قیمت-جدید-بیمه-شخص-ثالث

قیمت جدید بیمه شخص ثالث در سال 1400

با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث در ایران، این نوع بیمه نسبت به بیمه‌های دیگر همیشه پیشتاز و پر مخاطب بوده است. دلیل آن هم این است که اگر فرد در حادثه‌ای دچار خسارت شود بایستی اگر تحت پوشش بیمه شخص ثالث باشد کسری از پرداخت خسارت کم شده و بیمه آن را می‌پردازد. اما اگر فرد خودروی خود را بیمه نکرده باشد باید همه خسارت را از جیب خودش بدهد. بنابراین با بالا بودن هزینه تعمیر خودروها و نرخ دیه افراد، داشتن بیمه شخص ثالث کاری عقلانی می‌باشد. شاید برای شما هم سوال باشد که نرخ این بیمه چگونه محاسبه می‌شود و قیمت جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ چیست؟ با ما در ادامه همراه باشید تا به این مطالب بپردازیم.

قیمت جدید بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه شخص ثالث هر سال براساس دیه کامل یک انسان در ماه‌های حرام از سوی قوه قضائیه تعیین می‌شود. در سال ۱۴۰۰ دیه کامل یک انسان کامل در ماه حرام ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام ۴۸۰ میلیون تومان است. ماه‌های حرام در تقویم قمری به چهار ماه ذی‌الحجه، ذی القعده، محرم و رجب گفته می‌شود. به این معنی که اگر فرد در یکی از این چهار ماه دچار تصادفی منجر به فوت شود میزان دیه پرداختی ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه‌های دیگر ۴۸۰ میلیون تومان است.

حداقل پوشش مالی مراکز بیمه یک چهلم دیه کامل یک انسان است. پس به عبارتی دیگر قیمت جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۶ میلیون تومان است که این مبلغ از سوی بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. به یاد داشته باشید که این مبلغ در واقع حق پایه بیمه بوده و ممکن است بر اثر عواملی کاهش یا افزایش یابد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نحوه محاسبه قیمت جدید بیمه شخص ثالث

در سال ۱۴۰۰ با افزایش یافتن نرخ دیه میزان نرخ بیمه شخص ثالث ۳۷٪ نسب به سال‌های قبل افزایش یافته است. اما همانطور که گفته شد این نرخ حق پایه بیمه بوده و کاهش یا افزایش آن برای هر خودرو بستگی به عوامل زیر دارد:

 • نوع خودرو
 • تعداد سیلندر
 • کاربری خودرو
 • تخفیف عدم خسارت
 • سقف تعهدات بیمه نامه
 • جریمه دیرکرد

در ادامه نرخ پایه و آنچه که از سوی سازمان بیمه مرکزی برای وسایل نقلیه اعلام شده است را می‌توانید مشاهده ‌کنید:

 • مبلغ حق بیمه پایه برای انواع خودروی سواری شخصی

کمتر از چهار سیلندر: 1,937,500 تومان

پیکان، پراید و سپند: 2,294,300 تومان

چهار سیلندر: 2,697,100 تومان

بالاتر از چهار سیلندر: 3,018,400 تومان

نکته/ مبلغ حق بیمه پایه برای انواع خودرو‌های سواری مسافرکش متفاوت بوده و بین ۱۰ تا ۲۰ درصد به آن افزوده می‌شود:

خودروی سواری مسافرکش درون شهری: ۱۰٪

خودروی سواری مسافرکش برون شهری: ۲۰٪

 • مبلغ حق بیمه پایه برای انواع موتور سیکلت

نرخ حق بیمه پایه برای موتور سیکلت همان بیمه شخص ثالث خودروها است که در صورت داشتن تخفیف عدم خسارت و یا جریمه دیرکرد این مبالغ افزایش یا کاهش می‌یابد.

گازی: 481,000 تومان

دنده‌ای یک‌سیلندر: 587,600 تومان

دو سیلندر و بیشتر: 645,500 تومان

دنده‌ای سه‌چرخ و سایدکار: 694,200 تومان

 • مبلغ حق بیمه پایه برای وسایل نقلیه مسافرکش

استیشن، ون و… با ظرفیت 7 نفر: 5,555,400 تومان

استیشن، ون و… با ظرفیت 9 نفر: 5,715,900 تومان

ون با ظرفیت 10 نفر: 5,779,600 تومان

مینی‌‌بوس با ظرفیت 16 نفر: 7,105,400 تومان

مینی‌‌بوس با ظرفیت 21 نفر: 7,380,700 تومان

اتوبوس با ظرفیت 27 نفر:  10,883,800 تومان

اتوبوس با ظرفیت 40 نفر: 13,693,300 تومان

اتوبوس با ظرفیت 44 نفر: 14,532,100 تومان

 • مبلغ حق بیمه پایه برای انواع وسیله نقلیه بارکش

مبلغ محاسبه شده به عنوان بیمه پایه شخص ثالث وسایل نقلیه بارکش براساس میزان ظرفیت بارگیری تعیین می‌شود. در ادامه قیمت جدید بیمه شخص ثالث برای این خودروها را می‌توانید مشاهده کنید:

تا یک تُن: 2,373,500 تومان

بیشتر از 1 تن و تا ظرفیت 3 تن: 2,858,000 تومان

بیشتر از 3 تن و تا ظرفیت 5 تن: 3,617,600 تومان

بیشتر از 5 تن و تا ظرفیت 10 تن: 4,634,800 تومان

بییشتر از 10 تن و تا ظرفیت20 تن: 5,393,300 تومان

بیشتر از 20 تن: 5,715,900 تومان

نکته/ به مبلغ محاسبه شده برای این نوع وسایل نقلیه، با توجه به خطرناک بودن مواد در حمل و نقل، ۲۵ تا ۵۰ درصد افزوده می‌شود:

خودروی حمل و نقل مواد اشتعال زای مایع و گاز: ۲۵٪

خودروی حمل و نقل مواد منفجره: ۵۰٪

 • مبلغ حق بیمه پایه سایر خودروها

کشاورزی: 994,500 تومان

راه‌‌سازی و ساختمانی : 1,420,800 تومان

حمل زباله و خیابان پاک‌‌کن‌‌ها: ۲.۳۰۹.۰۰۰ تومان

عوامل مؤثر بر نرخ بیمه حق پایه بیمه شخص ثالث

۱. تخفیف عدم خسارت

در سال ۱۴۰۰ براساس قوانین جدیدی که وضع شد قانون تخفیفات بیمه شخص ثالث نیز تغییر کرد. در سال‌های قبل اگر فرد خودرویی خریداری می‌کرد که صاحب آن خودرو دارای تخفیفات بیمه شخص ثالث بود، تخفیفات به مالک جدید خودرو انتقال می‌یافت. اما در سال جدید این قانون تغییر پیدا کرد و دیگر بعد از خرید خودرو تخفیفات متعلق به مالک قبلی به مالک جدید منتقل نمی‌شود و برای تمدید بیمه نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کند. در این قانون استثنایی نیز وجود دارد که مربوط به تخفیفات خود فرد می‌شود. به عبارت دیگر شما می‌توانید تخفیفاتی که به نام خودتان است را حفظ کنید. بدین صورت که اگر شما خودروی جدیدی بخرید می‌توانید از تخفیفات خودروی قبلی (اگر به نام خودتان بوده باشد) استفاده کنید و یا آن را به اعضای درجه بک خانواده خود (والدین، همسر، فرزندان) انتقال دهید.

اما عامل اصلی که در قیمت جدید بیمه شخص ثالث و تخفیفات آن تأثیر دارد استفاده از بیمه نامه در مدت زمان اعتبار آن است. یعنی اگر در مدت زمان اعتبار بیمه نامه خود دچار خسارتی شده باشید که از آن استفاده کرده باشید، تعداد خسارات جانی و مالی و حوادث راننده در آن مشخص شده و تخفیفات عدم خسارت به شما تعلق نمی‌گیرد.

نکته/ تعداد خسارات و نوع آن توسط شرکت بیمه با استفاده از مهری در برگه بیمه نامه مشخص می‌شود.

اما اگر در زمان تمدید بیمه نامه خود هیچ‌گونه خسارتی از تمدید قبلی نداشته باشید تخفیفات عدم خسارت توسط شرکت بیمه محاسبه شده و از مبلغ بیمه کسر می‌شود و شما مبلغ کمتری بابت بیمه شخص ثالث می‌پردازید.

۲. نوع کاربری خودرو

همانطور که پیش‌تر مشاهده کردید نوع کاربری خودرو یکی از عوامل مؤثر در قیمت جدید بیمه شخص ثالث است و بسته به نوع کاربری قیمت بیمه شخص ثالث ممکن است افزایش یابد. اما دلیل این امر چیست؟

دلیل این امر این است که خودروهایی مانند تاکسی‌ها، خودروهای آموزش رانندگی و… ریسک رخ دادن حادثه در آن‌ها بیشتر است و بیشتر در معرض حوادث رانندگی قرار دارند و به طبع باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. به عنوان مثال تاکسی‌ها ملزم به پرداخت ۲۰٪  و خودروهای آموزش رانندگی ۱۵٪ حق بیمه بیشتر هستند.

۳. جریمه دیرکرد

جریمه دیرکرد باعث افزایش قیمت جدید بیمه شخص ثالث می‌شود. تمدید بیمه شخص ثالث از زمان صدور آن به مدت ۱ سال است. از آنجایی که داشتن این بیمه برای همه افراد دارای خودرو الزامی و اجباری است، اگر در تمدید بیمه نامه خود وقفه‌ای بیندازند جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به آن‌ها تعلق می‌گیرد. نحوه محاسبه جریمه دیرکرد به صورت روزشمار است، بدین ترتیب هر روزی که از زمان تمدید بیمه نامه شما بگذرد مبلغی به حق بیمه پایه شخص ثالث افروده می‌شود. (این مبلغ برای خودروهای مختلف متفاوت است)

نکته/ اضافه شدن جریمه دیرکرد به بیمه شخص ثالث به صورت روزشمار تنها تا ۳۶۵ روز محاسبه می‌شود. این گفته بدین معنی است که جریمه دیرکرد یک سال با دو سال تفاوتی ندارد و به یک اندازه است.

۴. میزان پوشش بالاتر

میزان پوشش بیمه به معنای تعهد مالی است که شرکت بیمه در قبال فرد بیمه‌گذار مسئولیت آن را برعهده دارد. حداقل میزان پوشش مالی که براساس قیمت جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ تعیین شده است ۱۶ میلیون تومان است. به عبارتی اگر شما در حادثه‌ای دچار خسارتی شوید که جبران آن بیشتر از ۱۶ میلیون تومان باشد شرکت بیمه‌گذار تنها مسئول پرداخت ۱۶ میلیون تومان بوده و باقی مبلغ را شما باید خودتان پرداخت کنید.

اما خبر خوب این است که میزان پوشش مالی می‌تواند افزایش یابد. اما چگونه؟

فرد بیمه‌گذار می‌تواند هنگام خرید بیمه شخص ثالث با پرداخت حق بیمه بیشتر پوشش مالی بیشتری را خریداری کند. در این صورت با پرداخت حق بیمه کمی بیشتر از قیمت جدید بیمه شخص ثالث دیگر لازم نیست که در صورت رخ دادن حادثه‌ای با جبران خسارت ۱۶ میلیون تومان خودش هزینه‌ای جدا از شرکت بیمه بپردازد و بیمه آن را به طور کامل پرداخت می‌کند.

نظر بیمه مرکوری در این باره

توصیه ما به شما این است که کمی اقتصادی‌تر فکر کنید. با توجه به افزایش قیمت ماشین در چند سال اخیر و به طبع افزایش هزینه تعمیر و تعویض قطعات آن، حتماً به سود شما خواهد بود که با پرداخت مبلغی اندک پوشش‌های مالی بالاتری را خریداری کنید. اجازه دهید با ذکر مثالی  اهمیت این موضوع را روشن‌ کنیم:

فرض کنید که در تصادف با خودرویی لوکس و گران قیمت، خسارت وارده به شخص زیان دیده ۲۰‌میلیون تومان باشد، از آنجایی که مبلغ پایه بیمه شخص ثالث ۱۶ میلیون تومان است، شما مجبور به پرداخت ۴ میلیون تومان از جیب خودتان خواهید بود. پس به پوشش حق پایه بیمه اکتفا نکنید و پوشش‌های مالی بالا را انتخاب کنید.

۵. تخفیف‌ شرکت‌های بیمه

هرساله و با ابلاغ حق دیه از سوی قوه قضائیه، بیمه مرکزی حداقل و حداکثر قیمت جدید بیمه شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه‌گذار اعلام می‌کند. شرکت‌های بیمه نیز می‌توانند از بین حداقل و حداکثر این قیمت، مبلغی که برایشان مقدور است را انتخاب کنند. پس دلیل اصلی متفاوت بودن بیمه در شرکت‌های بیمه‌گذار همین موضوع است. در این بین برخی از شرکت‌ها تخفیفاتی را به صورت دوره‌ای و موقتی برروی نرخ بیمه اعلام می‌کنند که افراد متفاضی بیمه شخص ثالث می‌توانند برای خرید آن‌ اقدام کنند.

۶. مدت زمان اعتبار بیمه نامه

مدت زمان اعتبار نیز یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت جدید بیمه شخص ثالث تأثیرگذار است. به عبارت دیگر مدت اعتبار بیمه نامه نیز باعث کاهش و یا افزایش حق بیمه می‌شود. همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث را می‌توان به صورت روزشمار (کوتاه مدت) نیز خریداری کرد و این امکان تنها از سوی تعداد معدودی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. باعث افتخار است که ما در بیمه مرکوری این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم تا در صورت تمایل بتوانید بیمه شخص ثالث  خودروی خود را به صورت کوتاه مدت، (برای مثال ۶ ماهه) خریداری کنید و از مزایا و تخفیفات آن بهره ببرید. با وارد شدن به اپلیکیشن مرکوری و ارائه مدارک لازم می‌توانید اقدام به خرید این نوع بیمه نامه شخص ثالث کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست