مروری بر قوانین جدید بیمه شخص ثالث 1400

مروری بر قوانین جدید بیمه شخص ثالث 1400

با توجه به اینکه هر ساله از سوی بیمه مرکزی مبلغ دیه‌ای که نرخ بیمه نامه را مشخص می‌کند به شرکت‌های بیمه اعلام میگردد، ممکن است که همراه با آن قوانین جدیدی نیز به بیمه اضافه شود. برای مثال در سال ۱۴۰۰، چند قانون جدید به بیمه شخص ثالث اضافه شده است که تغییرات به وجود آمده در آن در راستای راننده محور شدن این بیمه نامه است. به همین منظور قصد داریم در این مقاله از مجله بیمه مرکوری به قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ بپردازیم. برای اطلاع از این قوانین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

قانون انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

یکی از تغییرات قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ نحوه انتقال دادن تخفیفات این بیمه نامه است. قبل از این قانون افراد در هنگام خرید خودروی می‌توانستند تخفیفاتی که فروشنده در طول مدت استفاده از خودرو جمع کرده بود را به خودشان انتقال دهند. اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ با توجه به اینکه هدف بیمه نامه راننده محور شدن بیمه نامه است اگر خودرویی را خریداری کنید که چند سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد، آن تخفیفات به شما منتقل نمی‌شود. و فروشنده می‌تواند تخفیفات عدم خسارت سال‌هایی که مالک خودرو بوده است را به خودروی جدیدش انتقال دهد اما اگر فروشنده قصد خرید خودروی جدیدی را داشته باشد می‌تواند سال‌های تخفیف عدم خسارت خودش را به افراد درجه یک که شامل والدین، همسر و فرزندان می‌شود انتقال دهد.

سختگیری‌های شرکت بیمه در قانون جدید نیز مشهود بوده که یکی از آنها انتقال تخفیف فقط در صورت یکسان بودن کاربری خودروها است. پس انتقال تخفیف بین دو خودرو طبق این قانون باید با کاربری یکسان باشد. اگر هر دو خودرو به نام یک نفر باشدT این انتقال راحت‌تر صورت می‌گیرد و بیمه گذار می‌تواند با ارائه دادن مدارکی چون سند خودرو و بیمه نامه آن، انتقال تخفیف را انجام دهد.

قانون ثبت گواهینامه

در قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ افراد بیمه گذار بایستی در هنگام تمدید بیمه نامه خود اطلاعات گواهینامه افرادی را که از خودرو استفاده می‌کنند به شرکت‌های بیمه ارائه دهد. همانطور که در قسمت بالا توضیح دادیم هدف از این قوانین حرکت به سوی راننده محور شدن بیمه شخص ثالث است. طبق این قانون ثبت اطلاعات گواهینامه برای این است که تخفیفات از خودرو به شخص انتقال داده شده و افرادی که از خودرو استفاده می‌کنند نیز بتوانند از تخفیفات عدم خسارت استفاده کنند. از طرفی دیگر این قانون و طرح جدید رانندگان را تشویق به رانندگی کم خطر کرده تا بتوانند از این تخفیفات بهره‌مند شوند. اما به طور کلی اگر خسارت اتفاق بیافتد و مشخصات راننده مقصر در داخل بیمه نامه ذکر نشده باشد نیز خودرو شامل دریافت پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه‌گر می‌شود.

قوانین مربوط به ثبت گواهینامه در بیمه شخص ثالث

قانون راننده‌های حادثه ساز

در قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ ماده‌ای به نام ماده ۱۴ قانون بیمه شخص ثالث وجود دارد. در حوادثی که مشخص شود طبق گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی منجر به جرح یا فوت راننده شده و علت آن وقوع تصادفی است که جزو تخلفات رانندگی حادثه‌ساز شمرده می‌شود، شرکت بیمه گر موظف است در چنین شرایطی خسارت فرد زیان دیده را بدون هیچ قید و شرطی پرداخت کند. درصد خسارت بدنی و مالی پرداخت شده از سوی شرکت بیمه در اولین، دومین و سومین حادثه ناشی از تخلف حادثه ساز  به ترتیب معادل ۲.۵، ۵ و ۱۰ درصد است. تخلفات حادثه ساز رانندگی نیز عبارتند از:

  • هر نوع حرکت نمایشی مثل دور زدن به صورت درجا، حرکت روی یک چرخ و یا انجام حرکات آکروباتیک در سطح خیابان
  • دور زدن خودرو در محل‌هایی که عبور و مرور ممنوع است
  • اگر وسایل نقلیه از پیاده رو عبور کنند
  • اگر در هنگام رانندگی در شب، سیستم روشنایی خودرو یا دیگر وسایل نقلیه سوخته و دچار نقص شده باشند.
  • سبقت از خودروهای دیگر در محل و زمان غیر مجاز
  • حرکت به صورت مارپیچ در راه‌ها و خیابان‌ها
  • مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی در هنگام رانندگی
  • گردش در محل‌هایی که عبور به سمت چپ یا راست ممنوع است. عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
  • عبور از محل‌هایی که دارای تابلوی ورود ممنوع است.
  • رعایت نکردن شرایطی مانند استفاده از عینک و … که در گواهینامه ثبت شده است.

قانون خودروی متعارف

این قانون از سال ۹۵ برای جبران هزینه‌های خسارات سنگینی که به خودروهای لوکس وارد می‌شود ارائه شده و جزو قانون جدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ نیز است. طبق قانون خودروی متعارف خودروها باید براساس ارزشی که دارند در دو دسته خودروهای متعارف و غیرمتعارف قرار بگیرند. بدین معنا که همه خودروهایی که ارزش روز آنها بیشتر از نصف دیه ماه حرام سال ۱۴۰۰ باشد به عنوان خودروی متعارف شناخته می‌شود. در نتیجه با استفاده از قانون خودروی نامتعارف اگر در حوادث رانندگی اتفاقی برای این خودروها بیافتد میزان خسارتی که از سوی شرکت بیمه به خودرو تعلق می‌گیرد طبق ارزش روز خودرو محاسبه شده و از سوی شرکت بیمه شخص مقصر قابل پرداخت است. اما اگر خسارت وارد شده بیشتر از میزان ارزش روز خودرو باشد شرکت بیمه به اندازه ارزش روز خودرو خسارت را جبران کرده و باقی هزینه‌ها برعهده فرد بیمه گذار است.

از دیگر تغییرات قانون بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ یکسان شدن دیه زن و مرد در پرداخت خسارت‌ها است. به عبارت دیگر در هنگام حوادث، در صورت فوت یا صدمه، فرقی ندارد که فرد خسارت دیده مرد و یا زن باشد. پس طبق این قانون پرداخت بیمه شخص ثالث فارغ از جنسیت پرداخت می‌شود.

دیگر قوانین جدید بیمه شخص ثالث

1. یکی دیگر از قوانین جدید بیمه شخص ثالث مربوط به کشیدن کروکی در حوادث رانندگی است. بر طبق این قانون خسارت‌های مالی که کمتر و یا برابر با ۱۶ میلیون تومان باشد برای خسارت نیازی به کروکی ندارند.

2. اگر فردی تصمیم تعویض پلاک در مدت زمان بیمه نامه داشته باشد تخفیفاتی که به بیمه نامه ثالث قبلی او تعلق می‌گیرد به پلاک جدید قابل انتقال نیست؛ مگر اینکه بیمه گذار هر دو خودرو یک نفر باشد.

3. طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث 1400 اگر خودروی فعلی خود را فروختید و قصد خرید خودروی جدیدی را دارید و کار نکرده و صفر است می‌توانید تخفیفات عدم خسارت خودروی قبلی خود را که طی چند سال کسب کرده‌اید به خودرویی جدیدتان منتقل کنید. افرادی که دارای خودروهای اسقاطی هستند نیز می‌توانند بدون مشکل تخفیفات خودروی اسقاطی خود را به خودروی جدیدشان منتقل کنند.

4. طبق قانون جدید اگر در طول مدت بیمه نامه ثالث دچار خسارت جانی و مالی شوید درصد تخفیفات عدم خسارت صفر نمی‌شود، بلکه به صورت پلکانی از آن کاسته می‌شود. بنا بر این طرح خسارت مالی یکبار ۲۰%، دوبار ۳۰%، ۳ بار و بیشتر ۴۰% و خسارت‎‌های جانی یکبار ۳۰%، دوباره۷۰% و سه‌ بار و بیشتر ۱۰۰ درصد است. بدین معنی که اگر شما در طول مدت بیمه نامه ثالث خود سه بار دچار خسارت جانی شوید تمامی تخفیف‌هایتان از بین می‌رود. این قانون تاپیری روی قیمت بیمه ندارد، اما شما می‌توانید در مقاله قیمت جدید بیمه شخص ثالث با عواملی که بر آن تاثیر دارند آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست