خودروی رانا یکی از محصولات شرکت ایران خودرو است که در سال ۱۳۸۸ از آن رونمایی و با این دید که خودروی برای قشر متوسط جامعه باشد به بازار روانه شد. از آنجایی که هر روزه قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کند، خودروی رانا نیز دستخوش این تغییرات قرار گرفت و در سال‌های اخیر جزو خودروهای گران قیمت، از گروه خودروهای ایران خودرو در بازار به فروش می‌رسد. به همین دلیل بسیاری از افراد سودجو خودروهای اوراقی را خریداری کرده و شماره موتور و شاسی آنها را تغییر می‌دهند و با سوار کردن روی خودروی رانا، آن را با قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسانند. به همین دلیل خریداران باید در هنگام خرید خودرو از اصالت آن مطمئن باشند. به همین منظور در این مقاله از مجله بیمه مرکوری قصد داریم بررسی کنیم که محل قرارگیری شماره موتور و شاسی رانا در کجا قرار دارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مشخصات کلی رانا

در اوایل عرضه خودروی رانا به بازار، قرار بود که این خودرو جایگزینی برای خودروی پیکان باشد. طراحان با استفاده از تغییراتی در ظاهر خودروی پژو ۲۰۶ صندوقدار، خودروی صندوقدار جدیدی با نام رانا تولید کردند. اما این خودرو نیز تقریباً پلتفرمی شبیه به ۲۰۶ صندوقدار و قطعات مشترکی نیز با این خودرو دارد. رانا در دو تیپ رانا EL  و رانا LX  عرضه می‌شود که تنها تیپ LX آن دارای آپشن‌هایی برتر از تیپ دیگر است. اما به طور کلی می‌توان گفت که شرکت ایران خودرو در ظاهر این خودرو زیباتر از ۲۰۶ صندوقدار عمل کرده است.

اصالت خودرو

برای اینکه از اصالت خودروی رانا مطمئن شوید باید شماره موتور و شاسی آن را بررسی کنید. شماره‌ای که روی موتور و شاسی خودرو حک می‌شود حاوی اطلاعاتی مانند مشخصات شرکت سازنده خودرو، کشوری که در آن خودرو ساخته شده، سال ساخت، مدل، مشخصات موتور و امکانات خودرو است.  این شماره توسط ماشین‌های کامپیوتری در شرکت‌های سازنده خودرو روی بدنه موتور حک می‌شود و دارای فرمت خاصی است که اگر به صورت دستکوب این شماره‌ها نوشته شده باشند کاملاً واضح است.

شناسایی شماره موتور فابریک از دستکوب شده

خودرویی که دارای اصالت باشد شماره شاسی آن باید به صورت فابریک حک شده و دارای نوع فونت و چیدمان خاصی هستند که موتورهای دستکوب شده آن ویژگی را ندارند. اگر در هنگام خرید خودرو احساس کردید که شماره موتور و شاسی رانا برش خورده و یا روی اتاق آن را جوش خورده است به اصالت خودروی خود شک کنید. پس از تشخیص شماره موتور دستکوب شده، این اتفاق را به واحد شماره گذاری اطلاع داده و تغییری که در شماره موتور صورت گرفته است را گزارش دهید. این اطلاعات پس از بررسی توسط کارشناسان به اداره راهنمایی و رانندگی اعلام شده و مشخص می‌شود که موتور رانا سرقتی است یا خیر!

محل قرارگیری شماره موتور و شاسی رانا

شماره موتور خودروی رانا در جلوی سیلندر و شماره شاسی آن در زیر صندلی عقب سمت راست قرار دارد. محل نصب پلاکت مشخصات نیز در سینی گلگیر جلو سمت راست حک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست