شماره موتور و شاسی چیست؟

شماره موتور و شاسی پراید که اصطلاحاً به آن شماره شاسی نیز گفته می‌شود کدی ۱۷ رقمی برای شناسایی خودروها است که از تعدادی عدد و حروف تشکیل شده است. همانطور که افراد دارای شماره شناسنامه، کد ملی و یا اثر انگشت برای شناسایی هویت خود هستند، اطلاعات خودروها نیز از طریق شماره شاسی آنها به دست می‌آید. شماره شاسی که به اختصار به آن VIN گفته می‌شود برای هر خودرو به صورت منحصر به فرد صادر شده و احتمال اینکه شماره شاسی دو خودرو با یکدیگر یکسان باشد صفر درصد است.

شماره شاسی که بر روی بدنه خودرو ثبت می‌شود اطلاعاتی از قبیل کشور سازنده، کارخانه سازنده، سال ساخت، سری ساخت، نوع خودرو و اتاق آنها را به ما می‌‌دهد. این اطلاعات توسط ماشین‌های کامپیوتری در شرکت‌های سازنده برروی بدنه موتور خودرو هک شده و دارای سایز و فرمت خاصی است که فقط همان دستگاه‌ها قادر به نوشتن آنها هستند.

اتفاقی که معمولاً برای این شماره‌ها ممکن است بیافتد این است که برخی از افراد با خرید خودروهای اوراقی موتور آنها را برروی خودروهای دیگری قرار می دهند و آنها را به فروش می رسانند. خودرویی که دارای اصالت باشد، شماره شاسی آن باید به صورت فابریک هک شده باشد. شماره شاسی فابریک دارای نوع فونت و چیدمان خاصی است که اگر با آن آشنا باشید از خرید خودروهایی که شماره شاسی آنها  دستکوب شده است خودداری می‌کنید.

در هنگام خرید خودرو سندی به عنوان سند مالکیت، سند کمپانی سازنده و کارت شناسایی وسیله نقلیه برای خودرو صادر می‌شود که باید با شماره‌های حک شده بر روی شاسی موتور و پلاک‌های نصب شده و فابریک بودن آنها همخوانی داشته باشد.

محل قرار گیری شماره شناسایی خودرو

  • چارچوب خودرو در کنار راننده
  • در فایروال محفظه موتور
  • دیواره صندوق عقب پشت صندلی
  • برروی سر قوطی شاسی جلو یا عقب
  • کفی صندوق عقب
  • زیر شیشه کنار راننده

بنابراین در هنگام خرید خودرو پراید باید به این نکته توجه داشته باشید که شماره موتور و شاسی پراید برش خورده نباشد و یا بر روی اتاق آن را جوش نداده باشند.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند از طریق آنها اصالت شاسی خودرو را تشخیص دهید استفاده از قلم آهنربایی و دستگاه الکومتر است که می‌تواند از طریق آن شماره شاسی نقاشی شده بر روی بتونه را تشخیص داد.

محل قرارگیری شماره موتور

محل حک شماره موتور برروی بلوک سیلندر خودروها متفاوت است. در بعضی از خودروها بالای استارت، در بعضی پایین و در برخی دیگر در قسمت راست فیلتر روغن قرار دارد. مشخصات اصلی یک خودرو نیز شامل سیستم تیپ خودرو، نوع سوخت، تعداد سیلندر، ظرفیت حمل سرنشین، شماره موتور، شماره شاسی و شماره انتظامی است.

محل قرارگیری شماره شاسی و موتور پراید

در همه انواع پراید محل حک شماره موتور و شاسی پراید به ترتیب زیر است:

شماره موتور در خودروی پراید پشت سیلندر و سمت چپ زیر پمپ بنزین قرار دارد.

شماره شاسی نیز در سینی پشت داشبورد در قسمت سمت راست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست