قوانین-بیمه-بدنه

آشنایی با قوانین بیمه بدنه

همه دارندگان خودرو می‌دانند که داشتن بیمه بدنه برای جبران خسارت‌های زیانبار ناشی از حوادث، به سود آنها بوده و معمولاً برای خرید این بیمه نامه تعلل نمی‌کنند. در کشور ما نیز این بیمه‌نامه اکنون بیمه‌ای پرطرفدار و ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله از بیمه مرکوری قصد داریم تا قوانین بیمه بدنه را بررسی کنیم و بیشتر با آن آشنا شویم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

قوانین بیمه بدنه چیست؟

از جمله قانون‌های بیمه بدنه پوشش‌هایی است که خسارت‌های ناشی از حوادث را برای خودرو جبران می‌کند. اما طبق این قانون تنها برخی از حوادث شامل پرداخت خسارت بوده و برخی از آنها تحت این پوشش‌ها قرار نمی‌گیرند. به عبارت دیگر اگر راننده دچار حادثه‌ای شود که تحت پوشش بیمه بدنه نیست، شرکت بیمه مبلغی را برای جبران خسارت پرداخت نمی‌کند. در ادامه با خسارت‌هایی که بیمه بدنه آن ها را پوشش می‌دهد، و دیگر مواردی که شامل پوشش بیمه بدنه نمی‌شوند آشنا می‌شویم.

بیمه بدنه چه نوع خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟

به طور کلی به خسارت‌هایی که توسط این بیمه پرداخت می‌شوند پوشش بیمه بدنه گفته می‌شود و در دو نوع اصلی و اضافی از سوی شرکت بیمه ارائه می‌شوند.

پوشش‌های اصلی چیست؟

این نوع پوشش‌ها در تمامی شرکت‌های بیمه‌گر یکسان بوده و با قیمت پایه بیمه بدنه قابل خریداری هستند:

آتش سوزی

بیمه گذار در صورت داشتن این نوع پوشش از خسارت‌های قابل جبران بیمه بدنه می‌توانند خودروی خود را در برابر عواملی چون آتش سوزی، رعد و برق و انفجار بیمه کند.

سرقت کلی خودرو

منظور از سرقت کلی خودرو، سرقت کامل آن به همراه قطعات و لوازم آن است. در این نوع پوشش بایستی حداقل یک ماه از زمان سرقت گذاشته باشد تا بیمه‌گر بتواند در صورت پیدا نشدن خودرو خسارت را به بیمه‌گذار پرداخت کند.

خسارت ناشی از انتقال و نجات خودرو

اگر خودرو در شرایط خطرناکی قرار داشته باشد و در جریان انتقال از آن شرایط، خسارتی به خودرو وارد شود، شرکت بیمه این خسارت را تا سقف معین پرداخت می‌کند.

خسارت باطری و لاستیک

خسارت ناشی از صدمه دیدن باتری و یا لاستیک خودرو در اثر حوادث و یا موارد دیگر  توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.

پوشش حوادث

پوشش حوادث به پوششی گفته می‌شود که هرگونه تصادف ناشی از برخورد دو خودرو با یکدیگر و یا هر جسم متحرک دیگری را جبران کند.

پوشش‌های اضافی چیست؟

پوشش‌های اضافی که در اصطلاح به آن پوشش‌های فرعی نیز گفته می‌شود با پرداخت حق بیمه اضافی به قرارداد بیمه بدنه اضافه می‌شود. بیمه گذار از  این بیمه می‌تواند تنها برای جبران خسارت در شرایط خاصی استفاده کند. این شرایط خاص عبارتند از:

بلایای طبیعی:

این پوشش خودرو را در برابر حوادثی از قبیل سیل، زلزله، آتشفشان و .. بیمه می‌کند.

سرقت اجزای خودرو :

اگر قطعات فابریک و لوازم اضافه خودرو در جریانی غیر از سرقت کلی خودرو به سرقت بروند، شرکت‌های بیمه این پوشش را تا سقف متفاوتی ارائه می دهند.

پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی:

اگر خودروی بیمه گذار در اثر حادثه‌ای رنگ و یا مواد شیمیایی بر روی آن پاشیده شود، می‌تواند از طریق این پوشش خسارت آن را جبران کند.

ایاب و ذهاب:

اگر به دلیل هر یک از حوادث تحت پوشش بیمه و تعمیرات آن بیمه گذار نتواند از خودروی خود استفاده کند،. طبق قوانین بیمه بدنه شرکت بیمه بایستی از طریق این پوشش مبلغی را به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به مدت محدود به بیمه گذار پرداخت کند.

نوسانات بازار:

در شرایطی که قیمت خودرو، لوازم و قطعات و به تبع تعمیرات آن روز به روز افزایش پیدا می کند داشتن این پوشش به بیمه گذار کمک می‌کند تا در جبران خسارت‌های ناشی از حوادث بتوانند از طریق آن مبلغ کمتری را پرداخت کند. اگر در مدت بیمه نامه، قیمت خودروی بیمه گذار در بازار از قیمتی که در بیمه نامه ذکر شده است افزایش یابد، در هنگام پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه مبلغ کمتری از مبلغ روز خسارت دریافت می‌کند. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق می‌تواند از پوشش نوسانات بازار استفاده کرد.

کشیده شدن میخ بر روی بدنه:

بیمه گذار با داشتن این پوشش می‌تواند خسارت‌های ناشی از کشیده شدن اشیای تیز مانند میخ و …  بر روی بدنه خودرو جبران کند.

حمل مواد خطرناک:

خودروهایی که وظیفه حمل و نقل  مواد خطرناکی مانند مواد منفجره را بر عهده دارند، می‌توانند خودروی خود را در برابر حوادث ناشی از این مواد منفجره بیمه کنند.

حذف استهلاک:

این پوشش افت قیمت خودرو در اثر گذشت زمان یا تصادفات را پوشش می‌دهد.

مسابقات آزمایش سرعت:

خودروهایی که برای امر مسابقه و یا تست سرعت استفاده می‌شوند، می‌توانند از این نوع پوشش برای جبران خسارت‌های احتمالی استفاده کنند.

ترانزیت:

همانطور که می‌دانید در حالت عادی بیمه بدنه فقط خسارت‌های ناشی از حوادثی را که در داخل مرز ایران رخ می‌دهند پوشش می‌دهد. اما با داشتن پوشش ترانزیت، پوشش‌های بیمه بدنه در خارج از مرز ایران نیز تحت پوشش شرکت بیمه قرار می‌گیرد.

حذف فرانشیز:

با خرید این پوشش، فرانشیز پرداختی در هر یک از خسارت‌ها به شرکت بیمه گر واگذار می‌شود.

توقف خودرو:

این پوشش برای خودروهای بارکش و اتوکار مناسب بوده و می‌توانند خسارت مالی ناشی از عدم استفاده از وسیله نقلیه را به دلیل وقوع حوادث و تعمیرات از شرکت بیمه دریافت کنند.

خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمی‌گیرند

طبق قوانینی که در بیمه بدنه وجود دارد، برخی از خسارت‌ها از سوی بیمه مرکزی غیر قابل ارائه هستند. به این معنی که هیچکدام از شرکت‌های بیمه نمی‌توانند هیچ یک از این خسارت‌ها را پوشش دهند. برای مثال خسارت ناشی از بکسل کردن خودروی دیگر و یا خسارت‌های ناشی از تصادف خودرو بر اثر مصرف الکل مواد مخدر و روان‌گردان غیر قابل جبران هستند. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با دیگر مواردی که بیمه بدنه آنها را پوشش نمی‌دهد مقاله های دیگر ما را مطالعه کنید.

خرید بیمه بدنه مرکوری

با توجه به نکات و اهمیتی که در خرید بیمه بدنه وجود دارد می توان گفت که بهترین کار برای پیشگیری از زیان‌ده بودن خسارت‌های ناشی از حوادث، این است که برای خودروی خود بیمه بدنه تهیه کنیم. با داشتن بیمه بدنه مناسب و بیشتر این پوشش‌ها، هزینه های ناشی از تصادفات نیز کاهش زیادی خواهد داشت. خوب است که بدانید شما در قبال پرداخت مبلغ کم حق بیمه، می‌توانید جلوی ضرر های مالی بزرگ را بگیرید. برای خرید این بیمه در سریعترین زمان ممکن به اپلیکیشن بیمه مرکوری مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات لازم بهترین بیمه بدنه را برای خودروی خود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست