفیف را پنج ساله اعمال می‌کنند.

2. تخفیف خودروی صفر کیلومتر: یکی دیگر از تخفیفاتی که برروی فرمول محاسبه بیمه بدنه تاثیر گذار است تخفیف خودروی صفر کیلومتر است. تخفیف خودروی صفر کیلومتر به خودرویی تعلق می‌گیرد که از زمان ساخت آن تنها سه سال گذشته باشد. به عبارت دیگر اگر خودروی شما 4 سال از زمان ساختش گذشته باشد، اما کارکرد آن صفر باشد تخفیف خودروی صفر کیلومتر به آن تعلق نخواهد گرفت. به یاد داشته باشید که تخفیف خودروی صفر کیلومتر در شرکتها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد متغیر است.

3. تخفیف نقدی: این تخفیف در واقع مربوط به افرادی است که حق بیمه خود را به صورت نقدی پرداخت می کنند. این تخفیف در تمامی شرکت ها به میزان ۱۰ درصد است.

 • تخفیفات فرعی

تخفیف های فرعی بیمه بدنه نیز بر روی فرمول محاسبه بیمه بدنه موثر بوده و در شرکت های مختلف مقدار آن متفاوت است. این تخفیف ها شامل موارد زیر می‌شوند:

1. تخفیف ارزش خودرو

2. تخفیف خودروهای وارداتی

3. تخفیف در برخی از مشاغل

4. تخفیف‌های گروهی

 • عدم پوشش برخی خسارت ها از سوی شرکت بیمه

علاوه بر خسارت هایی که در پوشش های اصلی و اضافی بیمه بدنه قرار گرفتند خسارت هایی نیز هستند که شرکت‌های بیمه آنها را پوشش نمی‌دهند و در فرمول محاسبه بیمه بدنه موثر هستند. به عبارت دیگر اگر خودروی شما دچار خسارتی شود که یکی از ریسک های زیر عامل آن باشد شرکت بیمه هیچ تعهدی در قبال پرداخت آن خسارت‌ها ندارد. این خسارت ها عبارتند از:

 • جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب
 • خسارت‌های مستقیم یا غیر‌مستقیم به دلیل انفجارهای هسته‌ای
 • خسارت‌های عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو
 • تعقیب و گریز از پلیس (مگر آنکه گریز از پلیس توسط فرد دیگری به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو انجام شود)
 • رانندگی بدون گواهینامه / گواهینامه باطل شده / گواهینامه غیر مرتبط با وسیله نقلیه (مثلاً رانندگی خودرو با گواهینامه موتور)
 • مستی و استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان گردان یا مخدرها
 • بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر (به جز خودروهایی که مجاز به بکسل کردن باشند)
 • حمل بار بیشتر از حد مجاز

مراحل پرداخت خسارت در بیمه بدنه خودرو

در زمان رخ دادن حادثه بیمه گذار موظف است که تا حداکثر 5 روز کاری خسارت را به شرکت بیمه گر اطلاعات دهد. فرمول محاسبه بیمه بدنه بر اساس این که خسارت اتفاق افتاده خسارت کلی بوده یا خسارت جزئی متفاوت است.

 • فرمول محاسبه بیمه بدنه در خسارت های کلی

همانطور که گفته شد در همه خسارت‌های کلی ملاک محاسبه بیمه بدنه و پرداخت خسارت ارزش روز خودرو بیمه شده است که در بیمه نامه درج گردیده. در خسارت های کلی موضوع بیمه زمانی از بین رفته در نظر گرفته می شود که حداقل ۶۰ روز پس از به سرقت رفتن، خودرو پیدا نشود. یا هزینه تعمیر و تعویض قطعات خسارت دیده در خودرو به همراه هزینه نجات افراد صدمه دیده از ۷۵ درصد قیمت روز خودرو بیشتر شده باشد. در خسارت هایی که به صورت کلی اتفاق می افتد برای پرداخت خسارت بایستی سند مالکیت خودروی بیمه شده به شرکت بیمه‌گر داده شود.

فرمول محاسبه بیمه بدنه

 نکته/ یکی از شرایطی که ممکن است در پرداخت خسارت سرقت کلی اتفاق بیفتد، این است که ممکن است خودروی به سرقت رفته پس از دریافت خسارت و انتقال مالکیت آن به شرکت بیمه گر، پیدا شود. در این صورت شرکت بیمه می تواند وسیله نقلیه را به فروش بگذارد و سهم مالک قبلی خودرو یا همان فرد بیمه‌گذار را از مبلغ بازیافتی با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسب کرده است به او بپردازد.

 • فرمول محاسبه بیمه بدنه در خسارت‌های جزئی

فرمول محاسبه بیمه بدنه در خسارت های جزئی که پیشتر راجع به آن صحبت کردیم، در واقع هزینه تعمیر دستمزد و قیمت روز لوازم تعویضی بعد از کسر استهلاک و فرانشیز و همچنین اضافه کردن هزینه نجات و حمل تا سقف مشخص شده در بیمه نامه است.

مهلت پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه چقدر است؟

شرکت بیمه گر موظف است پس از اعلام خسارت از طرف بیمه گذار حداکثر تا ۱۵ روز کاری بعد از تکمیل کردن مدارک و توافق طرفین در میزان خسارت یا اعلام رای داور و هیئت داوری یا دادگاه خسارت را پرداخت کند. توجه داشته باشید که مدت زمان پرداخت خسارت در بیمه بدنه برای خسارت های سرقت ۶۰ روز از تاریخ اعلام است.

خرید آنلاین بیمه بدنه مرکوری

بهترین راه برای دریافت استعلام و مقایسه قیمت در خرید آنلاین بیمه بدنه از طریق اپلیکیشن مرکوری است. این اپلیکیشن به شما این امکان را می‌دهد که با وارد کردن اطلاعاتی ساده به راحتی به پوشش های بیمه دسترسی پیدا کرده و هر کدام را با توجه به نیازتان انتخاب کرده و قیمت بیمه بدنه را در لحظه مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست