عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید

خودروی پراید یکی از خودروهای متعارف در کشور ایران است که به دلیل پایین بودن مصرف سوخت و قیمت آن نسبت به خودروهای دیگر تقاضا برای خرید آن زیاد است. با توجه به تقاضای بالای آن، درصد بالایی از سهم بیمه شخص ثالث مربوط به این خودرو است. به همین منظور در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم به موضوع قیمت بیمه شخص ثالث پراید بپردازیم. ادامه مطلب را دنبال کنید.

بیمه مناسب برای خودروی پراید

بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث دو نوع بیمه ‌ای هستند که برای هر مدل خودرو می‌توان تهیه کرد. بیشترین آمار کشته‌شدگان در حوادث رانندگی در جاده‌ ها مربوط به خودروی پراید است. با آنکه قیمت بیمه شخص ثالث پراید شاید بالا باشد اما خرید بیمه شخص ثالث با سطح پوشش و تعهدات بالا به رانندگان این خودرو کمک می‌کند خسارت‌های مالی اشخاص ثالث را تا مبلغ بیشتری تحت پوشش بیمه قرار دهند که این مورد به رانندگان خودروی پراید در تصادف با خودروهای لوکس کمک می کند.

با توجه به ایمنی پایین خودروی پراید و سرقت آسان آن خرید بیمه بدنه نیز اقدام مهمی است که دارندگان این خودرو می‌توانند انجام دهند تا با پرداخت حق بیمه اندک، از ضررهای میلیونی جلوگیری کنند.

بیمه شخص ثالث پراید

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای همه وسایل نقلیه است و برای جبران خسارت‌های جانی و مالی اشخاص ثالث و همچنین خسارات جانی راننده مقصر به وجود آمده است. بخاطر داشته باشید که اگر وسیله نقلیه‌ای تحت پوشش بیمه شخص ثالث نباشد به ازای هر روز نداشتن این بیمه، جریمه می‌شود.

قیمت بیمه شخص ثالث پراید

قیمت بیمه شخص ثالث پراید به عواملی مانند نوع خودرو، تعداد سیلندر، کاربری خودرو، تخفیف عدم خسارت، سقف تعهدات بیمه‌نامه و جریمه دیرکرد بستگی دارد.

موتور خودروی پراید 4 سیلندر دارد و حق بیمه پایه آن در سال 98 مبلغ 1.330.600 تومان درنظر گرفته شده است اما حق بیمه نهایی این خودرو با توجه به سایر عوامل تعیین می‌شود. منظور از کاربری خودرو نوع استفاده از خودرو است. برای قیمت بیمه شخص ثالث پرایدی که برای خودروهایی که در آموزش رانندگی و یا برای مسافرکشی استفاده می‌شوند، افزایش می‌یابد. یا به عنوان مثال، قیمت بیمه ثالث پرایدی که کاربری تاکسی دارد از قیمت بیمه ثالث پرایدی که کاربری شخصی دارد بیشتر است.

بیمه ثالث پراید با توجه به سابقه تعداد سال‌های عدم خسارت خودروی بیمه شده و در صورت داشتن خسارات با توجه به نوع خسارت (جانی و مالی) که داشته و همچنین با توجه به پوشش‌های مالی که مورد درخواست بیمه گذار است محاسبه می‌شود. بسیار واضح است که پرایدی که سابقه سال های عدم خسارت بالایی داشته باشد حق بیمه کمتری را خواهد داشت که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید

1.حق بیمه پایه ابلاغ شده از سوی بیمه مرکزی

بیمه مرکزی هر ساله حداقل و حداکثر مبلغ حق بیمه‌ شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند که این مبلغ بر اساس میزان دیه همان سال تعیین‌‌‌‌‌ می‌شود. که قیمت بیمه شخص ثالث پراید نیز بر همین اساس محاسبه می‌شود.

2. تخفیف عدم خسارت

یکی از عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید، تخفیف عدم خسارت آن است. به این معنی که به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که بیمه‌گذار از بیمه ثالث خودروی خود استفاده نکرده باشد، به بیمه‌نامه او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ می‌گیرد. در ‌این صورت، زمانی که شخص دارنده پراید اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود کند، تخفیف تعداد سال‌های عدم‌خسارت بر حق ‌بیمه پرداختی جدید آن اعمال می‌‌شود و مبلغ آن کاهش پیدا می‌کند.

در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث این تخفیفات به جای ۸ سال، در ۱۵ سال اعمال می‌شود.

کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت

در قانون قبلی بیمه ثالث با اولین خسارت و کنده شدن کوپن بیمه‌نامه پراید، تمام تخفیف سال‌های قبلی از بین می‌رفت. اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث شرایط تغییر کرده و کاهش تخفیفات به صورت پلکانی است. طبق تبصره 2 ماده 6 آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به یکباره از بین نمی‌رود و قیمت بیمه شخص ثالث پراید دیگر افزایش نمی‌یابد.

3. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید، جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه است. به این صورت که در صورت عدم تمدید به موقع بیمه‌نامه، حق بیمه شخص ثالث افزایش خواهد یافت. جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه‌‌‌‌‌ می‌شود و مبلغ آن به نوع خودروی پراید (تعداد سیلندر آن) بستگی دارد.

حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، معادل مبلغ جریمه دیرکرد 365 روز است. یعنی اگر خودرویی چند سال هم بیمه‌نامه نداشته باشد فقط جریمه دیرکرد یک‌سال به حق ‌بیمه او اضافه خواهد شد.

4. کاربری خودرو:

همانطور که ابتدا به آن اشاره کردیم نوع کاربری خودروی پراید نیز بر میزان ریسک خودرو و در نهایت قیمت بیمه شخص ثالث پراید موثر است. برای مثال خودروهای پراید آموزش رانندگی یا تاکسی‌ها، نسبت به خودروهای پراید شخصی در معرض خطرات و حوادث رانندگی بیشتری هستند و باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کنند.

برای خرید بیمه شخص ثالث پراید، آنچه که در محاسبه قیمت موثر می‌باشد تعداد سیلندرهای خودروها می‌باشد و در بیمه ثالث خودروها بر اساس سیلندر طبقه بندی می‌شوند و در این میان پراید و پیکان با این که ۴ سیلندر هستند اما در یک دسته جداگانه ای قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که ارزان‌ترین بیمه ثالث در بین خودروهای ۴ سیلندر از آن پراید و پیکان می‌باشد.

تاکسی‌‌های درون شهری موظف به پرداخت 10 درصد حق بیمه بیشتر هستند و همچنین بیمه‌ نامه تاکسی‌‌های برون شهری 20 درصد و خودروهای آموزش رانندگی نیز 15 درصد گران‌تر خواهد بود.

5. میزان پوشش بیمه‌نامه شخص ثالث:

‌میزان پوشش مالی بیمه‌نامه، میزان تعهد مالی شرکت بیمه را در مقابل بیمه‌‌گذار مشخص می‌کند و علاوه بر خودروهای دیگر باعث افزایش قیمت بیمه شخص ثالث پراید نیز می‌شود. بیمه مرکزی حداقل میزان پوشش مالی را برای سال ۱۴۰۰، مبلغ 1۶ میلیون تومان تعیین کرده است. بنابراین بیمه‌گذار با پرداخت حق بیمه بیشتر، می‌تواند پوشش مالی بالاتری را خریداری کرده و از خدمات بیشتری بهره‌مند شود.

تخفیف شرکت بیمه:

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید تخفیفات شرکت بیمه است. شرکت‌‌های بیمه می‌توانند با استفاده از تخفیف‌‌های مجاز، قیمت پایین‌‌تری را به بیمه‌‌گذاران ارائه دهند. اما حتی با وجود اعمال تخفیف‌ بیمه شخص ثالث، حق ‌بیمه دریافتی نباید از حداقل حق‌ بیمه‌ تعیین شده توسط بیمه مرکزی کمتر باشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه:

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص‌ثالث می‌تواند از چند روز تا یک سال باشد اما‌‌‌‌‌ می‌توان گفت که خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون‌ به‌‌صرفه‌‌تر است و می‌تواند بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید موثر باشد. به این دلیل که با توجه به بالا بودن ریسک بیمه‌‌های کوتاه مدت برای شرکت‌‌‌‌های بیمه، قیمت بیمه‌نامه کوتاه مدت از  بیمه‌نامه یک ساله بیشتر خواهد بود. باید توجه داشت که بیمه‌نامه شخص ثالث از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. برای مثال اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

سال ساخت و عمر خودرو:

سال ساخت خودرو نیز بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید تاثیر دارد. با توجه به افزایش ریسک خودروهای کهنه، در تمام شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته می‌شود. این نرخ معمولاً برای خودروهایی با عمر بیش از 15 سال محاسبه شده و به ازای هر سال 2 درصد به مبلغ بیمه‌نامه اضافه می‌شود. حداکثر این ضریب برای ده سال کهنگی و معادل 20 درصد خواهد بود. البته برخی شرکت‌های بیمه به طور کلی خودروهایی با سال ساخت بالا را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌دهند و از فروش بیمه‌نامه به این خودروها خودداری‌‌‌‌‌ می کنند.

پوشش‌های مهم بیمه شخص ثالث برای پراید

بیمه ثالث بیمه نامه‌ای است که دو نوع پوشش جانی و پوشش مالی داشته و در زمان حادثه این خسارات را تحت پوشش قرار می‌دهد. میزان پوشش جانی بیمه ثالث پراید بر اساس دیه تعیین شده از سوی قوه قضاییه مشخص می‌شود. میزان پوشش جانی بیمه ثالث پراید در سال ۹۸ برای ماه‌های عادی ۲۷۰ میلیون تومان و برای ماه‌های حرام ۳۶۰ میلیون تومان است که در بیمه نامه ثالث درج می‌شود. اما پوشش مالی بیمه ثالث پراید می‌تواند مبالغ متفاوتی باشد و بیمه گذار به انتخاب خود هر پوشش مالی که مد نظر دارد را می‌تواند انتخاب نماید. میزان پوشش مالی برای سال ۹۸ از ۹ میلیون تومان تا ۱۸۰ میلیون تومان است.

بیمه بدنه پراید

بیمه بدنه یک بیمه اختیاری است. بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند بیمه بدنه فقط برای خودروهای گران است در صورتی که بیمه بدنه با پوشش‌هایی که دارد خسارت‌ خطرات مختلف را مانند واژگونی، سرقت، آسیب به بدنه و … که خودروهای کم ایمن مانند پراید بیشتر با آن‌ها مواجهه هستند جبران می‌کند.

نکات تکمیلی در مورد بیمه بدنه

1. همانطور که مواردی بر قیمت بیمه شخص ثالث پراید تاثیر داشت، عوامل دیگری نیز مانند نوع خودرو، مدل خودرو، سال ساخت، داشتن یا نداشتن بیمه بدنه، تخفیف عدم خسارت، ارزش روز خودرو و پوشش‌های درخواستی بیمه‌گزار در قیمت بیمه بدنه نیز موثر است.

2. هر چه مدل و سال ساخت پراید جدیدتر باشد حق بیمه بدنه آن افزایش می‌یابد.

3. خودروهایی که در گذشته بیمه بدنه داشته‌اند حق بیمه آن‌ها نسبت به خودروهایی که بیمه بدنه نداشته‌اند کمتر است.

4. همچنین لازم است خودروی خود را به ارزش روز آن بیمه کنید. زیرا اگر ارزش خودرو را کمتر از ارزش واقعی اعلام کنید، در روز حادثه خسارت کمتری نسبت به خسارت وارد‌شده دریافت می‌کنید.

خرید بیمه شخص ثالث پراید از بیمه مرکوری

برای خرید بیمه شخص ثالث پراید می‌توانید از اپلیکیشن مرکوری اقدام کنید. روند خرید این بیمه به این صورت است که ابتدا به چند سوال ابتدایی در خصوص خودروی خود پاسخ می‌دهید. سپس با وارد کردن اطلاعاتی ساده وارد مرحله استعلام قیمت می‌شوید. در آن‌جا می‌توانید سطح تعهدات را به انتخاب خود تعیین کنید و در نهایت قیمت بیمه شخص ثالث پراید را مشاهده کنید. معمولاً به دارندگان خودروی پراید توصیه می‌شود سقف تعهدات را افزایش دهند تا خسارت‌های مالی را تا مبلغ بیشتری تحت پوشش بیمه قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست