تعهدات طرفین قرارداد در مدت زمان بیمه بدنه

بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث غیر اجباری بوده اما مانند برای فرد دارای خودرو الزامی است. بیمه بدنه به طور کلی برخی از خسارت‌های اصلی را که قبلاً به آن‌ها اشاره کرده‌ایم پرداخت می‌کند ولی برای حوادث ناخواسته دیگر می‌توانید پوشش‌های اضافی این نوع بیمه را خریداری کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با تعهدات طرفین معامله در مدت زمان بیمه بدنه آشنا کنیم. پس ادامه مطلب را دنبال کنید.

تعهدات بیمه‌گذار در مدت زمان بیمه بدنه

بیمه بدنه نوعی قرارداد است که بین شرکت بیمه و فرد بیمه ‌گذار منعقد می‌شود و به موجب آن تعهداتی به وجود می‌آید که دو طرف قرارداد باید در مدت زمان بیمه بدنه به آن متعهد باشند. یکی از تعهدات، تعهد فرد بیمه گذار است که برخی از اصول باید در آن رعایت شود.

۱. رعایت اصل حسن نیت

زمانی که فرد اقدام به خرید بیمه بدنه به صورت حضوری و یا غیر حضوری می‌کند، اطلاعات مختلفی  توسط شرکت بیمه از متقاضی درخواست می‌کند. برخی از این اطلاعات بسیار مهم بوده و برخی دیگر اهمیت چندانی ندارند. در این قراردارد شرکت بیمه اصل را بر حسن نیت متقاضی گذاشته و بنا را بر صحیح بودن اطلاعات می‌گذارد. حال اگر بیمه‌ گذار اطلاعاتی را از دید شرکت بیمه پنهان کند و یا خلاف واقعیت را اظهار کرده باشد (حتی اگر مطلب پنهان شده یا خلاف واقع اظهار شده هیچ تأثیری در وقوع حادثه نداشته باشد) بنابر قانون قرارداد بیمه از تاریخ منعقد شده باطل می‌شود.

نکته/ صدور بیمه همیشه پس از بررسی کارشناسی توسط نماینده بیمه انجام می‌شود. بنابراین ذکر این موضوع که شرکت‌های بیمه به مشتریان خود اعتماد دارند، اغراقی بیش نیست.

۲. پرداخت مبلغ بیمه

یکی از واضح‌ترین تعهدات بیمه گذار در مدت زمان بیمه بدنه پرداخت کردن حق بیمه است. این موضوع درباره بیمه‌هایی که به صورت نقد پرداخت می‌شوند صدق نمی‌کند. اما افرادی که بیمه نامه‌های خود را به صورت اقساطی خریداری می‌کنند موظف هستند تا زمان مقرر شده در قرارداد حق بیمه خود را بپردازند. اما در صورتی که بیمه‌ گذار از پرداخت به موقع مبالغ اقساط خود سر باز زند، بنابر قانون شرکت بیمه این اختیار را که بیمه نامه او را فسخ کند.

نکته/ اگر بنابر هر دلیلی شرکت بیمه قرارداد را فسخ نکرده باشد، اگر خودروی بیمه گر دچار حادثه و خسارت شود، پرداخت خسارت بر مبنای شرایطی که در بیمه‌ نامه ذکر شده است انجام می‌گیرد.

۳. اعلام تشدید خطر

در زمان خرید بیمه بدنه بیمه گذار بایستی شرایط خودروی خود را به شرکت بیمه اعلام کند. برای مثال فردی که دارای خودرویی است که حمل مواد منفحره و یا مواد دیگر که ریسک خطر بالایی دارد را با آن انجام می‌دهد باید به شرکت بیمه اعلام کند. حال اگر در مدت زمان بیمه بدنه شرایط تغییر کند و خودرو پر ریسک‌تر شود بیمه گذار موظف است این شرایط را قبل از آن خسارتی رخ دهد به شرکت بیمه اعلام کند. در این حالت شرکت بیمه با توجه به میزان پرخطر بودن شرایط حق بیمه اضافی را تا زمان سررسیدن اعتبار بیمه‌ نامه محاسبه کرده و مطالبه می‌کند. در صورتیکه فرد مابه التفاوت را پرداخت نکند قرارداد فسخ خواهد شد. اما اگر بعد از وقوع حادثه مشخص شود که خودرو پرخطر بوده است بیمه‌گر می‌تواند نسبت حق بیمه در شرایط اولیه بر شرایط فعلی را پرداخت کند.

۴. اعلام وقوع خسارت

خرید بیمه بدنه همانطور که اشاره کردیم برای آن است که در هنگام وقوع حادثه از آن استفاده کنیم. بنابراین طبق قانون بیمه گذار موظف است در هنگام وقوع حادثه تا حداکثر ۵ روز کاری از زمان رخ دادن حادثه، این موضوع را به شرکت بیمه اعلام کند. برای اعلام وقوع خسارت بیمه گذار موظف است اطلاعاتی که از او درخواست می‌شود را در اختیار شرکت بیمه قرار دهد، در غیر اینصورت شرکت بیمه اختیار دارد که ادعای خسارت را رد کند.

نکته/ در برخی از شرایط اگر بیمه گذار دلیل موجهی بر نداشتن اطلاعات مربوطه داشته باشد، شرکت بیمه ادعای او را پذیرفته و خسارت را پرداخت می‌کند.

۵. اظهارات غیر واقعی

همانطور که گفته شد رعایت اصل حسن نیت از سوی بیمه گذار الزامی است. اما اگر بیمه گذار بنا به هر دلیلی در ارائه اطلاعات به شرکت بیمه قصد تقلب و فریب را داشته باشد، شرکت بیمه می‌تواند هیچگونه خسارتی به او پرداخت نکند.

۶. جلوگیری از وقوع حادثه

بیمه بدنه همه پوشش‌های اصلی و فرعی را شامل می‌شود و می‌توان از طریق آن خسارات و زیان‌های ناشی از تصادف، بلایای طبیعی، سرقت و … را جبران کرد. اما طبق قانون بیمه گذار نیز موظف است که در مدت زمان بیمه بدنه احتیاط‌های لازم را که هرکس باید در برابر خودروی خود داشته باشد، انجام دهد. بنابراین اگر پس از وقوع حادثه ثابت شود که بیمه‌ گذار عمداً احتیاط‌های لازم را انجام نداده و در مراقبت از مال خود قصور کرده است، شرکت بیمه از مبلغ خسارت پرداختی می‌کاهد و تنها درصدی از آن را پرداخت می‌کند.

۷. اجتناب از جابه‌جایی خودرو

یکی دیگر از تعهدات بیمه گر نسبت به شرکت بیمه در مدت زمان بیمه بدنه اجتناب از جابه‌جایی خودرو است. این تعهد به این معناست که فرد بیمه گر جز در مواردی که مقامات نظامی دستور جابه‌جایی وسیله نقلیه را بدهند، حق جابه‌جایی خودرو را ندارد. و در صورتی که این اقدام را انجام دهد پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه با مشکل مواجه خواهد شد.

۸. تعمیر خودرو بدون هماهنگی با شرکت بیمه

اگر پس از وقوع حادثه خودروی بیمه گذار نیاز به تعمیر داشته باشد نباید تا زمان کامل شدن مراحل پرداخت خسارت اقدامی انجام دهد. در غیر اینصورت شرکت بیمه می‌تواند از پرداخت بیمه سر باز زند.

تعهدات بیمه گر در مدت زمان بیمه بدنه

همانطور که گفته شد در قرارداد بیمه بدنه علاوه بر فرد بیمه گذار، شرکت بیمه (بیمه گر) نیز وظایفی را به عنوان پرداخت خسارات تحت پوشش بیمه بدنه برعهده دارد. این خسارات عبارتند از:

خسارات اصلی

خسارت‌های اصلی جزو آن دسته از خساراتی هستند که بر اساس قانون در حالت عادی و پایه جبران آن‌ها توسط شرکت بیمه است:

 • آتش‌سوزی، صاعقه‌ و انفجار خودرو
 • سرقت کلی خودرو
 • تصادف، سقوط و واژگونی خودرو
 • خسارات وارده‌ در جریان‌ حمل‌ و نقل‌ توسط جرثقیل
 • برخورد خودرو با هر جسم ثابت یا متحرک، و برخورد جسم دیگری با خودرو
 • آتش‌ سوزی، رعد و برق، انفجار خودرو یا لوازم یدکی آن
 • خسارات وارده در جریان انتقال خودرو برای نجات آن

خسارات فرعی

خسارت‌های فرعی جزو آن دسته از پوشش‌های بیمه بدنه هستند که فرد بیمه گذار با پرداخت هزینه جداگانه می‌تواند آن‌ها را جبران کند. این خسارات عبارتند از:

 • سرقت جزئی خودرو (سرقت لوازم و قطعات خودرو)
 • خسارت ناشی از بلایای طبیعی (سیل، زلزله، آتشفشان و…)
 • خسارت ناشی از شکست شیشه به‌تنهایی
 • خسارت ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و شیمیایی
 • غرامت استفاده نکردن از وسيله نقليه در طول مدت تعمير
 • خسارت کشیده شدن میخ روی بدنه خودرو
 • سرقت جزئی خودرو
 • خسارت ناشی از نوسانات بازار: در بیمه بدنه پرداخت خسارت بر‌اساس ارزش روز خودرو انجام می گیرد، با انتخاب این پوشش در صورتی که ارزش خودروی شما بالا برود، سرمایه مورد بیمه هنگام پرداخت خسارت نیز افزایش می‌یابد.
 • پوشش ترانزیت
 • خسارات ناشی از حمل مواد منفجره
 • خسارات ایاب و ذهاب
 • فرانشیز
 • زیان ناشی از کاهش ارزش خودرو

خسارات خارج از تعهدات شرکت بیمه

این را به یاد داشته باشید که هدف از خرید انو‌اع بیمه نامه کاهش ریسک است. برای مثال فردی که علاوه بر بیمه شخص ثالث، خودروی خود را در برابر خسارات مختلف، بیمه بدنه می‌کند ریسک بیشتری را برای خود در مدت زمان بیمه بدنه تحت پوشش قرار می‌دهد. مطمئناً قاعده پوشش این ریسک‌ها از نظر فرد بیمه گذار ارزش وجه پرداختی برای خرید بیمه بدنه را دارد. اما بیمه مرکزی به عنوان یک نهاد قانون‌گذار و ناظر بر شرکت‌های بیمه مجوز پوشش هر نوع خسارتی را به شرکت‌های بیمه نمی‌دهد. این خسارات عبارتند از:

 • خساراتی که به علت جنک، تظاهرات و.. به خودرو وارد شود
 • خسارات ناشی از انفجارات هسته‌ای
 • خسارات عمدی از سوی فرد بیمه‌ گذار یا افراد ذینفع
 • خسارات وارده بر خودرو در اثر فرار از پلیس
 • خسارات ناشی از رانندگی بدون گواهینامه و یا باطل شده
 • خسارات ناشی از مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و…
 • خساراتی که در اثر بکسل کردن وسیله دیگر به خودرو وارد شود
 • خسارات ناشی از حمل بار بیش از حد

شرایط فسخ شدن قرارداد بیمه بدنه

بیمه بدنه در ۳ حالت می‌تواند در مدت زمان بیمه بدنه فسخ شود این ۳ حالت عبارتند از:

فسخ بیمه بدنه از سوی فرد بیمه گذار

بیمه گذار می‌تواند قرارداد بیمه بدنه را به دلایل زیر فسخ کند:

 • اگر به هر دلیلی فعالیت شرکت بیمه متوقف شود
 • ریسک بیمه کاهش پیدا کند. اما شرکت بیمه حاضر نباشد مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی برای بیمه بدنه را پرداخت کند.

** اگر بیمه گذار جز دو مورد گفته شده اقدام به فسخ قرارداد کند، بیمه گر حق بیمه را به صورت کوتاه مدت حساب کرده و مابقی آن را پرداخت می‌کند.

فسخ بیمه بدنه از سوی شرکت بیمه

شرکت بیمه نیز می‌تواند قبل از رسیدن سررسید مدت زمان بیمه بدنه، آن را در ۳حالت فسخ کند:

 • بیمه گذار اقساط خود را به موقع پرداخت نکند
 • ریسک خطری که برای خودرو اعلام شده است، بیشتر شود.
 • بیمه گذار به صورت عمدی و یا سهوی اطلاعاتی را خلاف واقع اعلام کند

فسخ بیمه بدنه به خودی خود

علاوه بر شرایطی که در آن بیمه بدنه از طرف شرکت یا بیمه‌ گذار فسخ می‌شود، شرایطی وجود دارد که در آن، بیمه بدنه به خودی خود فسخ می‌شود. این شرایط، هنگامی رخ می‌دهد که خودرو به علت وقوع حادثه‌ای که جزو محدوده پوشش‌دهی بیمه بدنه نیست، از بین برود.

خرید غیر حضوری بیمه بدنه

با توجه به موارد گفته شده یکی از بهترین روش‌ها برای جبرات خسارات احتمالی، بیمه بدنه است. اما بیمه بدنه مرکوری با دیگر بیمه‌ها یک فرق اساسی دارد. تفاوت بیمه مرکوری این است که شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن مرکوری بدون مراجعه حضوری و در کمتر از ۱۵ دقیقه برای خودروی خود بیمه بدنه بخرید و آن را تمدید کنید.

با خرید بیمه مرکوری، تمام مراحل خرید بیمه بدنه را آنلاین و بدون حضور کارشناس خودرو  انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست