آیا برایتان پیش آمده است که خودرویی را خریداری کنید و سپس متوجه شوید که خودرو سرقتی بوده؟ و آیا می‌دانید در این شرایط چه باید کرد و چگونه می‌توان از این اتفاق‌ها جلوگیری کرد و محل قرارگیری شماره موتور و شاسی پژو کجاست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

تغییر در مدارک و خدشه‌دار کردن اصالت خودرو پژو

یکی از مهمترین عوامل در اصالت این خودرو، شماره موتور و شاسی پژو است که امروزه به دلیل بالا رفتن قیمت خودرو و در راستای آن، بالا رفتن آمار سرقت برخی افراد سودجو خودروهای اوراقی را خریداری کرده و شماره موتور و شاسی آنها را تغییر می‌دهند و به فروش می‌رسانند. در مقابل افرادی که این خودروها را خریداری می‌کنند از این تغییرات بی اطلاع بوده و پس از خرید خودرو از سرقتی بودن آن مطلع می‌شوند. پس هنگام خرید خودرو باید دقت کافی را به خرج داده و مدارک و عوامل مهم بر اصالت خودرو را به خوبی بررسی کنید و سپس اقدام به خرید خودرو مورد نظر داشته باشید.

اما اگر خودرویی خریداری کردید و متوجه شدید که شماره موتور و شاسی آن به صورت دستکوب است باید ابتدا به واحد شماره گذاری مراجعه کنید و تغییری که در شماره موتور شما صورت گرفته است را اطلاع دهید. سپس کارشناسان مربوطه پس از بررسی، این گزارش را به اداره آگاهی اعلام می‌کنند تا بررسی شود که شماره قطعه‌ای که روی موتور خودروی شما حک شده است آیا سرقتی است یا خیر؟

چگونگی رسیدگی به خودروی سرقتی

اگر تشخیص داده شود که شماره موتور و شاسی پژو شما بدون مجوز تعویض شده است متخلف باید یک چهارم تا یک هشتم قیمت آن را پرداخت کند. اما اگر در اصالت قطعه تعویض شده قصد سوئی پیدا نشود، می‌توان نسبت به اصلاح سند اقدامات لازم را انجام داد. در غیر این صورت خودروی مورد نظر اوراق می‌شود. با این اوصاف بهتر است که زمان خرید خودروی دست دوم از اصالت موتور خودرو و شاسی آن مطمئن شوید. اما چگونه؟

برای اطلاع از اصالت خودرو کدی به نام کد VIN  که روی موتور و شاسی خودرو حک می‌شود را چک کنید. این کد حاوی اطلاعاتی چون امکانات خودرو، مشخصات آن، مشخصات کمپانی سازنده، کشور سازنده، محل تولید خودرو، سال ساخت، مدل، مشخصات موتور و … است.

محل قرارگیری شماره موتور و شاسی پژو

پژو ۳۰۷ دو درب

شماره موتور آن در قسمت تنه سیلندر سمت راست و شماره شاسی در سینی پشت گلگیر جلو سمت راست قرار دارد. محل نصب پلاکت مشخصات نیز در قسمت سینی پشت گلگیر جلو و سمت راست است.

پژو ۶۰۵

شماره موتور این خودرو در پایین سیلندر سمت راست و شماره شاسی آن در لبه سینی پشت داشبورد قرار دارد. محل نصب پلاکت مشخصات نیز در ستون درب جلو سمت راست حک شده است.

پژو ۴۰۵، پژو پارس، پژو GLI  ۴۰۵

شماره موتور این خودروها در قسمت جلوی سیلندر و شماره شاسی آن در بالای رکاب درب عقب سمت راست قرار گرفته است. محل نصب پلاکت مشخصات در سینی پشت داشبورد سمت چپ است.

پژو RD  ۱۶۰۰

شماره موتور این خودرو در قسمت جلوی سیلندر سمت راست و شماره شاسی آن در زیر صندلی عقب سمت راست قرار گرفته است. محل نصب پلاکت مشخصات این خودرو نیز در سینی پشت داشبورد در قسمت وسط است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست