قوانین جدید بیمه شخص ثالث

قوانین جدید بیمه شخص ثالث

‌بیمه مرکزی با ورود به سال جدید قوانین و مقررات جدیدی را برای بیمه شخص ثالث وضع کرده و به شرکت‌های بیمه آن را ارائه می‌دهد که بیمه گر موظف است طبق این قوانین بیمه شخص ثالث را به مشتریان ارائه دهد. در این مقاله از مجله بیمه مرکوری می‌‌خواهیم قانون جدید بیمه شخص ثالث برای خودروها را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

قوانین جدید بیمه شخص ثالث در سال 1400

انتقال بیمه شخص ثالث

اولین قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ مربوط به انتقال تخفیف بیمه است. طبق این قانون دیگر مانند گذشته امکان انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. این بدین معنی است که دیگر مانند گذشته داشتن اعتبارهای زیاد از طریق تخفیف عدم خسارت برای مالکان جدید امتیاز محسوب نمی‌شود، چراکه دیگر نمی‌توان تخفیف را در زمان فروش خودرو به مالک جدید انتقال داد. در صورتی که در گذشته در هنگام خرید و فروش خودرو داشتن تخفیف عدم خسارت امتیازی برای صاحب جدید خودرو محسوب می‌شد، که می‌توانست توسط آن بیمه شخص ثالث را با قیمت کمتری خریداری کند.

این کار به منظور راننده محور شدن بیمه شخص ثالث انجام گرفته است. راننده محور شدن بیمه شخص ثالث به این معنی است که اگر شما خودروی خود را به فروش برسانید و دارای سال‌های تخفیف عدم خسارت باشید، این تخفیفات به مالک جدید انتقال پیدا نمی‌کند، بلکه می‌توانید این تخفیفات را برای خودتان حفظ کنید. برای مثال می‌توانید آن را به خودروی جدید خود منتقل کنید و یا آن را به افراد درجه یک خانواده خود مانند همسر فرزندان و والدین انتقال دهید.

یکی از شروطی که در قانون جدید بیمه شخص ثالث در رابطه با انتقال تخفیف عدم خسارت وضع شده است این است که حتماً برای انتقال تخفیف به خودروی جدید و یا خانواده خود باید کاربری هر دو خودرو یکسان باشد. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید تخفیف عدم خسارت خودروی سواری خود را به خودروی با کاربری تاکسی منتقل کنید.

ثبت گواهینامه

در قانون جدید بیمه شخص ثالث لازم است که شما در زمان خرید بیمه شخص ثالث حتماً گواهینامه خود و تمام افرادی را که از خودرو استفاده می‌کنند را در بیمه نامه ثبت کنید. این قانون نیز در راستای این است که تخفیف عدم خسارت شامل همه افرادی که گواهینامه آنها در بیمه نامه ثبت شده است، شود. البته توجه داشته باشید که این قانون مانعی برای پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه به افرادی که گواهینامه‌شان در بیمه نامه ثبت نشده است نمی‌شود و شرکت بیمه در صورت بروز حادثه، خسارت وارده را جبران می‌کند.

نکته/ اگر بیمه شخص ثالث خود را قبل از تصویب قانون جدید خریداری کرده باشید نیاز نیست که برای ثبت گواهینامه افرادی که از خودرو استفاده می‌کنند اقدام کنید. بلکه می‌توانید زمانی که برای تمدید بیمه شخص ثالث خودرو به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید ثبت گواهینامه‌ها را نیز انجام دهید.

خودروهای نامتعارف

در سال ۱۳۹۵ قانونی از سوی بیمه مرکزی به نام قانون خودروهای نامتعارف شرکت‌های بیمه ارائه و تصویب شد که در سال ۱۴۰۰ تغییراتی در آن انجام گرفت. طبق این قانون، خودروی نامتعارف خودرویی است که ارزش آن از نصف دیه ماه حرام بیشتر باشد. با توجه به این قانون در سال ۱۴۰۰ که مقدار دیه در ماه حرام ۶۴۰ میلیون تومان است خودروهایی که ارزش آنها بیشتر از ۱۲۰ میلیون تومان باشد جزو خودروهای نامتعارف محسوب می‌شوند.

برای مثال اگر شما با یک خودروی نامتعارف تصادف کنید و مقصر حادثه شما باشید، و ارزش آن خودرو بیشتر از از نصف دیه ماه حرام باشد، جبران خسارت وارده تا سقف معینی بر عهده شرکت بیمه‌گر بوده و مابقی خسارت را بایستی شما پرداخت کنید. پرداخت باقی خسارت‌های مانده نیز بر عهده راننده مقصر نبوده و اگر فردی که زیان دیده است بیمه بدنه داشته باشد، می‌تواند خسارت وارده را از آن ییمه دریافت کند.

تهیه الحاقیه

یکی دیگر از قوانین جدید بیمه شخص ثالث مربوط به دریافت الحاقیه است که از سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید. بر اساس این قانون دیگر نیاز نیست که بیمه گذار با بالا رفتن نرخ دیه برای بیمه شخص ثالث خود الحاقیه تهیه کند. با به تصویب رسیدن این قانون، هر ساله در صورت افزایش مبلغ دیه سقف تعهدات بیمه شخص ثالث نیز به صورت خودکار افزایش می‌یابد.

حبس تعزیری در انتظار متقلبان

طبق اعلامیه بیمه مرکزی و قانون جدیدی که در سال ۱۴۰۰ برای بیمه شخص ثالث به تصویب رسید کسانی که از طریق تقلب و فریب سعی در دریافت بیمه داشته باشند، علاوه بر اینکه باید دو برابر مبلغ خسارت را پرداخت کنند به حبس تعزیری نیز محکوم می‌شوند.

دریافت جریمه از شرکت‌های بیمه

طبق قوانین جدید در صورتی که مدارک بیمه گذار برای دریافت خسارت کامل باشد و دادگاه رای را مبتنی بر پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه اعلام کرده باشد، ولی شرکت بیمه‌گر در پرداخت خسارت تاخیر داشته باشد، بایستی روزی معادل 0.005 مبلغ خسارت را جریمه پرداخت کند.

نکته/ طبق قانون جدید خسارات جانی لااقل ظرف مدت دو هفته باید از سوی شرکت بیمه پرداخت شود. همچنین رضایت گرفتن شرکت‌های بیمه از افراد بیمه‌گذار برای پرداخت خسارت کمتر ممنوع اعلام شده و شرکت بیمه باید تمامی خسارت را به صورت کامل و یکجا پرداخت کند.

برابری دیه بانوان و آقایان

مطابق قانون مبلغ دیه خانم ها و آقایان هم چنان برابر بوده و تغییری در آن ایجاد نشده است. به عبارت دیگر فرقی ندارد که در حادثه رخ داده فردی که آسیب دیده است مذکر باشد و یا مونث.

پرداخت خسارت جانی راننده مقصر

در گذشته اگر در حادثه به راننده مقصر خسارت جانی وارد می‌شد شخص و یا شرکت بیمه وظیفه مبنی بر پرداخت خسارت به او را نداشتند. در حالی که در قانون جدید خسارت وارده از طریق بیمه شخص ثالث مقصر قابل پرداخت است و بر اساس دیه ماه‌های غیر حرام پرداخت می‌شود.

قانون جدید بیمه شخص ثالث درباره فرانشیز و رانندگان متخلف

در قانون جدید بیمه شخص ثالث، در صورتی که فرد مقصر به دلیل تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی باعث ایجاد حادثه شده باشد باید مبلغی را به عنوان حق فرانشیز به زیان دیده پرداخت کند.

هزینه خسارت مالی و جانی که باید از سوی فرد مقصر پرداخت شود عبارتند از:

  • در اولین حادثه مبلغ 2.5 درصد
  • در دومین حادثه مبلغ ۵ درصد
  • در سومین حادثه و پس از آن مبلغ ۱۰ درصد

دریافت خسارت از ارگان‌های مقصر

طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث در صورتی که خسارت وارد شده به بیمه گذار به دلیل مشکلات راه یا علائم راهنمایی و رانندگی و … باشد شرکت بیمه می‌تواند پس از آنکه مبلغ خسارت را به بیمه گذار پرداخت کرد به ارگان‌های مربوطه مراجعه کرده و نسبت به دریافت مبلغ خسارت از آنها اقدام کند.

نکته/ توجه داشته باشید که میزان مبلغی که شرکت‌های بیمه می‌توانند از ارگان‌های مقصر دریافت کنند را دادگاه مشخص می‌کند.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از طریقه اپلیکیشن مرکوری

اطلاع داشتن از قوانین جدید و جزئیات بیمه شخص ثالث حق تمامی بیمه‌گذارانی است که از شرکت های بیمه و نمایندگان آنها بیمه نامه تهیه می‌کنند. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت این اطلاعات از طریق قسمت تماس با ما از کارشناسان ما در این‌باره مشاوره بگیرید. همچنین می‌توانید برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث بدون مراجعه حضوری به شرکت بیمه از طریق اپلیکیشن مرکوری اقدام به خرید این بیمه نامه کنید و در سریعترین زمان ممکن صاحب بیمه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست